Jak zaspokoić potrzeby finansowe dużej rodziny?

Czy duża rodzina jest w większym stopniu narażona na pułapkę zastawioną przez spiralę zadłużenia niż rodziny składające się maksymalnie z czterech osób? Trudno nie zgodzić się z tym, że ryzyko takie istnieje, a my nie powinniśmy próbować go bagatelizować. Nie oznacza to jednak, że ponury scenariusz zawsze musi dojść do skutku. Od dużej rodziny oczekuje się większej dyscypliny i konsekwencji, jej zaangażowanie przynosi jednak satysfakcjonujące rezultaty. Jak zatem realizować swoje cele, gdy w domu jest trójka, czwórka, a nawet piątka dzieci?

Po pierwsze – domowy budżet
Wiele osób wychodzi z założenia, że duża rodzina wymaga specjalnego traktowania, a tym samym zastosowania nie znajdują w jej przypadku zasady, na które powołujemy się w innych okolicznościach. To właśnie dlatego część rodzin nawet nie próbuje przygotowywać miesięcznego zestawienia wydatków i przychodów wychodząc z założenia, że nie ma to większego sensu, skoro członkowie rodziny generują tak duże koszty.
Niestety, właśnie takie podejście często przyczynia się do powstania poważnych problemów, warto więc pamiętać o tym, że domowy budżet nie jest tworzony po to, aby wprowadzać do niego kolejne dane i nie wyciągać na ich podstawie żadnych wniosków. To najlepsze narzędzie kontroli rodzinnych przychodów i wydatków pozwalające uzyskać odpowiedź na pytanie o to, ile wydajemy, z jakimi wydatkami radzimy sobie z największą trudnością i jakie działania powinny być przez nas podejmowane, aby zmienić taki stan rzeczy. Sam domowy budżet nie musi powstawać zresztą nawet w specjalnym programie komputerowym. Często bardziej przydatny jest papier, długopis i konsekwencja.

Po drugie – szukanie oszczędności
Realizacja marzeń członków dużej rodziny nie jest łatwa, wydatków jest bowiem znacznie więcej niż w rodzinach liczących mniej członków. Nie oznacza to jednak, że szukanie oszczędności jest czynnością z góry skazaną na niepowodzenie, a tym samym decyzja o jej podjęciu nie ma większego sensu.
Pomocny może okazać się wspomniany już wcześniej domowy budżet, pozwala nam on bowiem zrozumieć, na co wydajemy najwięcej pieniędzy, które wydatki są nieuniknione, a z których można zrezygnować bez obaw, że zaszkodzi nam to. Oczywiście, nikt nie sugeruje, że zasadne byłoby zrezygnowanie z opłacania rachunków, często jednak wydajemy pieniądze bazując na pewnych nawykach, a nie na realnym zapotrzebowaniu.
Ciekawym sposobem na zebranie pieniędzy jest oszczędzanie małych kwot. Wystarczy codziennie wrzucać do skarbonki po 3 złote, aby w ciągu miesiąca zaoszczędzić trzydziestokrotność tej wartości. Oczywiście, 90 złotych to kwota zbyt mała, aby można było myśleć o remoncie mieszkania, wystarczająca jednak, aby któreś z dzieci dostało nowe buty na lato albo plecak. Co ważne, takie inwestycje pozwalają nam na kolejne oszczędności, mówimy bowiem o wydatkach, które w pewnym momencie i tak musiałyby zostać poniesione.
Dobrym sposobem na oszczędzanie jest też określenie, jaka dzienna kwota może być przeznaczona na zakupy, o ile będziemy wykazywali się potem żelazną dyscypliną nie starając się wydawać większych pieniędzy. Jeśli uda nam się wydać mniej, zaoszczędzone pieniądze odkładajmy. Pod koniec miesiąca warto zobaczyć, jak efektywne okazało się oszczędzanie. Nawet jeśli pieniędzy starczy jedynie na wspólne wyjście na lody, będziemy mówić o nieplanowanej wcześniej przyjemności, z której mogliśmy skorzystać dzięki mądremu planowaniu wydatków.

Po trzecie – korzystanie z produktów finansowych stworzonych dla Dużej Rodziny
Wielu analityków rynku finansowego uważa, że duża rodzina nie powinna nawet wspominać możliwości zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, jest to bowiem najprostsza droga do katastrofy finansowej. W pewnym sensie trudno się z tym nie zgodzić zwłaszcza, że nie wszystkie oferty banków i parabanków są tak samo atrakcyjne, warto jednak pamiętać, że winne są nie pożyczki, ale nieumiejętne z nich korzystanie. Przestrzeganie kilku prostych zasad może więc sprawić, że w domu pojawią się dodatkowe pieniądze, a spłacanie zobowiązania wcale nie będzie czynnością skomplikowaną.
W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, że na rynku można już spotkać produkty finansowe tworzone z myślą o większych rodzinach. Charakteryzuje je przede wszystkim dostosowanie warunków spłaty zobowiązania do potrzeb nietypowego odbiorcy. Pożyczka dla Dużej Rodziny jest więc stosunkowo nisko oprocentowana i rozłożona na więcej rat niż inne rozwiązania, z którymi mamy do czynienia analizując rynek finansowy. Niektórym odbiorcom może wydać się przez to mniej atrakcyjna, duża rodzina z pewnością doceni jednak to, że mówimy o pomocnej propozycji, która nie obciąża domowego budżetu i sprawia, że spłata zobowiązania odbywa się niejako przy okazji.
Dużym rodzinom odradza się przy tym korzystanie z tych rozwiązań, które bazują na niejasnych zasadach. Wiele osób wierzy, że mając więcej niż dwójkę dzieci nie ma się szans na klasyczne wsparcie pochodzące z banku lub parabanku, a korzystanie z takich propozycji to jedyne rozwiązanie możliwe do zaakceptowania. Nic bardziej błędnego! Rynek finansowy coraz wytrwalej zabiega o duże rodziny, nie trzeba wiec godzić się na współpracę z nieuczciwymi pożyczkodawcami.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>