Ograniczenia przy zaciąganiu kredytów

Wielu ludzi nie mających zbyt dużego obeznania z całą tą dziedziną uważa, że korzystanie z najróżniejszych usług kredytowych nie jest niczym trudnym czy skomplikowanym. Wystarczy jedynie dokładnie określić swoje potrzeby, znaleźć odpowiadającą im ofertę i złożyć wniosek, aby po krótkim czasie otrzymać zadowalające nas pieniądze. W rzeczywistości jednak proces ten w większości przypadków jest znacznie bardziej skomplikowany, zaś my sami musimy przejść przez wiele jego etapów zanim będziemy mogli cieszyć się upragnioną pożyczką. Banki określają przede wszystkim szereg ograniczeń które sprawiają, że nie w każdym przypadku będziemy mogli skorzystać z dokładnie takiego kredytu, jaki byłby dla nas faktycznie idealny. Z jednej strony jest to w pełni zrozumiałe, bowiem banki muszą mieć pewność co do tego, że nawiązują współpracę z godnymi zaufania ludźmi, choć nierzadko ograniczenia takie sprawiają nam wiele sposobów. Przed podjęciem decyzji o wzięciu jakiegokolwiek kredytu musimy zatem zapoznać się z nimi nieco bliżej.

Zdolność kredytowa to podstawa
Zdolność kredytowa jest zazwyczaj pierwszym i najbardziej podstawowym problemem stojącym wielu ludziom na drodze do uzyskania odpowiedniego kredytu. Mówiąc ogólnie, na taką zdolność kredytową składa się szereg różnych czynników determinujących to, czy jesteśmy ludźmi zdolnymi do rzetelnego i terminowego wywiązywania się z tego typu zobowiązań. Składa się na to zwłaszcza nasza sytuacja finansowa; po złożeniu wniosku bank dokładnie przyjrzy się naszemu życiu zawodowemu. Będziemy musieli przede wszystkim przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu oraz – w wielu przypadkach – wyciąg z konta bankowego potwierdzający wpływające na nie zarobki. W zależności od rodzaju kredytu o jaki akurat się ubiegamy może jednak okazać się, że sam fakt posiadania stałego zatrudnienia nie jest wystarczający; nasza posada musi być wystarczająco stabilna aby zapewnić nam źródło utrzymania przynajmniej przez kilka następnych lat.
Na zdolność kredytową składa się nie tylko sytuacja finansowa, ale również i to, jak wygląda nasze życie osobiste. Banki przychylnym okiem patrzą przede wszystkim na osoby ustatkowane, posiadające własny dom i rodzinę. Oczywiście, istotne znaczenie ma tu również nasz wiek – młodzi ludzie, dopiero wkraczający w dorosłe życie często nie mogą liczyć na pozytywną odpowiedź banku.
Ze zdolnością kredytową muszą zmagać się także przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać kredyt dla swojej firmy. W tym wypadku wiele banków jeszcze bardziej komplikuje sprawę, bowiem oprócz sprawdzenia wszystkich opisywanych wyżej kwestii analizie podlega również ocena sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa. Jeżeli ktoś dopiero stawia swoje pierwsze kroki w prowadzeniu biznesu, a jego działalność nie jest jeszcze wystarczająco stabilna, to bank prawdopodobnie nie będzie chciał udzielić mu takiego kredytu.

Historia kredytowa
Informacje na temat wszystkich zaciąganych przez nas kredytów zbierane są przez Biuro Informacji Kredytowej – instytucja ta jest w stanie przygotować raport na temat właściwie każdego kredytobiorcy w kraju, nawet w przypadku, gdy ktoś korzystał z takich usług wiele lat wcześniej. Przed udzieleniem nam kredytu bank dokładnie zapozna się z takim raportem i sprawdzi, czy w przeszłości zawsze terminowo wywiązywaliśmy się z naszych zobowiązań. Jest to bardzo ważne, bowiem jeżeli spóźnialiśmy się ze spłacaniem jakichkolwiek rat, to prawdopodobnie nie będziemy mogli otrzymać odpowiedniego dla siebie kredytu – dobra historia podatkowa należy do podstawowych warunków stawianych nam przez banki. Warto wiedzieć o tym, że w niektórych przypadkach naszą historię kredytową psują nawet tak błahe z pozoru rzeczy jak niezapłacone w terminie mandaty czy rachunki – musimy zatem zawsze mieć się na baczności i unikać wszystkich sytuacji tego typu.

Cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze
Jeżeli pożyczamy większą sumę pieniędzy to w większości przypadków nie będziemy mogli po prostu wydawać ich na jakikolwiek interesujący nas akurat cel – współczesne usługi kredytowe są zazwyczaj tworzone z myślą o konkretnych potrzebach. Znajdziemy wśród nich chociażby kredyty na mieszkanie, samochód czy inwestycje związane z naszą firmą; przy udzielaniu ich bank zawsze dopilnuje, abyśmy przeznaczali środki na dokładnie te rzeczy, o których mówiliśmy w naszym wniosku. Oczywiście, na rynku istnieją również usługi, przy których tego typu ograniczenia nie są aż tak rygorystyczne. Jeżeli potrzebujemy szybkiego kredytu na dowolny cel, to każda pożyczka gotówkowa będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Korzystając z takich rzeczy nie musimy na przykład posiadać zdolności kredytowej, zatem jest to rozwiązanie dostępne nawet dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej; co więcej, zazwyczaj nie sprawdza się tu naszej historii kredytowej, co jest dodatkowym atutem. Pożyczka gotówkowa dostępna jest często przez internet – zdecydowanie warto zapoznać się z tymi usługami nieco bliżej, bowiem są one najlepszym, co rynek finansowy może zaoferować ludziom którym przy okazji brania pożyczki zwyczajnie zależy na czasie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>