Kredyt w trudnej sytuacji finansowej?

Każdy, kto chociaż pobieżnie zapoznał się przynajmniej z kilkoma ofertami bankowymi dotyczącymi kredytów na pewno zgodzi się co do tego, że w obecnych czasach do otrzymania takiej pożyczki musimy przede wszystkim udokumentować dobrą sytuację finansową. Właściwie żaden bank nie podejmie na tym polu współpracy z kimś, kto nie posiada stałej pracy i dochodów, ale kto w przeszłości nie wywiązywał się z podobnych zobowiązań rzetelnie. Z drugiej strony na rynku spotkamy obecnie mnóstwo ofert dotyczących takich kredytów które często kuszą nas bardzo atrakcyjnymi na pozór warunkami współpracy; jeśli ktoś podchodzi do tego w lekkomyślny sposób, to dość łatwo może wpaść w prawdziwą pułapkę zadłużenia. Nie trzeba chyba nawet mówić o tym, że wyjście z niej jest z kolei niezwykle trudne, bowiem jeśli nie posiadamy nikogo bliskiego kto mógłby nam pomóc, to nie mamy właściwie żadnej możliwości zdobycia pieniędzy – w końcu banki nie udzielą nam wówczas najmniejszej nawet pożyczki. Mimo wszystko jednak na rynku finansowym znajdziemy aktualnie szereg usług przeznaczonych właśnie dla osób zadłużonych; zdecydowanie warto zapoznać się z nimi nieco bliżej, bowiem być może w niektórych przypadkach dosłownie uratują one całą naszą sytuację finansową.

Szukasz pożyczki? Nie idź do banku
Powszechnie zwykło się uważać, że usługami kredytowymi zajmują się wyłącznie banki – fakt, mają one praktycznie monopol na te „poważniejsze” kredyty hipoteczne czy samochodowe. Z drugiej strony na rynku finansowym w pełni legalnie działa również i wiele innych, prywatnych firm które mogą zajmować się udzielaniem pożyczek. Takie pożyczki pozabankowe z szeregu powodów cieszą się aktualnie ogromną popularnością; korzystanie z nich jest bardzo wygodne, bowiem nie trzeba tu załatwiać żadnych formalności, a przez cały ten proces można przejść za pośrednictwem internetu. W przypadku osób zadłużonych najważniejszy jest jednak fakt, że pożyczki takie nie wymagają od nas posiadania żadnej zdolności kredytowej ani pozytywnej historii, przez co nie musimy tu spełniać jakichkolwiek typowych dla usług bankowych wymagań. Są one dostępne zarówno dla osób które posiadają już inne zobowiązania finansowe jak i dla tych, które w danym momencie nie są zatrudnione. Istnieje jednak wiele związanych z nimi mankamentów, przez co musimy podchodzić do nich w bardzo ostrożny sposób. Przede wszystkim zajmujące się nimi firmy często kuszą nas bardzo atrakcyjnymi na pozór warunkami współpracy, ale w praktyce pożyczki te posiadają wiele dodatkowych opłat, przez co realne oprocentowanie może się tu okazać o wiele wyższe niż to, jakie podawane jest w ofercie. Oprócz tego decydując się na wzięcie takiego kredytu musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jakiekolwiek opóźnienia w jego spłacaniu często kończą się poważnymi problemami – od sporych kar aż po windykację. Najlepiej jest zatem potraktować to jako niewielki, szybki zastrzyk gotówki – jeśli jednak nie mamy pewności, że będziemy w stanie wywiązać się z tego terminowo, to nie powinniśmy nawet o tym myśleć. Pożyczki pozabankowe mogą być bardzo pomocne, ale przy nieodpowiednim zastosowaniu potrafią one jeszcze bardziej pogłębić nasze problemy finansowe.

Kredyty konsolidacyjne
Zupełnie innym rozwiązaniem dla osób zadłużonych są tak zwane kredyty konsolidacyjne. Są one przeznaczone dla dłużników posiadających już przynajmniej kilka osobnych zobowiązań w różnych bankach. Bank, który udziela nam takiego kredytu jednorazowo spłaca za nas wszystkie nasze zobowiązania i łączy je w jedno, duże – rozwiązanie to ma szereg zalet. Główną z nich jest oczywiście wygoda, bowiem w końcu nie musimy tutaj przejmować się wieloma różnymi zobowiązaniami; posiadając jeden, większy kredyt znacznie łatwiej jest zorganizować sobie całe swoje osobiste finanse. Nierzadko otrzymujemy tutaj także o wiele dogodniejsze warunki, chociażby w postaci stosunkowo niskiego oprocentowania. Fakt, trzeba liczyć się z paroma mankamentami; kredyt konsolidacyjny, ze względu na swoją wielkość, często spłacamy przez znacznie dłuższy czas. Niemniej jednak taka pożyczka dla zadłużonych w obliczu trudnej sytuacji finansowej może stanowić nieocenioną wręcz pomoc.

Wybierz idealne rozwiązanie
W przypadku trudnej sytuacji finansowej i dużej liczbie zaciągniętych zobowiązań opisane wyżej pożyczki pozabankowe mogą być najwyżej chwilowym rozwiązaniem, które i tak niesie ze sobą pewne ryzyko – trzeba zatem korzystać z nich z najwyższą rozwagą. Same w sobie nie rozwiążą one naszych problemów, bowiem w większości przypadków można za ich pomocą pożyczyć jedynie stosunkowo niewielkie sumy, które nie są wystarczające do spłaty innych zobowiązań. Jeśli wpadliśmy w pułapkę zadłużenia i szukamy faktycznie skutecznego wyjścia z niej, to właściwie jedynie kredyty hipoteczne będą w stanie nam pomóc. Z góry warto oprócz tego odrzucić wszystkie standardowe kredyty bankowe, bowiem w takiej sytuacji nie mamy właściwie żadnych szans na otrzymanie takiej pomocy – przy posiadaniu innych zobowiązań finansowych mało który bank podejmie z nami współpracę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>