Powstające i udoskonalane wciąż nowe technologie w obrębie domowych instalacji grzewczych, stwarzają szereg nowych możliwości zarówno dla osób, które posiadają mieszkania w blokach, jak i dla mieszkańców domów wolnostojących.
Nowoczesne metody ogrzewania
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z budynkiem starym, czy całkiem nowym, możemy wykorzystać szereg metod, które pozwolą uzyskać zdrowe dla organizmu, przyjazne ogrzewanie i wyeliminują przymus posiadania tradycyjnych grzejników, kaloryferów czy pieców. Zwłaszcza te ostatnie z uwagi na swoje wielkie gabaryty są niekiedy bardzo kłopotliwe. Zabierają mnóstwo przestrzeni w pomieszczeniach domowych, którą bez ich obecności moglibyśmy zagospodarować w ciekawy sposób. Nowe metody ogrzewania są tutaj rozwiązaniem funkcjonalnym i praktycznym, dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje. Z nowych sposobów ogrzewania domów i mieszkań największą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, na drugim miejscu zaś plasuje się ogrzewanie ścienne. Jednak właśnie to pierwsze szczególnie przypadło do gustu największej ilości poszukujących nowoczesnego, zdrowego ogrzewania osobom.
Ogrzewanie podłogowe można montować wszędzie, zarówno w prywatnych domach, jak i w budownictwie mieszkaniowym. Jednak w przypadku bloków, czasem można napotkać pewne trudności natury formalnej. Należy bowiem uzyskać zgodę od administracji, dewelopera lub wspólnoty. Niemniej jednak, najczęściej da się tę kwestię załatwić i można przystąpić do projektów i prac. I tu pojawia się kolejny ważny punkt – koszta inwestycji. Chcąc założyć ogrzewanie podłogowe, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Jeśli nie mamy odłożonych pieniędzy, przyda nam się w takim wypadku zastrzyk gotówki. Pomocna pożyczka na ogrzewanie podłogowe musi być adekwatna do wielkości domu czy też pomieszczeń, w których chcemy je zainstalować. Koszty ogrzewania podłogowego można ujednolicić do mniej więcej 100-200 zł za metr kwadratowy. Przy czym, ile dokładnie zapłacimy, zależeć będzie od rodzaju ogrzewania podłogowego, które wybierzemy, oraz od stawek ekipy, którą zatrudnimy. O inną kwotę pożyczki będziemy zatem starać się w przypadku montażu ogrzewania w małej kuchni, a o inną w przypadku montażu w całej willi. Generalnie należy wszystko dokładnie przeanalizować, najlepiej przy asyście znających się na rzeczy fachowców, a dopiero potem myśleć o zdobyciu na to odpowiedniej sumy pieniędzy.
Ustalamy typ ogrzewania i zaczynamy pracę!
Są dwa typy ogrzewania podłogowego, elektryczne i wodne, przy czym to pierwsze kosztuje na ogół mniej, niż to drugie. Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie jest jednak bez wad, bowiem jego późniejsze użytkowanie łączy się z wysokimi rachunkami za prąd. Założenie ogrzewania podłogowego wodnego jest za to droższe, ale tańsze w eksploatacji. Wariant elektryczny montuje się stosunkowo rzadko, najczęściej w sytuacji, kiedy chcemy dogrzać małe pomieszczenia, na przykład kuchnię lub łazienkę. Niezależnie od tego, jaki typ wybierzemy, i tak musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Jednak ogrzewanie podłogowe jest warte swojej ceny, dlatego nawet ponosząc wysokie koszty, założenie takiego systemu to trafna decyzja. Zawsze przecież można wspomóc się pożyczką. Przede wszystkim jest to ogrzewanie bardzo komfortowe dla organizmu człowieka. Najcieplejszą przestrzenią w pomieszczeniach staje się dolna strefa, przez co uzyskujemy efekt przyjemnego ogrzania stóp. Ciepło regularnie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, przy czym jego strata jest bardzo niewielka. Jeśli zdecydujemy się założyć podłogówkę, znikną wreszcie z naszych pomieszczeń grzejniki, które często nie prezentują się zbyt estetycznie na tle całego wystroju.
Skąd wziąć fundusze?
Jeśli nie dysponujemy funduszami na wykonanie ogrzewania podłogowego przez fachową ekipę, mamy do wyboru kilka form pożyczek lub kredytów. Uzyskanie kredytu w banku nie zawsze jest możliwe do zrealizowania, zwłaszcza gdy mamy już zaciągnięte inne zobowiązania finansowe. Pomocna pożyczka na ogrzewanie podłogowe powinna być łatwo dostępna, abyśmy jak najszybciej mogli zatrudnić ekipę i przystąpić do remontu. Jedną z opcji otrzymania pożyczki jest tak zwana pożyczka remontowa udzielana przez liczne banki. Nie każdy jednak ma szansę ją dostać, nie zapominajmy, że banki zawsze sprawdzają BIK. Jeśli mamy już zaciągnięte inne kredyty, możemy zwyczajnie spotkać się z odmową instytucji bankowej.
Dobrze jest poszukać pożyczki, która posiada atrakcyjny, elastyczny system uiszczania rat. Regulując wysokość rat wedle indywidualnych potrzeb, zyskujemy gwarancję stosunkowo małego obciążenia, często już i tak obciążonego, domowego budżetu. Zaciągając pożyczkę w firmie parabankowej zwróćmy uwagę na wszystkie warunki umowy. Zawsze powinniśmy dokładnie wiedzieć, ile mamy do spłacenia i co grozi nam w przypadku zwłoki ze spłatami rat. Korzystna pożyczka powinna być pożyczką w pełni przyjazną dla klienta. Warto też wybierać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku i takie, w których wszystko odbywa się szybko i bezproblemowo. Pewnie nie chcielibyśmy, aby nasz remont przeciągał się w nieskończoność z powodu braku wystarczającej sumy pieniędzy?