Jaką pożyczkę wybrać na auto?

Osoby, które marzą o zakupie auta, ale brakuje im gotówki na ten cel z powodzeniem mogą poszukać pomocy w banku. Źródłem finansowania może okazać się tutaj typowy kredyt samochodowy, który wymaga zabezpieczenia lub zwyczajny kredyt konsumencki czy pożyczka na dowolny cel. Które opcja jest jednak najlepsza? I jak maksymalnie korzystnie sfinansować zakup samochodu?

Specyfika kredytu samochodowego
W ofertach większości banków komercyjnych możemy znaleźć kredyty samochodowe. Tego typu pomocna pożyczka na auto to kredyt o konkretnym przeznaczeniu. Oznacza więc, że pieniądze będziemy musieli przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. Najczęściej banki pieniądze przelewają tutaj bezpośrednio na konto salonu samochodowego, w którym dokonujemy zakupu. Kredyt samochodowy można przeznaczyć w zasadzie na każdy pojazd spalinowy. Tego typu produkt może więc zostać przyznany nie tylko na auto, ale także na motocykl czy na przykład ciągnik.
Cechą charakterystyczną tego typu kredytów jest przede wszystkim to, że banki wymagają tutaj zabezpieczenia. Zabezpieczeniem spłaty może stać się przykładowo depozyt karty pojazdu, zestaw rejestrowy czy transakcja cesji polisy AC. Niektóre banki jako zabezpieczenia mogą również zażądać weksla In Blanco.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Większość osób planujących zakup auta jako sposób finansowania wybiera właśnie kredyty samochodowe. Czy jednak taka decyzja podyktowana jest zaletami tego produktu? A może raczej jest to po prostu wybór najbardziej oczywistej możliwości, która może okazać się nie do końca korzystna dla klienta? Otóż zaletą kredytów samochodowych jest przede wszystkim ich niewygórowane oprocentowanie (w porównaniu z kredytami gotówkowymi). Tutaj roczne odsetki proponowane przez banki oscylują w granicach 7-20%. Kredyty konsumenckie są droższe (najczęściej oprocentowanie nie spada tutaj poniżej 20 procent rocznie). Banki oferują atrakcyjniejsze warunki kredytów na samochód przede wszystkim z powodu wspomnianego już wcześniej zabezpieczenia. W praktyce bowiem właściciel nie będzie miał szansy sprzedać pojazdu przed spłaceniem wszystkich należnych rat, ponieważ auto formalnie jest własnością banku. Koniecznością wykupienia dodatkowych polis bank zabezpiecza się zaś przed ewentualnością wypadku – w razie stłuczki czy poważnej kraksy szkody pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zalety kredytu gotówkowego
Kredyt gotówkowy jest zaś wyżej oprocentowany. W zamian jednak zakupiony samochód jest naszą własnością. W praktyce oznacza to więc, że w każdej chwili możemy go sprzedać i na przykład spłacić pozostałe raty. Tego typu pożyczka konsumencka przeznaczona jest na dowolny cel. Dla kredytobiorcy oznacza to więc brak konieczności zabezpieczeń oraz mniej skomplikowaną procedurę kredytową. Z powodzeniem można także otrzymane pieniądze wydać nie tylko na zakup auta, ale także na przykład opłacić z nich pierwsze składki OC, wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC czy pokryć inne wydatki związane z zakupem naszego pojazdu. Osoby, które zdecydują się na kredyt samochodowy, nie będą zaś miały takiej możliwości.
Kredyty gotówkowe dostępne są także dla większej ilości osób niż samochodowe. Tutaj banki najczęściej wymagają bowiem jedynie okazania dowodu osobistego oraz zaświadczenia o naszych zarobkach. Taka pomocna pożyczka na auto nie naraża nas na duży stres związany z ewentualnością orzeczenia przez bank braku zdolności kredytowej. Aby zaciągnąć kredyt samochodowy będziemy zaś musieli nie tylko przedstawić zaświadczenia o zarobkach. Często banki wymagają również wkładu własnego (od jego wysokości mogą zostać uzależnione przedstawione nam warunki kredytowe). Drobnym mankamentem jest tutaj także dłuższy czas całej procedury, ponieważ koniecznością jest rejestracja pojazdu na bank oraz dokonanie cesji.
Kredyty samochodowe i gotówkowe mają więc swoje wady i zalety. Ta pierwsza opcja jest najlepszym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, którym zależy na niższym oprocentowaniu i tańszym kredycie. Kredyt gotówkowy powinien zaś spełnić oczekiwania osób, które chcą szybciej otrzymać pieniądze.

A może tak pożyczka hipoteczna?
Zakup samochodu może nam pomóc sfinansować także pożyczka hipoteczna. Tego typu pożyczki przeznaczone są na dowolny cel (bank nie wnika, co chcemy kupić za pożyczane właśnie pieniądze). Zaletą pożyczki hipotecznej jest przede wszystkim niskie oprocentowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że do oprocentowania w skali roku zaproponowanego nam przez bank trzeba doliczyć także dodatkowe koszty. Chodzi tutaj o taksę notarialną, wycenę nieruchomości czy chociażby ustanowienie hipoteki. Aby zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, musimy oczywiście posiadać nieruchomość pod zastaw i liczyć się z dość długą procedurą kredytową.

A co, gdy potrzebujemy tylko niewielkiej kwoty?
Wiele osób ma już odłożoną gotówkę na zakup samochodu, ale brakuje im do całości określonej sumy. W takim przypadku, rozwiązaniem może okazać się limit debetowy na naszym rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym. Wiele banków do ROR dołącza możliwość kredytu odnawialnego. Tego typu pomocna pożyczka na auto jest naprawdę dobrym rozwiązaniem przede wszystkim ze względu na niskie oprocentowanie kredytów odnawialnych. Wadą limitu na koncie jest oczywiście to, że tutaj musimy posiadać już większość pieniędzy potrzebnych na zakup samochodu. Całej transakcji czy nawet jej połowy z kredytu odnawialnego bowiem nie sfinansujemy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>