Czy osoby bezrobotne mogą brać pożyczki?

Zapoznając się z ofertami najważniejszych banków na rynku zajmujących się pożyczkami można odnieść wrażenie, że do wzięcia jakiegokolwiek kredytu musimy szczycić się przede wszystkim nienaganną sytuacją finansową oraz stałymi dochodami. W dużym stopniu jest to prawda, co oczywiście stawia w dość trudnym położeniu chociażby osoby bezrobotne, które potrzebują takiego kredytu właśnie ze względu na swoje problemy finansowe. Banki przed podjęciem decyzji o nawiązaniu z nami w tej kwestii współpracy szczegółowo analizują naszą sytuację materialną, choć oczywiście stawiane przed nami wymagania mogą znacznie się od siebie różnić w zależności zarówno od konkretnej oferty, jak i rodzaju kredytu którym jesteśmy zainteresowani. Warto zatem zapoznać się z nimi nieco bliżej aby wiedzieć, czego mamy spodziewać się w czasie korzystania z takich usług i na jakie pieniądze możemy w ogóle liczyć.

Zdolność kredytowa to podstawa
Przed udzieleniem nam jakiejkolwiek pożyczki bank przystępuje przede wszystkim do szczegółowego analizowania naszej zdolności kredytowej; stanowi ona dość obszerne zagadnienie, bowiem istotny wpływ może na nią mieć szereg różnych czynników. Jest to głównie nasza sytuacja zawodowa; realne szanse na otrzymanie takiej pożyczki mają zatem osoby posiadające stałe zatrudnienie, niezagrożone w najbliższym czasie zwolnieniem. Istotny wpływ ma tutaj sama tylko wysokość naszych zarobków, ich stabilność i regularność ich otrzymywania. Nie bez znaczenia jest również nasza historia kredytowa; jeśli w przeszłości nie wywiązywaliśmy się z jakichkolwiek zobowiązań tego typu terminowo, to wszystkie informacje z tym związane przechowywane są w tak zwanym Biurze Informacji Kredytowej. Udzielający nam pożyczki bank ma oczywiście do nich pełen dostęp i łatwo może sprawdzić dzięki temu, który kredytobiorca jest faktycznie godny zaufania.

Pożyczki dla osób bezrobotnych
Na pierwszy rzut oka mogłoby się zatem wydawać, że osoby bezrobotne nie mają żadnych szans na otrzymanie jakiejkolwiek, nawet najbardziej podstawowej pożyczki – w końcu nawet przy niewielkich kredytach gotówkowych bank wymaga od nas przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Równocześnie jednak rynek finansowy oferuje nam w tej kwestii wiele innych alternatyw; jeśli jednak chcemy z tego skorzystać, to nie powinniśmy udawać się w tym celu do banku, a do jednej z wielu firm prywatnych, które się tym zajmują. Korzystając z takich ofert nie będziemy musieli przejmować się praktycznie żadnymi procedurami bankowymi, które mogą sprawiać tak wiele trudności na drodze do uzyskania kredytu osobom bezrobotnym. Podobnie jak i wszystkie inne rozwiązania, takie pożyczki posiadają jednak zarówno zalety, jak i wady.

Najważniejsze zalety
Największą zaletą takich pożyczek pozabankowych jest ich ogromna prostota. Decydując się na nie nie załatwiamy praktycznie żadnych formalności; wniosek możemy złożyć przez internet, a sam czas oczekiwania na decyzję wynosi zazwyczaj dosłownie kilkanaście minut. Jest to zatem idealna pożyczka dla bezrobotnych, bowiem do zaciągnięcia takiego kredytu nie musimy przedstawiać zaświadczenia o zatrudnieniu czy dochodach – z tego też powodu często decydują się na to również osoby pracujące w „szarej strefie”. Nie sprawdza się tutaj również raportów z Biura Informacji Kredytowej, przez co pieniądze takie są dostępne nawet dla osób ze złą historią kredytową.

Nie zapomnij o kilku mankamentach
Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość tego, że korzystanie z takich pożyczek jest dość ryzykowne. Zazwyczaj są one udzielane na stosunkowo krótki czas, a najmniejsze opóźnienia w ich spłacaniu grożą nam dość surowymi karami. Oprócz tego same koszty spłacania takiego kredytu często są dość wysokie; oprócz samego oprocentowania należy liczyć się tutaj z wieloma dodatkowymi opłatami, przez co zaciąganie takich zobowiązań nie w każdej sytuacji musi dla nas być korzystne. Zresztą, osoby decydujące się na te pożyczki nie mogą oczekiwać żadnych większych pieniędzy – zazwyczaj jest to góra kilka tysięcy złotych.

Podejdź do tego odpowiedzialnie
Jeśli komuś potrzebna jest pożyczka dla bezrobotnych, to pozabankowe usługi tego typu mogą oczywiście być dla niego doskonałą propozycją. Warto jednak pamiętać o wszystkich wymienionych wyżej aspektach i podchodzić do tego w rozsądny sposób. Pożyczki takie najlepiej jest zaciągać przede wszystkim na krótkoterminowe cele, oczywiście wyłącznie w sytuacji gdy mamy stuprocentową pewność co do tego, że będziemy w stanie się z nich wywiązać. Wszelkie opóźnienia w spłacaniu rat nierzadko wiążą się z ogromnymi odsetkami – często zdarza się również, że cała sprawa kierowana jest do windykacji. Warto o tym wiedzieć, bowiem informacje takie również kierowane są do BIK, przez co w przyszłości może to sprawiać nam problemy z uzyskiwaniem innych kredytów. Fakt, w większości przypadków mamy tu możliwość pewnego przedłużenia terminu spłaty, ale wiąże się to również z dodatkowymi opłatami. Mimo wszystko jednak pożyczki te mogą dla nas być świetną propozycją, a sam fakt, że nawet osoby bezrobotne mogą zaciągnąć kredyt na pewno powinien ucieszyć wielu z nas.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>