Jak sfinansować pobyt dziecka na koloniach?

Osoby mające dzieci w wieku szkolnym doskonale wiedzą, jak trudno jest niekiedy zagospodarować cały, trwający bite dwa miesiące okres letnich wakacji, tym bardziej, że nie można przecież dopuścić, aby dziecko cały ten czas spędziło w domu. Z drugiej strony trzeba też dziecku zapewnić opiekę, a rzadko kto może sobie pozwolić na dwa miesiące urlopu. Najczęściej bywa tak, że część wakacji dziecko spędza z dziadkami czy innymi członkami rodziny, a część na kolonii lub obozie. Wyjazd oznacza jednak konieczność wyasygnowania dodatkowych środków finansowych, co może stanowić znaczące obciążenie domowego budżetu. W wielu zakładach pracy istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przeznaczony między innymi na finansowanie różnych form wypoczynku dla pracowników i ich rodzin, a więc także dzieci. W ramach funduszu socjalnego dofinansowuje się kolonie, obozy i zimowiska, czyli zorganizowane, grupowe wyjazdy, w tym także, o czym warto wiedzieć, tak zwane „zielone szkoły”. Kłopot polega na tym, że nie wszystkie firmy takowy fundusz socjalny posiadają, a poza tym kwota dofinansowania może okazać się niewystarczająca do pokrycia całości kosztów. Pozostaje nam wtedy prywatna pożyczka na obóz lub kolonie dla dziecka.

Instrumenty bankowe
W dzisiejszych czasach pożyczenie większej lub mniejszej sumy pieniędzy nie stanowi w zasadzie żadnego problemu. Możliwości jest tak wiele, że potencjalnemu pożyczkobiorcy pozostaje tylko wybrać spośród dostępnych opcji najbardziej korzystne rozwiązanie. Jeżeli na przykład w grę wchodzi niewielka kwota, można, bez zaciągania osobnego kredytu, skorzystać z kredytu odnawialnego przy rachunku osobistym, ewentualnie, jeśli da się opłacić pobyt dziecka na koloniach za pośrednictwem transakcji bezgotówkowej, z karty kredytowej. Zawsze mamy też do dyspozycji kredyt gotówkowy w macierzystym lub innym banku. Problem pojawia się wtedy, kiedy rodzinny budżet jest bardzo napięty, a wszystkie dostępne limity bankowe wyczerpane. Takie sytuacje zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza w przypadku wieloosobowej rodziny. Spłacany od lat kredyt hipoteczny, obciążenie na karcie kredytowej, wykorzystany kredyt odnawialny, to codzienność, z którą boryka się wiele rodzin. Wiadomo też, że w tego rodzaju sytuacji możemy zapomnieć o kolejnym kredycie bankowym, ponieważ nie będziemy mieć wystarczającej zdolności kredytowej do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Naturalnie zawsze można złożyć wniosek w innym banku, ale prawdopodobieństwo pozytywnej decyzji w sytuacji znacznych obciążeń finansowych jest niewielkie. Rygorystyczne prawo bankowe obliguje bowiem te instytucje nie tylko do obliczenia zdolności kredytowej, która jest podstawą decyzji, ale i do wnikliwej weryfikacji składającego wniosek w rejestrach dłużników i Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zatem, w związku z trudną sytuacją finansową, zdarzyły się nam jakieś perturbacje w spłacaniu rozmaitych należności, o kredycie w jakimkolwiek banku możemy raczej zapomnieć.

Szybka pożyczka pozabankowa
Czy wobec tego należy uznać, że pożyczka na obóz lub kolonie nie jest w naszej sytuacji możliwa? Otóż nie, oprócz banków działają na rynku usług finansowych liczne firmy pożyczkowe funkcjonujące jak najbardziej legalnie, ale poza systemem bankowym. W odróżnieniu od banków nie muszą one restrykcyjnie oceniać zdolności kredytowej klienta, weryfikować go w BIK, ani stosować skomplikowanych procedur. Działają błyskawicznie i bez zbędnych formalności, a uzyskanie pożyczki jest tutaj bardzo łatwe i dostępne niemal dla każdego. Nic dziwnego więc, że ilość osób korzystających z tego rodzaju sposobów finansowania ciągle wzrasta. Tego typu pożyczki stanowią na ogół niezbyt wysokie sumy pożyczane na stosunkowo krótki termin, stąd bierze się ich popularne określenie – pożyczki chwilówki.
Często można się spotkać z krytycznymi opiniami na temat udzielających szybkich pożyczek firm pozabankowych, głównie ze względu na ich wysokie koszty. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że firmy pożyczkowe, udostępniając w tak szerokim zakresie swoje usługi kredytowe, ponoszą ogromne ryzyko, znacznie większe, niż instytucje bankowe. Powierzchowna weryfikacja przyszłych dłużników lub jej brak, z jednej strony skutkuje łatwym dostępem do pieniędzy, z drugiej jednak grozi pożyczkodawcom bankructwem. Nie sposób przecież wyeliminować z szerokiej rzeszy klientów tych, którzy są nierzetelni i nie będą wywiązywać się ze swoich obowiązków spłaty zaciągniętego zobowiązania. Zatem wyższe niż w przypadku kredytu bankowego koszty są poniekąd uzasadnione potencjalnie wyższą liczbą niespłaconych pożyczek. Jeżeli mimo wszystko na szeroką skalę korzystamy z usług instytucji pozabankowych, to głównie dlatego, że znacznie łatwiej i prościej można tutaj zaciągnąć na przykład opisywaną pożyczkę na obóz lub kolonie, ewentualnie na inne doraźne cele, a poza tym szansę na nią mają również te osoby, które z pewnością nie dostałyby kredytu bankowego. Cała rzecz w tym, żeby zaciągając pożyczkę robić racjonalnie i z pełną świadomością warunków umowy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>