Pożyczki na zakup lub budowę nieruchomości

Kupienie odpowiedniej dla siebie nieruchomości w wielu sytuacjach może być jedną z najważniejszych sytuacji w naszym życiu. Z jednej strony często jest to budowa albo zakup nowego domu, w którym zamierzamy urządzić sobie całą resztę swojego życia. Z drugiej odpowiednia nieruchomość może być niezbędna w czasie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przez co czasami staje się to bardzo ważną inwestycją. Oczywiście, zarówno w przypadku budowy domu jak i siedziby dla swojej firmy trzeba liczyć się tu ze sporymi wydatkami – większość ludzi zwyczajnie nie jest w stanie pozwolić sobie na to bez niczyjej pomocy. Z tego właśnie powodu najróżniejsze usługi kredytowe stworzone specjalnie z myślą o takich sytuacjach cieszą się aktualnie tak dużą popularnością. Są one oczywiście bardzo zróżnicowane, dzięki czemu pieniądze na interesującą nas nieruchomość możemy zdobywać na wiele różnych sposobów; warto oczywiście zapoznać się z nimi i wybrać wśród nich coś pasującego do naszych potrzeb.

Jak zdobyć pieniądze na mieszkanie?
Kredyty mieszkaniowe należą obecnie do najbardziej podstawowych usług kredytowych związanych z nieruchomościami. Udzielane są przez banki, odznaczają się przede wszystkim długim terminem spłaty – zwykle zaciąga się je nawet na kilkadziesiąt lat. Korzystając z nich w większości przypadków z góry musimy wiedzieć, jaką dokładnie nieruchomość chcemy zakupić, bowiem bank będzie wymagał od nas dostarczenia szeregu różnych dokumentów z nią związanych. Same formalności są tu dość złożone, bowiem bank musi przede wszystkim dokładnie sprawdzić naszą zdolność oraz historię kredytową; sprawia to niestety, że nie każdy ma realne szanse na otrzymanie takiego kredytu. Aby jakakolwiek instytucja tego typu chciała nawiązać z nami współpracę, musimy przede wszystkim udokumentować stałe zatrudnienie oraz stabilne zarobki o wystarczającej wysokości. Sama zdolność kredytowa także ma tu kluczowe znaczenie – jeśli w przeszłości nie wywiązywaliśmy się z jakichkolwiek zobowiązań terminowo, to raczej nie będziemy mogli liczyć na taką pożyczkę.
Osoby młode, decydujące się na swoje pierwsze w życiu mieszkanie powinny przy okazji zainteresować się rządowym programem „Mieszkanie dla Młodych”, bowiem wzięcie w nim udziału może znacznie ułatwić nam to zadanie. Banki często nie stawiają przed nami wówczas tak rygorystycznych wymagań; biorąc w nim udział otrzymujemy dopłatę w wysokości minimum 10% wartości naszego mieszkania. Istnieje oczywiście kilka warunków które musimy spełnić, aby móc z tego skorzystać:
– Program skierowany jest do osób poniżej 35 roku życia, zarówno dla singli jak i małżeństw
– Mieszkanie jakie kupujemy w ramach programu musi być naszą pierwszą nieruchomością w życiu.
– Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 metrów kw. Musi ono pochodzić z rynku pierwotnego.
Podstawowe 10% otrzymują osoby samotne lub małżeństwa bez dzieci. Pary posiadające przynajmniej jedno dziecko mogą liczyć na dodatkowe 5%, a jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania pojawi się u nich kolejny potomek, otrzymują następne 5% – łączna suma dopłat może tu zatem wynosić nawet 20% wartości całej nieruchomości.

Kredyty hipoteczne
Jeżeli mówimy o takich usługach to warto wspomnieć o tym, że w przypadku niektórych kredytów posiadanie własnej nieruchomości będzie dla nas istotnym atutem. Jest to przede wszystkim pożyczka hipoteczna, która znacznie różni się od kredytów hipotecznych, udzielanych na kupno lub budowę domu – warto o tym wiedzieć, bowiem wielu ludzi nie dostrzega pomiędzy tymi usługami żadnych różnic. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych usług, pożyczka hipoteczna pozwala nam na zdobycie pieniędzy na dowolny cel, który wcale nie musi być związany z jakąkolwiek nieruchomością. Równocześnie jednak do skorzystania z niej musimy wnieść odpowiednie zabezpieczenie, właśnie w postaci własnej nieruchomości; może to być zarówno lokal, jak i dom – oczywiście, przed nawiązaniem z nami współpracy bank dokona dokładnej wyceny i na tej podstawie zaoferuje nam konkretne warunki spłaty kredytu. Pożyczka taka jest zwykle zaciągana na długi okres i zakłada przekazanie nam nieco większych już sum pieniędzy.
Taka pożyczka hipoteczna może być doskonałą propozycją dla każdego, kto potrzebuje nieco większego już kredytu, ale równocześnie z jakichkolwiek przyczyn banki nie chcą nawiązać z nim współpracy. Bardzo często korzystają z tego przedsiębiorcy, którzy z racji krótkiego stażu w prowadzeniu firmy nie mogą otrzymać kredytu na poważniejsze inwestycje, i którzy równocześnie są w posiadaniu jakiejkolwiek wartościowej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że przy braniu takiej pożyczki trzeba załatwić szereg skomplikowanych formalności. Przede wszystkim wiele banków wymaga, abyśmy sami uporali się z wyceną naszej nieruchomości – jest to nie tylko drogie, ale i czasochłonne. Nieco czasu musimy poświęcić również na wpisanie nieruchomości do hipoteki, co także będzie wiązało się z pewnymi kosztami. Niemniej jednak jeśli uda nam się przebrnąć przez ten proces, to w wielu przypadkach będziemy mogli otrzymać naprawdę korzystną dla siebie pożyczkę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>