Na co zwraca uwagę bank przy udzielaniu kredytu?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się chyba wydawać, że do zdobycia odpowiedniego dla siebie kredytu w banku musimy przechodzić przez całe mnóstwo formalności tak skomplikowanych, że właściwie mało kto jest w stanie sobie z tym poradzić. Fakt, trzeba przyznać, że banki nierzadko stawiają przed swoimi kredytobiorcami szereg dość rygorystycznych wymagań, szczególnie związanych z naszą zdolnością kredytową. Jeżeli chcemy otrzymać nieco większą już pożyczkę na cele takie jak zakup samochodu czy mieszkania, to będziemy musieli udokumentować, że pod każdym względem jesteśmy ustatkowani, a nasze życie osobiste jest wystarczająco stabilne abyśmy przez wiele lat mogli bez żadnych problemów spłacać takie zobowiązania. Warto zatem zapoznać się z tym tematem nieco bliżej aby wiedzieć, kiedy mamy największe szanse na otrzymanie dokładnie takiego kredyty, jaki byłby dla nas idealny.

Czynniki składające się na naszą zdolność kredytową
Przed ubieganiem się o jakikolwiek większy kredyt w banku wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na naszą zdolność kredytową składa się wiele różnych czynników. Bank oceni tu przede wszystkim naszą ogólną sytuację finansową; aby otrzymać pieniądze, kredytobiorca musi posiadać stałe zatrudnienie i stabilne dochody. Oczywiście, wiele zależy od samego rodzaju wykonywanej przez nas pracy, wysokości zarobków oraz tego, czy w najbliższym czasie nie grozi nam zwolnienie. Bardzo istotna jest również nasza historia kredytowa – osoby, które w przeszłości nie wywiązywały się terminowo ze swoich zobowiązań tego typu lub miały nawet problem ze spłacaniem zwykłych mandatów powinny wiedzieć, że wszystkie związane z tym informacje trafiają do instytucji zwanej Biurem Informacji Kredytowej i mogę później stanowić poważną przeszkodę na drodze do otrzymania następnego kredytu. Co więcej, osoby które już posiadają jakiekolwiek inne zobowiązania także mogą mieć spore trudności przy nawiązywaniu współpracy z kolejnym bankiem.
Na zdolność kredytową nierzadko składa się również nasza sytuacja życiowa. Banki najbardziej przychylnym okiem spoglądają przede wszystkim na osoby ustatkowane, posiadające już własną rodzinę oraz spokojne życie. Nie oznacza to oczywiście, że na rynku nie ma czegoś takiego jak pożyczka dla singla – osoby samotne również mogą ubiegać się o kredyty. Warto przy okazji zastanowić się, przy których dokładnie kredytach będziemy musieli stawić czoła takim właśnie wymaganiom.

Kredyt na zakup nowego mieszkania
Kredyty mieszkaniowe uważane są za jedne z najbardziej wymagających, bowiem banki przed udzieleniem ich zazwyczaj bardzo dokładnie sprawdzają wszystkie wymienione wyżej kwestie związane z naszą zdolnością kredytową. Zaciągając taki kredyt będziemy musieli także przygotować się na konieczność dostarczenia do banku szeregu różnych dokumentów związanych nie tylko z naszą sytuacją zawodową, ale również i samą nieruchomością jaką zamierzamy zakupić. Warto przy okazji wiedzieć o bardzo pomocnym, działającym od początku 2014 roku rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”, które będzie mogło znacznie ułatwić nam otrzymanie takiego kredytu. Banki patrzą znacznie przychylniej na osoby biorące w nim udział, bowiem rząd finansuje wówczas część wartości takiego kredytu, przez co ponoszą one dużo mniejsze ryzyko. Dość powszechnie zwykło się uważać, że jest to program skierowany wyłącznie dla rodzin, co jednak nie jest prawdą. Może to być również pożyczka do singla, choć faktem jest, że rodziny z dziećmi otrzymują tu nieco wyższe dopłaty.

Kredyty samochodowe
Zdolność kredytowa odgrywa również istotną rolę w przypadku brania pożyczki na samochód. Oprócz tego, podobnie jak i przy opisanych wyżej kredytach mieszkaniowych, także i tutaj będziemy musieli dostarczyć do banku dokumenty dotyczące przedmiotu naszych zakupów. Jeśli bierzemy kredyt na samochód używany, to bank dokładnie może zapoznać się z jego stanem technicznym i ocenić jego realną wartość, co ma dla nas kluczowe znaczenie. W przypadku samochodu w gorszej kondycji zostaną nam prawdopodobnie zaproponowane mniej atrakcyjne warunki współpracy oraz wyższe oprocentowanie; na naszą korzyść może z kolei działać wkład własny jaki jesteśmy w stanie zaoferować.

Proste pożyczki bez wymagań
Oczywiście, na rynku istnieją również nieco bardziej podstawowe usługi, zatem nie zawsze przy zaciąganiu kredytu będziemy musieli przejmować się tak dużymi wymaganiami ze strony banku. Jeżeli interesuje nas jedynie pożyczenie niewielkich pieniędzy i nie mamy czasu lub ochoty na przechodzenie przez wszystkie takie procedury, to powinniśmy przede wszystkim zainteresować się kredytami gotówkowymi; za ich pomocą możemy otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych na dowolny, interesujący nas akurat cel. Może to być zarówno pożyczka dla singla jak i dla całej rodziny, przeznaczona na mniejsze wydatki, takie jak wakacyjny wyjazd czy remont w domu. Sama zdolność kredytowa nie odgrywa tu ponadto tak istotnej roli, dzięki czemu będzie z tego mógł skorzystać nawet ktoś, kogo sytuacja finansowa nie należy akurat do najlepszych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>