Jak zrealizować marzenie o pięknym ogrodzie?

Wszechobecny dzisiaj trend do upiększania otoczenia wokół nas wynika po części z naturalnego dla człowieka poczucia estetyki, a po części z potrzeby nadążania za współczesnym modelem życia. Coraz bardziej bowiem dochodzi do głosu przekonanie, że po pierwsze mamy znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, po drugie zaś, że naszym obowiązkiem jest jej kształtowanie w taki sposób, aby była bardziej przyjazna dla człowieka. Wyrazem tych tendencji jest między innymi działanie na małą, prywatną skalę, mianowicie czynienie piękna w naszym domu i jego pobliżu.

Nawet najpiękniejsze marzenie trzeba sfinansować
Jak grzyby po deszczu wyrastają więc nowe, urocze domki jednorodzinne, otoczone ogrodami, a ci, którzy nie mają szczęścia posiadania własnego domu, dokonują modernizacji swoich mieszkań, hodują zieleń na balkonach, zagospodarowują małe skrawki terenu tworząc mini ogródki. Te godne pochwały przedsięwzięcia wynikają zapewne z tęsknoty za naturą, za niezależnością, za naszą osobistą enklawą, gdzie moglibyśmy poczuć się wolni i swobodni. Tego rodzaju marzenia współczesnego, wiecznie śpieszącego się i znerwicowanego człowieka są bardzo piękne, tylko, jak to zawsze w życiu bywa, do ich realizacji potrzeba czegoś więcej, niż tylko zapału i dobrych chęci, potrzeba oczywiście pieniędzy. Niezależnie od tego, czy chcemy zbudować dom, urządzić nowocześnie i funkcjonalnie mieszkanie lub założyć piękny ogród, na wszystko musimy mieć stosowne fundusze. Pomocna pożyczka na ogród, nowe meble, wykończenie domu, jest w większości wypadków nieodzowna, niewiele osób bowiem należy do grupy tych najzamożniejszych, których stać na sfinansowanie tego typu wydatków z własnych zasobów.

Źródła finansowania indywidualnych planów
O tym, gdzie szukać źródeł finansowania naszych zamierzeń, decyduje w znacznym stopniu skala potrzeb i konkretna sytuacja danej osoby. Najlepszym rozwiązaniem, w sytuacji, kiedy nie posiadamy wolnych środków, byłaby pożyczka od rodziny czy przyjaciół, ponieważ mielibyśmy wtedy do czynienia z bezinteresownym gestem, nie obarczonym koniecznością płacenia procentów. Nie każdy posiada jednak bogatych krewnych i znajomych, większość z nas żyje bowiem na mniej więcej takim samym poziomie, gdzie wszystkie zarobione pieniądze są natychmiast zagospodarowywane i raczej trudno mówić o dodatkowych zasobach. Trzeba zatem poszukać wsparcia finansowego w instytucjach zajmujących się profesjonalnie pożyczaniem pieniędzy. Wiadomą jest rzeczą, że takowe instytucje muszą na tym zarobić, zatem klient korzystający z pożyczonego kapitału jest zobowiązany nie tylko do jego zwrotu, ale też do uiszczenia należnych odsetek i ewentualnych innych opłat. Według takiego mechanizmu działają zarówno banki, jak i liczne instytucje pozabankowe, czyli firmy prowadzące działalność gospodarczą polegającą na usługach pożyczkowych. Do ewentualnej dyspozycji mamy jeszcze bardzo intensywnie ostatnimi czasy rozkwitający sektor pożyczek prywatnych i społecznościowych, oczywiście także związanych z dodatkowymi kosztami.

Dostępne instrumenty finansowe
Jeżeli zatem postanowiliśmy, uparcie podążając za swoimi marzeniami o pięknym domu czy cudownym ogrodzie, owe marzenia zrealizować, pozostaje nam przede wszystkim oszacowanie, ile owa pomocna pożyczka na ogród, mieszkanie czy dom, powinna wynosić. Następny krok to określenie naszych możliwości spłaty, czyli ustalenie, jaką kwotę miesięcznej raty jesteśmy w stanie płacić, bez uszczerbku dla innych koniecznych wydatków, chociażby na utrzymanie. Teraz kolej na przejrzenie ofert, porównanie i wyliczenie, która instytucja proponuje warunki maksymalnie zbliżone do naszych ustaleń. Dokonując przeglądu ofert, warto zwrócić uwagę na pomijane niekiedy instrumenty finansowe, a dostępne dla nas bezpośrednio poprzez nasz bankowy rachunek osobisty. Mowa tutaj o kredycie odnawialnym i karcie kredytowej. Usługi bankowe są z reguły tańsze niż parabankowe, z tego względu należało by zacząć właśnie od nich. Najkorzystniejszą formą dofinansowania bieżących wydatków jest kredyt odnawialny, przyznawany zazwyczaj każdemu posiadaczowi konta osobistego, jeśli wpływają nań regularnie nasze dochody. Mamy dzięki niemu stały dostęp do określonych limitem pieniędzy, a odsetki pobierane są jedynie za środki wykorzystane, a nie za całość. Naturalnie taki kredyt, podobnie jak każdy inny, trzeba kiedyś w końcu zwrócić, ale jeśli nie przekraczamy limitu, a dochody stale wpływają na konto, kredyt może być bez przeszkód corocznie odnawiany, nawet przez długie lata.

Oferta sektora pozabankowego
Bywa jednak i tak, że z pewnych względów nie możemy skorzystać z instrumentów bankowych. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z naszych marzeń i planów przekształcania otoczenia. Dynamicznie rozwijający się rynek usług pozabankowych i silna konkurencja między poszczególnymi firmami pożyczkowymi, pozwalają na swobodny wybór najkorzystniejszej oferty. Jeżeli przy tym w grę wchodzi niezbyt wysoka suma, jeśli dodatkowo mamy zamiar spłacić ją w krótkim terminie, to z całą pewnością będziemy mieli w czym wybierać, ponieważ segment pożyczek zwanych chwilówkami, jest najliczniej obecny w całym obszarze pożyczek pozabankowych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>