Jaki kredyt na założenie biznesu?

Wiele osób marzy o otworzeniu własnego biznesu. Działalność gospodarcza kojarzy się nam bowiem z niezależnością oraz pracą na własny rachunek. Nie da się ukryć także tego, że do prowadzenia firmy przyciągają potencjalne wysokie zarobki, o które trudno może być na etacie. Jednak dobry pomysł i znajomość rynku nie wystarczy. Niezbędne są także pieniądze na start. Bezpłatne dotacje tak naprawdę udaje się pozyskać jedynie nielicznym. Wielu początkujących przedsiębiorców wybiera więc komercyjne rozwiązanie i swoje kroki kieruje w stronę banków czy funduszy pożyczkowych. Jaki kredyt jednak mają oni szansę pozyskać?

Co na to banki?
Większość banków komercyjnych niezbyt przychylnym okiem patrzy na początkujących przedsiębiorców. Dlatego osoby planujące założenie swojego pierwszego biznesu muszą przygotować się na to, że kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozyskać niezbyt łatwo. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki polskiego rynku. Chodzi tutaj o to, że wiele start up-ów nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Podatki, składki na ubezpieczenie oraz inne obowiązkowe opłaty stają się zabójcze dla wieku firm, które na rynku otrzymują się najdłużej przez rok. Trudności ze zleceniami, duża konkurencja ze strony firm posiadających odpowiedni kapitał i pozycję w branży mogą zniszczyć nawet naprawdę dobry pomysł na biznes. Nic więc dziwnego w tym, że dla banków początkujący przedsiębiorca nie jest zbyt atrakcyjnym klientem. Dlatego od osób zakładających właśnie firmę wiele banków wymaga dużego wkładu własnego oraz odpowiednich zabezpieczeń.

Jak przekonać bank, że nasza firma odniesie sukces?
Aby pozyskać kredyt na otworzenie biznesu, przede wszystkim trzeba przekonać bank, że nasz pomysł rzeczywiście ma szansę na sukces, a firma utrzyma się przez dłuższy czas na niestabilnym rynku. W jaki sposób jednak to zrobić? Niewątpliwym atutem będzie pozytywna historia kredytowa. Dlatego przed złożeniem wniosku warto spłacić ewentualne długi. Chodzi tutaj nie tylko o kredyty, ale także na przykład o raty za zakupy czy debet na naszym bieżącym rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym (ROR). Bardziej wiarygodne dla banku są także osoby, które terminowo spłacały wszystkie wcześniejsze zobowiązania.
Kolejną kwestią jest biznesplan. To właśnie on może przekonać bank o powodzeniu naszego biznesu. Warto więc zainwestować w profesjonalne wykonanie tego dokumentu. Biznesplan powinien szczegółowo opisywać nasz pomysł i szansę jego powodzenia.
Banki na finansowanie działalności gospodarczej mogą zaoferować kredyty inwestycyjne, obrotowe lub hipoteczne. Który wybrać?

Kredyty inwestycyjne
Tego rodzaju kredyty są najpopularniejszym źródłem finansowania działalności. Szczególnie chętnie korzystają z nich przedsiębiorcy. Także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność mogą skorzystać z takiej opcji. Pomocna pożyczka na biznes w postaci kredytu inwestycyjnego pomoże nam na przykład kupić sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności, wyposażyć sklep czy zainwestować w budynek. Warto jedynie pamiętać o tym, że banki wymagają tutaj sprecyzowania celu, na który chcemy przeznaczyć pożyczane właśnie pieniądze. Chodzi o to, że inwestycja za pieniądze pozyskane z banku ma pomnażać majątek firmy i przynosić wymierne zyski, z których przedsiębiorca będzie mógł spłacać kolejne raty. W wielu umowach pojawia się więc stosowny zapis, który pozwoli na ewentualną kontrolę poczynionych inwestycji.
Kredyty inwestycyjne są dość wysokie, dlatego banki przyznają je na długi okres kredytowania. Początkujący przedsiębiorca nie może jednak liczyć na ogromną sumę pożyczoną na 20 lat. Tego typu opcje zarezerwowane są raczej dla firm, które już osiągnęły pewną pozycję na rynku, mają historię finansową i dla banku są mało ryzykownym klientem. Warto zwrócić uwagę także na to, że kredyt inwestycyjny wymaga zabezpieczenia.

A może kredyt obrotowy?
Kolejną opcją dla przedsiębiorców jest kredyt obrotowy. Tego rodzaju pomocna pożyczka na biznes dostępna jest również dla osób dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Od kredytu inwestycyjnego różni się on przede wszystkim krótkim okresem kredytowania (zwykle jest to 12 miesięcy). Pieniądze pożyczane z banku mogą zostać przeznaczone nie tylko na inwestycje, ale i na bieżące wydatki. Chodzi tutaj na przykład o opłacenie faktur czy zakup niezbędnych materiałów do produkcji.

Kredyt hipoteczny dla firm
Zaletą kredytów hipotecznych jest przede wszystkim ich wysoka suma. Kredyt inwestycyjny czy obrotowy nie umożliwi bowiem przedsiębiorcy budowy albo zakupu nieruchomości. Taką możliwość daje zaś kredyt hipoteczny. Zastawem staje się tutaj wpis do hipoteki kupowanej nieruchomości.
Osoby stawiające swoje pierwsze kroki w biznesie mogą także zaciągnąć kredyt hipoteczny na nieco innych warunkach. Chodzi tutaj o zastawienie prywatnej nieruchomości. Pozyskane w ten sposób pieniądze z powodzeniem można przeznaczyć na rozwój firmy. Warto zwrócić uwagę na to, że takiemu rozwiązaniu sprzyja obowiązujące w Polsce prawo podatkowe – odsetki z kredytu hipotecznego zaciągniętego prywatnie można wliczyć w koszty prowadzenia przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>