Luksus, o tym myśli każdy

Luksus można rozumieć na różne sposoby. Wielu ludzi marzy o tym, by choć raz w roku móc pozwolić sobie na porządny wypoczynek, zrobić sobie krótkie wakacje lub coś szalonego – skoczyć na bungie lub ze spadochronem, albo wybrać się do lunaparku. Dla innych, luksus to zakup samochodu, własne mieszkanie czy ogródek. A wszystko kosztuje.
Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić, zwłaszcza w kwestiach finansowych. Mimo iż zarobki Polaków rosną, a wielu z nich sporo dorabia pracując za granicą, w dalszym ciągu uzbieranie kwoty przekraczającej kilkadziesiąt tysięcy jest bardzo trudne i wymaga wielu wyrzeczeń, często wieloletnich. Decydujemy się wtedy na płatności w ratach lub kredyt.
Dlatego też stworzono banki. To nie tylko instytucje, w których można swoje pieniądze przechowywać, ale także firmy, które w razie potrzeby są w stanie udzielić nam pożyczki. Zwłaszcza, gdy potrzebujemy niewielkich kwot, na dowolny cel. Pożyczka na odrobinę luksusu, na samochód, czy na wakacje – banki są w stanie udzielić wiele takich zobowiązań.

Luksus w wersji „mini”
Tygodniowe wakacje w Maroko czy Chorwacji to kwestia dwóch, czasem trzech tysięcy złotych od osoby. Tego typu suma możliwa jest do odłożenia, jeśli zarabia się mniej więcej takie kwoty w skali miesiąca. W przypadku ludzi otrzymujących wynagrodzenie w granicach najniższej krajowej jest to trudne. Ci też decydują się na zaciągnięcie niewielkiej pożyczki.
Ciekawą opcję oferuje mBank, który potrafi udzielić niewielkiej pożyczki w kilka minut (a nawet sekund) za pomocą aplikacji mobilnej lub poprzez konto bankowe. Klient ma też do dyspozycji specjalny „kalkulator”, dzięki któremu będzie mógł sprawdzić, jakie będzie oprocentowanie pożyczki, na ile rat pozwolą mu je rozłożyć oraz jakie sumy, co miesiąc będzie musiał wpłacać by uregulować należność. I tak, przy kredycie w wysokości dwóch tysięcy złotych, rozłożonym na 12 rat, co miesiąc na konto banku klient musi wpłacić 190 zł i 27 groszy. Oprocentowanie wynosi 12,69 proc. co pokazuje, że do kwoty kredytu trzeba będzie dołożyć około 250 zł. Kwota nie wydaje się dużą, a i raty większość klientów powinna spłacać bez problemów.

Własne cztery kółka
Dla wielu luksusem jest kupno nowego samochodu, koniecznie z salonu. Koszt nowego pojazdu, nawet średniej klasy, to jednak wydatek rzędu co najmniej czterdziestu tysięcy złotych. Część bierze pojazd na raty, inni zaś decydują się na kredyt.
Kredyt na samochód oferuje właściwie każda placówka bankowa. Credit Agricole oferuje kredyt do 120000 tysięcy, rozkładany na 72 raty. Dodatkowo jest w stanie obniżyć oprocentowanie o 3 proc., gdy przedstawi się dokument poświadczający zakup pojazdu i co ważne, bank ten nie wymaga zabezpieczenia w postaci pojazdu. W przypadku problemów ze spłatą – pojazd jest bezpieczny.

M3
Dom lub mieszkanie, najlepiej własnościowe, to chyba szczyt marzeń każdego, kto twardo stąpa po ziemi. „Mój dom, to moja twierdza” mówi znane amerykańskie przysłowie, a gdy kupi się go za gotówkę, właściciela rozpiera duma. Własny dom to stabilizacja, to coś, czym można się pochwalić. Niestety, kupno lub budowa domu mieszkalnego to spory wydatek, podobnie jak zakup nowego mieszkania. Ważne, by kredyt, który będziemy pobierać miała odpowiednie dla nas parametry spłaty oraz oprocentowania. Zasada mówiąca, że im wyższa pożyczka, tym mniej odsetek, nie zawsze będzie dla nas korzystna. Wszystko bowiem zależy od zarobków, wkładu własnego i tego, na co chcemy przeznaczyć pieniądze.
Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt mniejszych lub większych banków i firm, które zajmują się udzielaniem dużych pożyczek. Warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby i oferty poszczególnych podmiotów. Poniżej: kilka aktualnych ofert na rynku polskim, dość przystępnych, ale będących jedynie wariantami do wyboru.
Bank PKO oferuje kredyt mieszkaniowy pokrywający do 95 proc. wartości nieruchomości. Biorąc kredyt w wysokości 275 tysięcy złotych i rozpisując okres kredytowania na 30 lat, zapłacimy miesięcznie 1485 zł, a oprocentowanie wyniesie niecałe 5 proc.
Nieco mniej, bo do 90 proc. wartości nieruchomości da nam BZ WBK, jednak można go spożytkować nie tylko na kupno domu czy mieszkania, ale także na remont, zakup działki budowlanej, rozbudowę istniejących obiektów, a nawet spłatę kredytów zaciągniętych na cele wymienione powyżej.
Jeszcze inną ofertę ma dla nas Deutsche Bank, który również oferuje pożyczkę w wysokości 95 proc. wartości nieruchomości oraz pozwala wykorzystać pieniądze nie tylko na samo kupno lokalu. Do tego, pozwala nam tak rozłożyć spłaty, by możliwe było stopniowe regulowanie należności nawet do 70-tego roku życia (maksymalny wiek na koniec kredytowania). Dla kogoś, kto taki kredyt zaciągnie mając 25 lat oznacza to, że przykładowo 150 tysięcy może oddawać ratami przez ponad cztery dekady.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>