Zmiana kwalifikacji zawodowych – jak sfinansować szkolenia, kursy i studia?

Sytuacja na krajowym rynku pracy od wielu już lat nie napawa optymizmem – zwłaszcza, że uległa znacznemu pogorszeniu wraz z pierwszą falą kryzysu gospodarczego, która dopadła Europę w 2009 r. Negatywnie na ten temat wypowiada się ponad 70 proc. ankietowanych – tak wynika z badań przeprowadzanych przez CBOS. Przyczyn takiego stanu rzeczy można wskazać wiele, są to m. in. wysokie koszty pracy, nie najlepsza kondycja finansowa polskich firm czy nasycenie poszczególnych branż specjalistami.

Dane o bezrobociu w Polsce
Na początek kilka statystyk. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, iż na koniec czerwca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było łącznie 1912,6 tys. bezrobotnych. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 1,2 proc. spadła stopa bezrobocia – z 13,2 do proc. W PUP-ach pojawiło się również znacznie więcej ofert pracy – o ile w czerwcu 2013 r. było ich 48,1 tys., to w czerwcu 2014 r. liczba ta wzrosła do 72,7 tys. Do informacji o stopie bezrobocia podawanej przez GUS należy jednak podchodzić dość ostrożnie. Statystyki nie uwzględniają bowiem pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego. Realna stopa bezrobocia jest z całą pewnością wyższa – nie każda osoba pozostająca bez zatrudnienia rejestruje się w urzędzie pracy, należy też do tego mieć na uwadze coraz szersze grono Polaków pracujących na umowach śmieciowych. Takie osoby z punktu widzenia obowiązujących przepisów nie są pracownikami i nie mają prawa do statusu bezrobotnego, albowiem z tytułu wspomnianych umów osiągają dochody. Ponadto w miesiącach wiosennych i letnich bezrobocie zawsze spada w związku z ofertami prac sezonowych, np. przy zbiórce owoców.

Gdy poszukiwania pracy nie przynoszą efektów
Osoby poszukujące pracy nie są łatwej sytuacji – tym bardziej, że niejednokrotnie jest tak, że nawet wielomiesięczne poszukiwania nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Wówczas łatwo się zniechęcić i stracić motywację, co niestety do rzadkości nie należy. Warto wtedy zastanowić się nad pewnymi kwestiami, które mogą okazać się pomocne. Czasami trzeba stawić czoła rzeczywistości i pogodzić się z faktem, że nie da się znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Pozostają dwie opcje do wyboru – albo w dalszym ciągu rozglądać się za pracą, albo zmienić kwalifikacje, mając przy tym na uwadze te branże, w których zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. Z raportu opracowanego przez ManpowerGroup wynika, że w rachubę wchodzą tu następujące sektory: spożywczy, przemysłowy, motoryzacyjny, transportowy, budowlany, hotelarski, gastronomiczny, a ponadto usługi bankowe oraz handel detaliczny i hurtowy.

Pożyczka hipoteczna na zmianę kwalifikacji
Zmiana kwalifikacji wiąże się jednak z niemałymi wydatkami. Trzeba bowiem zainwestować w szkolenia, kursy, a nawet studia. Bardzo pożądana byłaby więc w tym momencie pożyczka na przekwalifikowanie. Instytucje finansowe nie udzielają jednakże pożyczek i kredytów przeznaczonych na zmianę kwalifikacji zawodowych. Co w takim razie można zrobić? Jednym z rozwiązań, które na pewno warto wziąć pod uwagę jest pożyczka hipoteczna. Od kredytu hipotecznego odróżnia ją to, że uzyskane w jej ramach środki można przeznaczyć na dowolny cel – kredyty natomiast mają charakter celowy, np. są przeznaczone na zakup mieszkania. Ponadto jest to zobowiązanie długoterminowe, opiewające na wyższą kwotę i wymagające zabezpieczenia w postaci hipoteki.
Gdzie udać się po najlepszą pożyczkę hipoteczną? Z raportu przygotowanego przez serwis Comperia.pl wynika, że w lipcu br. najbardziej atrakcyjną w tym zakresie ofertę przygotował Citi Handlowy, gdzie maksymalna kwota pożyczki wynosi 120 tys. zł, spłatę można rozłożyć na 20 lat, a rzeczywiste oprocentowanie kształtuje się na poziomie 5,91 proc. Bank pobiera prowizję w wysokości od 1 proc. Podobne sumy oraz okres spłaty proponuje Raiffeisen Polbank przy oprocentowaniu rzeczywistym 6,72 proc. i 0 proc. prowizji. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Alior Bank, BNP Paribas, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK oraz mBank.

Zamiast pożyczki hipotecznej – kredyt gotówkowy
Nie wolno zapomnieć, że przy pożyczkach hipotecznych banki wymagają bardzo wysokiej zdolności kredytowej, co dla wielu osób okazuje się przeszkodą. Mogą one pomyśleć o innych rozwiązaniach, np. o kredycie gotówkowym. Portal informacjakredytowa.com przygotował zestawienie najlepszych kredytów gotówkowych w lipcu 2014 r. Pozycję nr 1 zajął w nim BGŻ z ofertą kredytu gotówkowego do 100 tys zł. z oprocentowaniem 9,38 proc. Na dalszych pozycjach uplasowały się Alior Bank, Getin Bank oraz Deutsche Bank Polska.

A może pożyczka pozabankowa?
Dla pożyczek oraz kredytów bankowych istnieje alternatywa taka jak pozabankowa pożyczka na przekwalifikowanie. Dużym atutem pożyczek gotówkowych udzielnych przez parabanki są prostsze formalności niż w bankach oraz niższy próg wymagań. Ceną za to jest jednak wyższe oprocentowanie. Z zaprezentowanego na stronie maxipozyczka.pl zestawienia wynika, że po taką pożyczkę najlepiej udać się do takich firm jak Provident, Profi Credit, Net Credit, Aasa Polska, OK Money czy Vivus.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>