Nie od dziś wiadomo, że całe mnóstwo młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie i chcących zapewnić sobie start we własnym mieszkaniu decyduje się na skorzystanie w tym celu z odpowiedniego kredytu. Trudno byłoby się temu dziwić, bowiem współczesne oferty związane z takimi rzeczami potrafią być bardzo atrakcyjne, a sam kredyt przy odpowiednich warunkach współpracy nie musi wcale stanowić tak poważnego obciążenia dla naszego budżetu. Oczywiście, przed podjęciem takiej decyzji musimy dokładnie zapoznać się z całą charakterystyką tych usług aby wiedzieć, czego należy się po nich spodziewać i być pewnym, że jest to odpowiednie rozwiązanie akurat dla nas. Same oferty dostępne na rynku pod wieloma względami znacznie się od siebie różnią, zatem będziemy musieli nieco poszukać aby znaleźć dokładnie taką, jaka będzie pasowała do naszych preferencji.
Charakterystyka kredytów i wymagania dla kredytobiorców
Pożyczka mieszkaniowe jest kredytem długoterminowym, zaciąganym nawet na 20-30 lat. Wysokość rat oraz oprocentowanie często ustalane jest tu indywidualnie na podstawie kryteriów takich jak wartość interesującego nas mieszkania czy wysokość wkładu własnego – jeżeli z własnej kieszeni pokryjemy pewną część wartości takiej nieruchomości, to będziemy mogli liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne warunki. Istotnym problemem dla osób zainteresowanych wzięciem takiego kredytu jest jednak zdolność kredytowa, która zostanie tu dokładnie oceniona przez bank. Aby móc pożyczyć takie pieniądze będziemy musieli przede wszystkim udokumentować nasze zarobki – potrzebny będzie do tego między innymi wyciąg z konta bankowego za kilka poprzednich miesięcy, na które wpływa wynagrodzenie za naszą pracę – oraz zaświadczenie od pracodawcy. W czasie ubiegania się o kredyt nie możemy posiadać również innych zobowiązań tego typu, a nasza historia kredytowa powinna być nienaganna – w raporcie przygotowanym przez Biuro Informacji Kredytowej na nasz temat nie może być mowy o jakichkolwiek niespłaconych kredytach z przeszłości.
Z racji tego, że pożyczka mieszkaniowa zakłada przekazanie nam dość dużych sum pieniędzy, same formalności są tu dość złożone, a cały związany z tym proces ciągnie się niekiedy przez kilka tygodni. Oprócz szeregu zaświadczeń związanych z naszą zdolnością kredytową będziemy musieli dostarczyć do banku również wszystkie potrzebne dokumenty związane z interesującą nas akurat nieruchomością.
Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych”
Młode osoby, dla których takie mieszkanie ma być pierwszą nieruchomością w życiu mogą korzystać ze specjalnego programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych”, który będzie tu bardzo pomocny. Program jest skierowany do osób poniżej 35 roku życia – mogą to być zarówno małżeństwa jak i osoby samotne – które w danym momencie nie posiadają żadnej innej nieruchomości. Aby móc z niego skorzystać musimy kupować nowe mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 75 metrów kw. Najważniejszą korzyścią jest dopłata do naszego kredytu w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości, choć w niektórych sytuacjach może ona być nieco wyższa. Jeśli w chwili zaciągania kredytu mamy już jedno dziecko, to rośnie ona o następne 5%. Po pojawieniu się w naszej rodzinie kolejnego potomka (warunkiem jest to, aby nie stało się to później niż w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania), to program zaoferuje nam następne 5% – łącznie można zatem otrzymać nawet do 20% wartości naszego mieszkania. Sam udział w programie znacznie ułatwia nam otrzymanie takiego kredytu, bowiem niektóre banki zwyczajnie patrzą bardziej przychylnym okiem na takie osoby; w końcu nawiązując z nimi współpracę ponoszą one mniejsze ryzyko.
Jak znaleźć idealną ofertę?
Jak już powiedzieliśmy, wybór ofert związanych z takimi kredytami jest obecnie bardzo szeroki, choć oczywiście zawsze będziemy musieli poświęcić nieco czasu na znalezienie czegoś odpowiedniego. Warto zwracać uwagę na nieco więcej kwestii niż samo tylko oprocentowanie, choć jest to oczywiście bardzo ważne; w tym przypadku najlepiej będzie skorzystać z odpowiedniego kalkulatora kredytowego. Będziemy mogli określić w nim wszystkie szczegóły dotyczące naszej sytuacji – wartość mieszkania, okres na jaki chcemy wziąć kredyt czy wysokość wkładu własnego – aby następnie otrzymać zestawienie dostępnych na rynku ofert wraz z warunkami, jakich możemy przy nich oczekiwać. Oprócz tego musimy zwracać uwagę na liczne udogodnienia z jakich będziemy mogli tutaj skorzystać, takie jak wakacje kredytowe – polegają one na wstrzymaniu na określony czas obowiązku spłacania rat, bez konieczności przedstawiania żadnych konkretnych powodów – albo też możliwość spłacenia całego kredytu przed terminem bez dodatkowych opłat. Jest to wbrew pozorom bardzo ważne, bowiem niektóre banki nakładają specjalne prowizje na osoby, które są w stanie wcześniej wywiązać się ze swoich zobowiązań. W niektórych przypadkach będziemy mogli oddać w jednym momencie większą część kredytu, znacznie skracając w taki sposób ogólny czas jego spłaty.
Trzeba wiedzieć także o tym, że ogólne koszty spłacenia danego kredytu nie ograniczają się jedynie do oprocentowania. W grę wchodzi tutaj między innymi prowizja banku albo różnego rodzaju dodatkowe opłaty, o których mowa powinna być w umowie kredytowej – musimy zatem dokładnie zapoznać się z warunkami spłaty, aby nie okazało się, że kredyt taki będzie kosztował nas o wiele więcej niż oczekiwaliśmy.