Na czym polega specyfika pożyczki bez BIK?

Zarówno w Internecie, jak i w prasie lokalnej coraz częściej można zapoznać się z informacją o tym, że pomocna pożyczka bez BIK jest w stanie rozwiązać nawet te nasze problemy, o których sądziliśmy, że są niemożliwe do rozwikłania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czym jest BIK?
Złowrogi BIK to Biuro Informacji Kredytowej – podmiot, który nie tylko gromadzi, ale również udostępnia dane dotyczące historii kredytowej osób będących tak klientami banków, jak i SKOK-ów. To właśnie ta instytucja śledzi rzetelność, z jaką spłacamy kredyty, ona też chroni klientów banków przed nadmiernym zadłużaniem się i dba o to, aby same kredyty były przyznawane w sposób odpowiedzialny. Oczywiście, funkcja społeczna BIK nie przez wszystkich odbierana jest tak samo entuzjastycznie, BIK odnotowuje bowiem każde potknięcie klienta i nie należy do instytucji, których pracownicy byliby zainteresowani szczegółowymi wyjaśnieniami odnoszącymi się do tego, jak do wspomnianego potknięcia doszło.
Praca BIK jest regulowana przez dwa akty prawne. Przepisów dotyczących tej instytucji należy zatem szukać zarówno w ustawie o prawie bankowym, jak i w ustawie o ochronie danych osobowych. Sama instytucja jest zresztą zakorzeniona w świadomości Polaków, narodziła się bowiem w dawnym 1997 roku. Co ciekawe, do jej powstania wybitnie przyczyniły się banki, inicjatorem jej działalności był bowiem Związek Banków Polskich, który chciał, aby polityka kredytowa realizowana w naszym kraju była bardziej przejrzysta i bezpieczna.

Czy należy bać się BIK?
Jak długo nie jesteśmy zainteresowani korzystaniem z usług bankowych, tak długo samo istnienie BIK nie musi mieć dla nas większego znaczenia. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy zaczynamy starać się o kredyt w banku. Do BIK trafia już pierwsza informacja na ten temat, warto przy tym pamiętać, że historia kredytowa jest aktualizowana na bieżąco, gdy więc dopuścimy się choćby drobnego wykroczenia, nie ma szansy na to, że uda nam się zataić tę informację.
Sama historia kredytowa składa się przynajmniej z kilku grup informacji. Podmioty mające dostęp do BIK dowiadują się zatem, o jakie zobowiązania wnioskowaliśmy, które z nich zostały nam przyznane, jak spłacaliśmy zobowiązania i na ile terminowo wywiązywaliśmy się z nich. Jeśli jest pozytywna zwiększa się nasza szansa na uzyskanie kredytu, sama procedura przyznawania go trwa krócej, jesteśmy bowiem uznawani za klientów wiarygodnych, bardzo często okazuje się przy tym, że otwiera nam drogę do kredytu na bardziej atrakcyjnych warunkach, z mniejszymi opłatami dodatkowymi i prowizją, która nie jest zbyt wysoka.
Sam wpis do BIK nie jest zatem niczym złym zwłaszcza, gdy planujemy w przyszłości starać się o większe zobowiązanie, może się bowiem okazać , że brak wcześniejszych zobowiązań skomplikuje naszą sytuację. Nie oznacza to jednak, że w pewnych okolicznościach pomocna pożyczka bez BIK nie jest rozwiązaniem znacznie bardziej atrakcyjnym.

Kiedy można sięgnąć po pożyczkę bez BIK?
Firmy oferujące pożyczki bez BIK starają się nie ograniczać liczby potencjalnych klientów zainteresowanych polecanym przez nie rozwiązaniem, przekonują nas więc o tym, że mamy do czynienia z produktem finansowym dla każdego. Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że w pewnych okolicznościach pożyczka bez BIK jest produktem mniej, w pewnych zaś bardziej opłacalnym.
Nieco wyższe oprocentowanie i wielość kosztów dodatkowych sprawia, że nie jest to rozwiązanie opłacalne dla tych osób, które bez przeszkód otrzymają klasyczny kredyt gotówkowy. Pożyczką bez BIK coraz częściej interesują się jednak nie tylko osoby, które nie mają najlepszej historii kredytowej i słusznie obawiają się, że każdy dodatkowy wpis może jedynie skomplikować ich położenie. Rośnie liczba klientów parabanków, w przypadku których mogłoby się wydawać, że znacznie ciekawszą ofertę otrzymaliby w którymś z działających w Polsce banków. Są to osoby dobrze zarabiające, młode i ambitne, często okazuje się jednak, że to właśnie te cechy skłaniają je do zainteresowania się tego rodzaju wsparciem.
Pożyczka bez BIK nie pozostawia śladu w historii kredytowej, jest więc idealne, gdy potrzebuje się wsparcia finansowego mając jednocześnie bardziej ambitne plany. Osoby starające się o kredyt hipoteczny lub samochodowy wolą więc wziąć droższą pożyczkę chwilówkę bez BIK niż korzystać z podobnego rozwiązania w banku, a następnie obniżać zdolność kredytową w związku z informacją o spłacanym właśnie zobowiązaniu. Nie jest to działanie wzbudzające entuzjazm czy to właścicieli, czy to pracowników banków, zwolennicy pożyczek bez BIK zwracają jednak uwagę na to, że tak skonstruowane są obowiązujące w naszym kraju przepisy i niekiedy korzystanie z możliwości ich ominięcia jest jedynym sposobem na kredyt na naprawdę atrakcyjnych warunkach.

Ratunek, czy niebezpieczne narzędzie?
Jednoznaczna ocena pożyczki bez BIK nie jest możliwa, podobnie jak i wiele innych produktów bankowych ma ona bowiem nie tylko swoje zalety, ale również wady. Warto mieć jednak na uwadze to, że sama w sobie nie jest ona ani dobra, ani zła, kluczowy jest bowiem sposób jej wykorzystwyania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>