Pułapka zadłużenia – jak z niej wyjść?

Współczesny rynek finansowy jest bardzo dobrze rozwinięty, przez co możemy znaleźć na nim mnóstwo różnych kredytów, dobrze sprawdzających się w praktycznie każdej sytuacji. Banki oraz inne instytucje które się nimi zajmują nieustannie kuszą nas bardzo korzystnymi ofertami oraz atrakcyjnymi warunkami współpracy, ale warto pamiętać, że do tych rzeczy należy podchodzić z najwyższą możliwą ostrożnością. Coś takiego sprawia bowiem, że dość łatwo można obecnie wpaść w prawdziwą pułapkę zadłużenia; często w czasie zaciągania kredytu możemy bez przeszkód pożyczyć sumę nawet o kilkanaście tysięcy złotych większą od tej, która realnie jest nam potrzebna – wystarczy jedynie nieco popuścić wodze wyobraźni. Jeśli nie jesteśmy w stanie terminowo wywiązać się z takich zobowiązań, to czekają nas jedynie kolejne problemy. Wielu ludzi zaciąga wówczas następne kredyty aby spłacić te wcześniejsze, co oczywiście powoduje błędne koło, a skuteczne wyjście z czegoś takiego staje się w pewnym momencie niemalże niemożliwe. Na szczęście jednak w ofertach banków mimo wszystko znajdziemy wiele innych propozycji, które bardzo nam wówczas pomogą.

Czym są kredyty konsolidacyjne?
Jeśli ktoś posiada już kilka różnych zobowiązań finansowych w oddzielnych bankach i nie może sobie z nimi poradzić, to jedną z najlepszych propozycji będzie dla niego pożyczka konsolidacyjna. Być może na pierwszy rzut oka wydaje się, że zaciąganie jeszcze jednego kredytu w takiej sytuacji nie ma żadnego sensu, ale w rzeczywistości jest to rozwiązanie stworzone dla takich właśnie osób. Bank udzielający takiego kredytu spłaca za nas wszystkie zobowiązania w innych instytucjach i łączy je w jedną dużą pożyczkę, którą od tej pory mamy spłacać jedynie u niego. Na czym polegają zatem korzyści płynące dla kredytobiorcy? Przede wszystkim jest to duża wygoda, bowiem musimy tu wykonywać tylko jeden przelew do jednego banku, zamiast zajmować się wieloma różnymi zobowiązaniami tego typu jednocześnie. Warunki, na jakich spłacamy taki kredyt często są również znacznie korzystniejsze; oczywiście, bank nalicza tu dla siebie stosowne oprocentowanie, ale i tak w wielu przypadkach jest ono mniejsze niż przy naszych wcześniejszych zobowiązaniach. Pewnym mankamentem jest co prawda to, że pożyczka konsolidacyjna zaciągana jest zwykle na nieco dłuższy czas – w końcu tak dużego kredytu nie spłacimy od razu. Niemniej jednak pozwala to na znacznie wygodniejsze zorganizowanie swoich osobistych finansów i rozłożenie sobie procesu polepszania swojej sytuacji materialnej na przynajmniej kilka lat.

Pożyczki pozabankowe – czy warto?
Oprócz wyjątku jakim jest pożyczka konsolidacyjna osoby zadłużone, znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej nie mają właściwie żadnych szans na otrzymanie jakiegokolwiek innego kredytu w banku. Jeśli ktoś potrzebuje zatem jakiegokolwiek zastrzyku gotówki, to jedynym dostępnym dla niego rozwiązaniem mogą być tak zwane pożyczki pozabankowe – jak sama nazwa wskazuje, są one udzielane przez prywatne firmy. Należy jednak podchodzić do nich z bardzo dużą ostrożnością, bowiem w przypadku wielu ludzi to właśnie one stanowią podstawową przyczynę takich właśnie problemów; jak wspomnieliśmy na początku, w czasie korzystania z nich mamy sporą swobodę jeśli chodzi o wybór sumy, jaką pożyczymy. Wielu ludzi daje się skusić czymś takim oraz bardzo dogodnymi na pozór warunkami współpracy, pożyczając o wiele większe sumy pieniędzy niż jest im to potrzebne, lub – co gorsza – niż są w stanie spłacić w terminie. Czy zatem korzystanie z takich pożyczek ma jakikolwiek sens w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wcześniejszymi zobowiązaniami finansowymi? Ma, jeśli podejdziemy do tego we właściwy sposób. Pożyczki pozabankowe to dobre źródło nieco mniejszych pieniędzy na krótką metę; za ich pomocą możemy na przykład pokryć nasze bieżące wydatki i uporać się z niektórymi borykającymi nas problemami. W czasie zaciągania ich musimy jednak uważać na realne oprocentowanie oraz koszty, bowiem mogą one być nieco wyższe niż to, co podane jest w ofercie. W pożyczkach pozabankowych spotkamy się z wieloma różnymi, dodatkowymi opłatami, przez co nierzadko trzeba tu spłacić znacznie większą sumę niż ta, którą pożyczyliśmy. Musimy także zwracać uwagę na czas, po jakim musimy spłacić takie zobowiązania – czasami najlepiej jest zdecydować się na krótką pożyczkę, którą spłacimy po 30 dniach.

Czego należy unikać?
Jak dobrze wiadomo, najlepszym lekarstwem na dosłownie każdą dolegliwość jest profilaktyka. Wielu problemów z pułapką zadłużenia można uniknąć, jeśli tylko będziemy podchodzili do kwestii brania pożyczek w rozsądny sposób. Przede wszystkim nie należy ulegać zbyt atrakcyjnym na pozór ofertom banków oraz instytucji bankowych; dotyczy się to przede wszystkim kredytów gotówkowych czy pożyczek chwilówek, bowiem to właśnie przy nich najłatwiej jest stracić swego rodzaju kontrolę. Jeśli będziemy pożyczali pieniądze wyłącznie na faktycznie potrzebne nam cele i w taki sposób, abyśmy byli w stanie skutecznie i terminowo wywiązać się z takich zobowiązań, to nie będzie groziła nam żadna pułapka zadłużenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>