Jak brać pożyczki w sposób odpowiedzialny?

Choć pożyczki pozabankowe nie muszą być wcale rozwiązaniami mniej atrakcyjnymi niż kredyty udzielane przez banki, wybór tej najlepszej jest jeszcze bardziej skomplikowany niż ma to miejsce wówczas, gdy decydujemy się na wsparcie bankowe. Jak zatem dokonać go, aby nie żałować naszej decyzji i nie ryzykować, że stanie się ona wstępem do poważnych tarapatów finansowych?

W jaki sposób dowiadujemy się o pożyczkach?
Federacja Konsumentów regularnie przygotowuje ankiety, które pozwalają na stworzenie profilu typowego pożyczkobiorcy. Jednym z najczęściej pojawiających się w nich pytań jest to, które dotyczy źródła informacji o pożyczkach gotówkowych. Idealna byłaby sytuacja, w której ankietowani deklarowaliby, że poszukują informacji na ich temat na portalach ekonomicznych, wyniki ankiety potwierdzają jednak, że nie jest to wcale najpopularniejsze źródło danych. Zdecydowana większość pytanych potwierdza, że o zaciągniętej przez siebie pożyczce dowiedziała się od znajomych, którzy również skorzystali z takiego rozwiązania. Popularne są również reklamy telewizyjne i radiowe oraz ogłoszenia pojawiające się w Internecie. Co ciekawe, ciągle jeszcze uważnie czytamy ogłoszenia pojawiające się na słupach i na przystankach, a jeśli mówią one o możliwości zaciągnięcia atrakcyjnej pożyczki, wcale nie wahamy się przed skorzystaniem z nich.

Jak weryfikujemy wiarygodność pożyczkobiorcy?
Weryfikacja wiarygodności banku nie jest trudnym zadaniem. Nie musimy dokonywać jej zresztą samodzielnie, obowiązek ten spoczywa bowiem na specjalnie w tym celu powołanych organizacjach państwowych. To właśnie dlatego zaciągając kredyt gotówkowy nie musimy obawiać się, że zaczniemy współpracować z nieuczciwym partnerem, gdyby bowiem tak było, bank nie miałby szans na funkcjonowanie na polskim rynku. Niestety, wówczas, gdy w grę wchodzą firmy udzielające wsparcia w postaci pożyczek sytuacja nie jest już tak oczywista. Owszem, nie możemy zakładać, że każdy pożyczkodawca myśli o zarobieniu pieniędzy naszym kosztem, nigdy nie możemy tego jednak wykluczyć.
Chcąc upewnić się, czy firma zasługuje na to, aby zainteresować się jej ofertą, w pierwszej kolejności przeanalizujmy informacje na jej temat. Wiele może nam powiedzieć już sama firmowa strona internetowa, wcale nie mniej istotne mogą okazać się jednak informacje podawane nam przez osoby udzielające się na forach internetowych o tematyce ekonomicznej. Naturalnie, nie zawsze są to informacje o jednakowym stopniu wiarygodności, nie warto więc przyjmować ich bezkrytycznie, gdy jednak pojawiają się systematycznie, musimy liczyć się z tym, że kryje się w nich więcej niż jedno ziarno prawdy.
Doświadczenie pożyczkobiorców potwierdza również, że wcale nie mniej alarmujący jest brak informacji o firmie pożyczkowej oraz pojawianie się w sieci informacji pozytywnych, które charakteryzują się zbliżoną treścią i są wygłaszane przez osoby, których tożsamości nie można zidentyfikować. Z tego samego powodu należy zastanowić się, czy nawiązanie współpracy z podmiotem o minimalnym doświadczeniu rynkowym ma sens. Firmy takie zazwyczaj oferują pożyczki w Słupsku na preferencyjnych warunkach, nie mamy jednak pewności, na ile poważnie podchodzą do kwestii związanych z szeroko rozumianą uczciwością.

Jak weryfikujemy wiarygodność oferty?
Nawet pożyczkodawca zajmujący wysoką pozycję na rynku, nie musi wcale przygotowywać jedynie atrakcyjnych ofert, gdy zaś zdecydujemy się na rozwiązanie przynoszące nam więcej strat niż korzyści, pretensje będziemy mogli kierować wyłącznie do siebie. To właśnie dlatego weryfikacja wiarygodności pożyczkodawcy zazwyczaj nie jest wystarczająca, w parze musi zaś podążać za nią weryfikacja atrakcyjności samego produktu finansowego.
W tym przypadku najlepiej przystąpić do analizy umowy zawieranej z firmą pożyczkową, informacje w niej zawarte są bowiem zazwyczaj zdecydowanie bardziej szczegółowe niż te, z którymi mamy do czynienia w reklamach telewizyjnych, internetowych i radiowych. Nie wolno przy tym zwracać uwagi wyłącznie na oprocentowanie nominalne, wcale nie mniejsze znaczenie mają bowiem koszty dodatkowe związane z przygotowaniem pożyczki oraz opłaty, które należy ponieść wówczas, gdy pojawiają się problemy z jej spłatą. Pomocna może okazać się też rzeczywista roczna stopa oprocentowania znana też jako RRSO, dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie ocenić, jaka jest faktyczna wartość zobowiązania, o którym pożyczkodawca mówi, że jest przyznawane na preferencyjnych warunkach.
Ponownie warto też zwracać uwagę na możliwości, jakie otwiera przed nami Internet, w sieci możemy bowiem znaleźć nie tylko strony internetowe pożyczkodawców. Nie brakuje w niej również portali informacyjnych oraz witryn, których właściciele i pracownicy zestawiają ze sobą poszczególne produkty finansowe wskazując zarówno na ich dobre, jak i złe strony. Co więcej, możemy liczyć na pojawiające się w coraz większej liczbie zestawienia pożyczek pozabankowych przygotowywane ze starannością nie mniejszą niż ta, która charakteryzuje rankingi kredytów gotówkowych. I one mogą okazać się cennym źródłem informacji chroniącym nas przed podjęciem nieodpowiedzialnej decyzji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>