Duże zainteresowanie naszych rodaków szybkimi pożyczkami potrafi zaskakiwać, mówimy bowiem o rozwiązaniach, które wcale nie cieszą się dobrą sławą. Istnieją media, które już od dawna z lubością informują nas o przypadkach, w których pożyczkodawca postępował niezgodnie z prawem lub normami społecznymi, a biorca pożyczki musi ponosić konsekwencje swojej łatwowierności świadomy, że nikt nie jest w stanie mu pomóc. Jesteśmy świadomi, że wiele z tych historii rzeczywiście miało miejsce i trudno oskarżać dziennikarzy o próbę celowego wprowadzania nas w błąd, a mimo to nie unikamy parabanków. Co zatem sprawiło, że pożyczki na konto cieszą się tak dużym zainteresowaniem z naszej strony?
Szybkość i wygoda, jako największe atuty pożyczek
Niektórzy analitycy rynku utrzymują, że do zainteresowania pożyczkami na konto skłonili nas przede wszystkim sami bankowcy. Jest w tym odrobina przesady, trudno jednak odmówić racji osobom, które powołują się na ten argument. Prawdą jest to, że początkowo poszukując pieniędzy i chcąc uniknąć wsparcia rodziny interesowaliśmy się przede wszystkim kredytami gotówkowymi, w pewnym momencie musieliśmy jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście jest to dobry pomysł. Banki odstraszały nas przede wszystkim ogromem formalności, których nie byliśmy w stanie uniknąć starając się o kredyt. Musieliśmy podpisywać dziesiątki oświadczeń, dostarczać niezliczone dokumenty, a i tak nie mieliśmy pewności, czy otrzymamy wsparcie. Co więcej, często trudności piętrzyły się przed nami nawet wówczas, gdy próbowaliśmy ustalić, co wpłynęło na decyzję odmowną zwłaszcza, że wydawało się nam, że spełnialiśmy wszystkie wymogi formalne. Tego rodzaju doświadczenia można było stawiać niemal na równi z historiami o nieuczciwych pożyczkodawcach zwłaszcza, że ci ostatni z wolna zaczynali stanowić mniejszość, a my zyskiwaliśmy szereg informacji dotyczących tego, jak się przed nimi chronić.
W tym samym momencie, w którym banki, mniej lub bardziej świadomie, zniechęcały nas do siebie, pożyczkodawcy robili wszystko, aby przekonać nas o tym, że warto zainteresować się przygotowaną przez nich ofertą. Nie mogli kusić nas atrakcyjnym oprocentowaniem, trudno było przy tym wyobrazić sobie sytuację, w której współpraca z nimi byłaby wolna od dodatkowych kosztów. Musieli więc poszukiwać innych argumentów, które trafiałyby nam do przekonania. Okazało się, że najlepiej sprawdzają się w takiej sytuacji szybkość oraz wygoda.
Instytucje udzielające pożyczki na konto nie są zobowiązane do przestrzegania prawa bankowego, mogą więc zrezygnować z wielu formalności, które są konieczne wówczas, gdy ubiegamy się o kredyt gotówkowy. W wielu parabankach wystarczy więc, że przedstawimy dowód osobisty, a uruchomiona zostanie procedura analizy naszego wniosku. Przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego nakładają na parabanki obowiązek upewnienia się, że ich klient jest wiarygodny, nie precyzują jednak, jaka instytucja miałaby wydawać opinie w tej sprawie. Bardzo często okazuje się więc, że już na podstawie danych zawartych w dokumencie tożsamości można odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy z osobą liczącą na pożyczkę warto współpracować, czy też nie.
Każdy, kto wybrał się z krótką wizytą do banku, potem zaś musiał czekać w długiej kolejce przysłuchując się rozmowom innych klientów, doceni też to, że dla pozabankowych instytucji finansowych bardzo duże znaczenie ma nasza wygoda. Osoby zainteresowane pożyczką zawsze mogą umówić się na osobiste spotkanie z konsultantem, równie dobrze mogą jednak porozumieć się z nim w czasie rozmowy telefonicznej albo wysyłając wiadomości pocztą elektroniczną. Co więcej, jeśli uważamy, że takie rozwiązanie jest najbardziej właściwe możemy liczyć nawet na to, że przedstawiciel parabanku odwiedzi nas w domu, pozabankowe instytucje finansowe reklamują się bowiem jako te, dla których czas klienta ma kluczowe znaczenie.
Przejrzystość – zaleta, której się nie spodziewamy
Gdy pożyczki na konto debiutowały na polskim rynku trudno było nie odnieść wrażenia, że otacza je mgiełka tajemniczości. Samo dotarcie do udzielających ich firm bywało zadaniem skomplikowanym, gdy zaś dowiadywaliśmy się o tym, że mamy szansę na wsparcie, musieliśmy stoczyć batalię o to, aby dowiedzieć się, na jakiej zasadzie zostanie nam ono przyznane.
Dziś pożyczkodawcy coraz skuteczniej walczą z tym, co nie tak dawno było ich największą wadą, nie powinno więc zaskakiwać nas to, że kolejne pożyczki na konto, często opierają się na zasadach o wiele bardziej zrozumiałych niż te, które są typowe dla kredytów gotówkowych. Co więcej, nie należy do rzadkości sytuacja, w której otrzymujemy od pożyczkodawcy własne konto internetowe, na którym możemy śledzić na bieżąco stan naszego zobowiązania. Dowiadujemy się dzięki niemu, kiedy zbliża się czas spłaty kolejnej raty, jak długo będziemy musieli rozliczać się z pożyczkodawcą, a nawet – na jakich warunkach możemy podzielić dotychczasowe zobowiązanie na więcej rat, gdy obawiamy się, że jego terminowa spłata może zostać zagrożona.