Jak zabezpieczyć finansowo przyszłość dziecka?

Domowy budżet przeciętnej polskiej rodziny uwzględnia w głównej mierze wydatki na opłacenie rachunków, czynszu, zakup żywności oraz spłatę zobowiązań kredytowych. Rzadko kiedy brane są tutaj pod uwagę koszty wiążące się z wychowaniem oraz utrzymaniem dzieci, co jest dość poważnym błędem, ponieważ w rachubę wchodzą naprawdę znaczące kwoty – niejednokrotnie pochłaniające nawet połowę budżetu.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Czy da się realnie oszacować koszt utrzymania i wychowania dziecka w Polsce? Jest to bardzo trudne, albowiem każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Wiele w tym momencie zależy m in. od tego, co rodzice pragną przekazać swojemu potomkowi, jaki jest ich status społeczny i stan posiadania majątkowego etc. Niemniej jednak specjaliści z Centrum im. Adama Smitha pokusili o wykonanie takowych wyliczeń. Z jakim rezultatem? Otóż ich zdaniem na wychowanie jednego dziecka w wieku do 20 lat trzeba przeznaczyć w Polsce ok. 160 tys. zł, co w skali miesiąca daje ok. 660 zł. Oczywiście, są to sumy uśrednione, aczkolwiek o ile bardzo dobrze sytuowanym finansowo osobom nie wydają się one ogromne, o tyle dla przeciętnego Kowalskiego są to kwoty, których w żaden sposób nie da się zbagatelizować. A im dziecko starsze, tym więcej wydatków. Poza tym trzeba brać tu poprawkę na to, że koszty życia oraz rozmaitych produktów i usług z każdym kolejnym rokiem idą w górę. Realnie zatem w przeciągu miesiąca może być to więcej niż 660 zł na jedno dziecko.

Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka?
Z drugiej zaś strony pewne jest, że dziecko to zdecydowanie najważniejsza inwestycja. Każdemu rodzicowi zależy, aby stworzyć mu możliwie jak najlepsze warunki rozwoju. To z kolei wymaga wyjścia poza pewne ramy czasowe i spojrzenia na cały proces wychowania w dłuższej perspektywie. Aspektu finansowego nie da się tu uniknąć, pojawia się zatem pytanie o to, skąd wziąć pieniądze przeznaczone tylko i wyłącznie na ten cel? Bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się pożyczka hipoteczna. Posiada ona wiele zalet – głównym jej atutem jest to, że można ją przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze można np. zainwestować, aby zaczęły zarabiać – możliwości w tym zakresie jest sporo, np. lokaty długoterminowe, fundusze inwestycyjne czy zakup nieruchomości. Maksymalny okres spłaty wynosi w tym przypadku 20 lat, zaś maksymalna kwota jaką można pożyczyć kształtuje się zwykle na poziomie 100 tys. zł.

Jak dostać pożyczkę hipoteczną?
Otrzymanie pożyczki hipotecznej jest uzależnione od spełnienia wielu warunków. Dla banku najważniejsza jest zdolność kredytowa potencjalnego klienta – jej badanie przy tego typu zobowiązaniach to dość czasochłonny proces wymagający uwzględnienia szeregu czynników takich jak m. in. wysokość dochodów, rodzaj zatrudniania, sytuacja rodzinna itp. Stosowną analizę banki przeprowadzają w oparciu o raport z BIK oraz dokumenty dołączone do wniosku (lepiej wcześniej dowiedzieć się, co dokładnie jest wymagane). Średni czas oczekiwania na decyzję wynosi około miesiąca, ale ostatecznie może być krótszy lub dłuższy – w zależności od danego banku.
Jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczeniem opisywanej tu pożyczki jest hipoteka – nie może być ona obciążona. Tego rodzaju zabezpieczenia są najbardziej preferowane przez banki, ponieważ zdecydowanie zmniejszają ryzyko strat w sytuacji, gdyby ze strony klienta pojawiły się problemy ze spłacaniem rat. Poza tym dzięki temu banki mogą sobie pozwolić na obniżenie oprocentowania – waha się ono zwykle od 6 do 11 proc., a więc jest znacznie niższe niż przy kredytach konsumenckich. To kolejny argument przemawiający na korzyść pożyczek hipotecznych.

Gdzie po pożyczkę hipoteczną?
Przy wyborze oferty pożyczkowej należy jednak mieć na względzie nie tylko oprocentowanie oraz wysokość miesięcznej raty, ale także i inne opłaty – prowizje, marże, ubezpieczenia. Warto również przyswoić sobie takie pojęcia jak WIBOR (referencyjna wysokość oprocentowania kredytów) czy RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania – czyli całkowity koszt kredytu ponoszony przez klienta). Na chwilę obecną stopy procentowe w Polsce są wyjątkowo korzystne z punktu widzenia klientów banków (jak oceniają analitycy – są one rekordowo niskie), ale nie należy popadać w nadmierny optymizm – taki stan rzeczy nie będzie przecież trwać wiecznie.
W podjęciu ostatecznej decyzji bardzo pomocne okazują się rozmaite rankingi pożyczek hipotecznych – naturalnie w tym obszarze zachodzą nieustanne zmiany, w związku z czym trzeba trzymać rękę na pulsie. Dla przykładu w lipcowym zestawieniu opracowanym przez serwis totalmoney.pl na pierwszej pozycji znajduje się pożyczka hipoteczna udzielana przez PKO Bank Polski. Przy założeniu, że jej spłata zostanie rozłożona na 240 rat, miesięczna rata to wydatek rzędu 670,5 zł przy maksymalnej kwocie zobowiązania 100 tys. zł. Oprocentowanie nominalne wynosi 5,19 proc., a rzeczywiste – 5,32 proc. Zarówno marża, jak i prowizja są ustalane w drodze indywidualnych negocjacji (na korzyść klienta przemawiać tu będzie m. in. wysoki wkład własny). We wspomnianym rankingu na dalszych pozycjach plasują się pożyczki w bankach: Bank BPH, Alior Bank, Deutsche Bank Polska i w Citi Handlowy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>