Wpadłeś w tarapaty finansowe i zupełnie nie wiesz skąd wziąć pieniądze na spłacenie długów? A może właśnie straciłeś pracę, a masz do spłacenia raty kredytu hipotecznego? Warto poszukać rozwiązania. Najgorszą opcją jest czekanie do momentu aż bank przekaże sprawę do komornika. Skąd jednak wziąć pieniądze na spłacenie powstałych długów?
Jakie istnieją możliwości?
Osoby, które poszukują źródła, które pozwoliłoby im spłacić długi zwykle swoje pierwsze kroki kierują w stronę bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych. Dopiero, gdy nie mamy od kogo pożyczyć pieniędzy, udajemy się do banku czy instytucji finansowej udzielającej pożyczek. Pomocna pożyczka na długi to najczęściej wysokooprocentowany kredyt pozabankowy. Jednak w trudnej sytuacji taka opcja może okazać się dla nas pewnym rozwiązaniem. Warto dokładnie rozważyć, czy rzeczywiście ten doraźny sposób okaże się korzystny. Na taką alternatywę mogą zdecydować się osoby, które wiedzą, że ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Gdy więc wiemy na przykład, że na nasze konto wpłyną pieniądze za dodatkowe zlecenie albo, gdy mamy podpisać w najbliższym czasie umowę z pracodawcą. W innych wypadkach, szybkie pożyczki na spłacenie długów mogą nas wpędzić w pętlę finansową, z której naprawdę trudno będzie znaleźć wyjście.
Rozwiązanie dopasuj do sytuacji
Długi długom tak naprawdę nierówne. Dlatego innego rozwiązania trzeba poszukać, gdy brakuje nam pieniędzy na zapłacenie bieżących rat kredytu hipotecznego, a innego, gdy mamy debet na koncie, spłacamy kredyty samochodowy i raty za sprzęt RTV, a nasze dochody właśnie drastycznie spadły. Nie zawsze zaciąganie kolejnej pożyczki jest dobrym rozwiązaniem. Taka opcja może okazać się dla dłużnika pułapką. Zwłaszcza, że w stresie nie będziemy analizować ani naszych możliwości spłaty, ani proponowanego nam oprocentowania i warunków. Oferty szybkich pożyczek na wysoki procent często przyciągają osoby, które nie mają pieniędzy na spłacenie bankowego kredytu czy zaległych rat. Warto jednak rozważyć tutaj także mniej drastyczne rozwiązania. Pierwszym krokiem powinny być negocjacje z naszym bankiem.
A może tak konsolidacja długów?
Rozwiązaniem dla osób, które spłacają kilka różnych rat może okazać się konsolidacja długów. Co to takiego? Otóż banki wśród swoich produktów oferują kredyt konsolidacyjny. W uproszczeniu cała procedura polega tutaj na tym, że bank spłaca wszystkie zaległe raty kredytobiorcy. Na ten cel udziela jednego kredytu. Czy jednak takiego rozwiązanie jest opłacalne? Otóż niewątpliwą zaletą jest to, że nie będziemy musieli spłacać już wielu różnych rat. W zamiast co miesiąc będziemy płacić jedną wyższą ratę kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu nie będziemy musieli już pilnować kilku różnych terminów wpłat. Ale nie tylko wygoda przemawia za konsolidacją długów. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego w praktyce oznacza dla kredytobiorcy także przedłużenie spłaty. Dzięki temu rata nowego kredytu jest niższa niż sumy wszystkich wcześniejszych rat. W ten sposób można więc nieco załatać dziurę w domowym budżecie. Skonsolidować możemy kredyt hipoteczny, samochodowy, ratalny oraz kartę kredytową i kredyt odnawialny na ROR (oczywiście nie musimy posiadać wszystkich tych długów, aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, ponieważ wymienione produkty finansowe można dowolnie łączyć).
Kredyt hipoteczny czy gotówkowy?
Pomocna pożyczka na długi w postaci kredytu konsolidacyjnego będzie oznaczać dla nas może nie tyle oszczędność, co chwilowy oddech od wysokich rat, których nie byliśmy w określonym momencie w stanie spłacać. Banki proponują kredyty konsolidacyjne hipoteczne pod zastaw nieruchomości oraz kredyty konsolidacyjne gotówkowe. Oczywiście te pierwsze wiążą się z niższym oprocentowaniem, a drugie z mniejszą ilością formalności. Kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, która posiadają dość poważne obciążenie finansowe. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy spełni zaś oczekiwania kredytobiorców w trudniejszej sytuacji finansowej, którzy poszukują szybszego rozwiązania problemu.
Kiedy konsolidacja długów jest korzysta?
Konsolidacja rat wielu kredytobiorcom pozwoliła wyjść ze spirali zadłużenia. Warto jednak dokładnie wyliczyć, czy rozwiązanie to będzie dla nas opłacalne. Przede wszystkim powinniśmy tutaj wziąć pod uwagę prowizję naliczaną przez bank za udzielenie kredytu oraz ewentualność kar za wcześniejsze spłacenie rat w całości. Wysokie opłaty zmniejszą bowiem nasze oszczędności wynikłe ze skonsolidowania rat.
Ciekawostką jest zaś to, że tego rodzaju pomocna pożyczka na długi może pomóc nam także pozyskać dodatkowe pieniądze – wiele banków dołącza do kredytów konsolidacyjnych dodatkowe pieniądze na dowolny cel, które możemy przeznaczyć na podreperowanie domowego budżetu.
A co, gdy nie mamy szans na kredyt konsolidacyjny?
Spłacenie długu nie zawsze jest możliwe przy pomocy kredytu konsolidacyjnego. Bank może bowiem uznać, że nie mamy zdolności kredytowej. Decyzję odmowną może również spowodować zła historia kredytowa. W takiej sytuacji, niektóre osoby sięgają po pożyczki chwilówki. Wiele instytucji finansowych udziela bowiem pożyczek także osobom, które figurują na przykład w Krajowym Rejestrze Dłużników. Tutaj warto jednak przede wszystkim sprawdzić wiarygodność konkretnej firmy (warto zobaczyć, czy podmiot objęty jest nadzorem finansowym), samodzielnie wyliczyć całkowity koszt pożyczki oraz szczegółowo przeanalizować całą umowę.