Usługi kredytowe dla studentów

Studia to zdaniem wielu ludzi jeden z najpiękniejszych okresów w życiu, i pod wieloma względami trudno byłoby się z tym nie zgodzić. Z drugiej jednak strony większość studentów wie również o tym, z jak dużymi problemami finansowymi należy sobie wówczas radzić. Studia pochłaniają nam zazwyczaj większą część czasu, skutecznie uniemożliwiając podjęcie jakiejkolwiek pracy zapewniającej dochody wystarczające do samodzielnego utrzymania się. Równocześnie osoby wyjeżdżające ze swoich rodzinnych miejscowości do większych miast muszą radzić sobie ze sporymi wydatkami związanymi z utrzymaniem się czy wynajęciem mieszkania. Niektóre osoby radzą sobie z tym chociażby wyjeżdżając do pracy w okresie wakacyjnym czy chwytając się różnego rodzaju dorywczych zajęć, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Innym rozwiązaniem byłoby wzięcie kredytu na dłuższy czas, który pozwoliłby nam na pokrycie przynajmniej części takich kosztów. W rzeczywistości jednak student jako osoba niepracująca nie ma praktycznie żadnych szans na otrzymanie pożyczek w jakimkolwiek banku. Warto zatem wiedzieć o tym, że na współczesnym rynku finansowym znajdziemy wiele ciekawych usług, z których mogą korzystać również i studenci.

Pożyczki pozabankowe
Doskonałą propozycją dla osób szukających możliwości szybkiego pożyczenia określonej kwoty pieniędzy są tak zwane pożyczki pozabankowe. Jak sama nazwa wskazuje, nie są one udzielane przez banki, a przez prywatne firmy, co niesie ze sobą szereg istotnych zalet. Przede wszystkim mogą z nich korzystać wszyscy klienci, nawet osoby bezrobotne; w czasie zaciągania ich nie musimy przedstawiać żadnego zaświadczenia o dochodach czy zatrudnieniu, ani nawet zajmować się właściwie jakimikolwiek formalnościami. Za ich pomocą możemy pożyczyć nieco mniejsze sumy – zazwyczaj góra kilka tysięcy złotych – na stosunkowo krótki okres. Niezaprzeczalną wygodą jest tu również ogromna wygoda; wniosek o taką pożyczkę można złożyć przez internet, a czas oczekiwania na decyzję nie wynosi więcej niż kilka godzin, choć często jest to dosłownie kilkanaście minut. Istnieje jednak wiele powodów, dla których musimy podchodzić do nich w rozsądny sposób. Przede wszystkim zajmujące się nimi firmy kuszą nas atrakcyjnymi ofertami i dogodnymi warunkami współpracy, przez co dość łatwo można zdecydować się tutaj na znacznie wyższą sumę, niż w rzeczywistości tego potrzebujemy. Pożyczając takie pieniądze musimy mieć stuprocentową pewność co do tego, że będziemy w stanie wywiązać się z tych zobowiązań w pełni terminowo, bowiem jakiekolwiek opóźnienia grożą tutaj poważnymi konsekwencjami. Zazwyczaj na spóźniających się dłużników nakładane są niemałe kary, a w licznych sytuacjach sprawa praktycznie od razu trafia do windykacji. Innym problemem są także koszty takiego kredytu. Z jednej strony spotkamy się tu często z całkiem atrakcyjnym oprocentowaniem, ale w rzeczywistości w pożyczkach tych spotkamy się z wieloma dodatkowymi opłatami, przez co ostatecznie będziemy musieli zapłacić tu nieco więcej – przed podjęciem decyzji warto zatem dokładnie przestudiować warunki udzielania kredytów. Usługi te najlepiej sprawdzają się zatem w sytuacji, gdy spadły na nas nieoczekiwane wydatki które szybko musimy pokryć i chcemy pożyczyć trochę pieniędzy na krótki czas.

Kredyty studenckie
Pożyczka dla studenta może być również udzielona bezpośrednio przez uczelnię – wiele szkół państwowych oferuje obecnie coś takiego, i trzeba przyznać, że w kredytach tych spotkamy się z naprawdę atrakcyjnymi warunkami. Mogą z nich korzystać osoby zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych, niezależnie od kierunku, na którym studiują – w wielu przypadkach kredyty te są skierowane jednak wyłącznie dla osób, które rozpoczęły studia przed 25 rokiem życia. Odznaczają się bardzo niskim oprocentowaniem – nie przekracza ono raczej 1,5% – oraz długim okresem spłaty; ze zobowiązań tych możemy wywiązywać się nawet w ciągu dwóch lat po ukończeniu studiów. Pieniądze jakie tutaj pożyczymy możemy wykorzystywać na dowolny cel, choć powinny nam one oczywiście służyć na pokrycie bieżących wydatków związanych ze studiami.

Które rozwiązanie lepsze?
Na pozór mogłoby się wydawać, że pożyczka dla studenta który nie posiada żadnych dochodów ani zdolności kredytowej jest czymś praktycznie nieosiągalnym. W rzeczywistości jednak przykłady te pokazują, że rynek finansowy ma w takich kwestiach do zaoferowania wiele ciekawych możliwości. Wśród tych dwóch podstawowych, opisanych tutaj rozwiązań każde sprawdza się nieco inaczej w poszczególnych sytuacjach, zatem wszystko zależy tu właściwie od naszych indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak możemy stwierdzić, że kredyty studenckie oferowane przez uczelnie praktycznie pod każdym względem są o wiele korzystniejsze, i lepiej pasują do typowych potrzeb osób studiujących. Z drugiej strony pożyczki pozabankowe są świetnym rozwiązaniem w nagłych sytuacjach, kiedy potrzebujemy pieniędzy na nieoczekiwane, nieco mniejsze wydatki. Warto zatem wiedzieć kiedy należy z nich korzystać, bowiem jedynie wtedy będzie to dla nas faktycznie opłacalne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>