Czasy, w których emeryt nie miał szans na uzyskanie kredytu lub pożyczki gotówkowej przeszły już do historii. Dziś zabiegają o niego zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe, a choć taki stan rzeczy nie może nie cieszyć, nietrudno domyślić się też, że w określonych przypadkach jest w stanie nieść za sobą poważne zagrożenie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej produktom finansowym, które oferuje się dziś osobom starszym.
Dlaczego instytucje finansowe zabiegają o zainteresowanie emerytów?
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.
1. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, instytucje finansowe nie mogą więc udawać, że emeryci nie istnieją, jeśli bowiem odetną sobie dostęp do tej grupy odbiorców, pozwolą na pomnażanie zysków tym podmiotom, które okazały się bardziej dalekowzroczne.
2. Emeryt posiada stałe źródło dochodu, co na początku dwudziestego pierwszego wieku nie jest już wcale aż tak oczywiste, gdy mamy do czynienia z ludźmi młodymi. Owszem, nie jest to dochód wysoki, wypłaca się go jednak regularnie, jeśli więc osoba starsza, z różnych przyczyn, będzie zalegała z terminową spłatą zobowiązań, instytucja finansowa współpracująca z nią będzie w stanie wyegzekwować swoje pieniądze.
3. Polski emeryt ciągle jeszcze nie jest zorientowany w tym, jak funkcjonuje system usług finansowych, jest więc skłonny do podejmowania decyzji, które są mu w stanie zaszkodzić. Zgadza się na warunki zaproponowane przez pożyczkodawcę, nie negocjuje ich, nie czyta umów i nie pamięta o tym, że ma czas na rezygnację z umowy. Wiele firm adresuje więc swoje oferty do osób starszych przede wszystkim dlatego, że wiąże się to z nadzieją na naprawdę łatwy zysk osiągany bez większego wysiłku. Nie jest to postępowanie zasługujące na pochwałę, nie można jednak udawać, że nie mamy z nim do czynienia.
4. Emeryta łatwiej jest przekonać do tego, że powinien wziąć pożyczkę lub kredyt. Nawet jeśli on sam nie potrzebuje pieniędzy, z pewnością przydadzą się one członkowi jego rodziny. W przypadku osób młodych taka argumentacja się nie sprawdza, tu jednak ciągle znajduje ona zastosowanie.
Charakterystyka pożyczek dla emerytów
Emeryci są na tyle wartościowymi klientami, że doczekali się już produktów finansowych adresowanych specjalnie dla siebie i charakteryzujących się pewnymi unikatowymi cechami. Tu warto wspomnieć choćby o tym, że pożyczka dla emeryta opiewa zazwyczaj na niewielką kwotę, można uzyskać ją relatywnie szybko bez konieczności przedstawiania licznych zaświadczeń, a jej spłata może być podzielona na wiele niedużych rat tak, aby osoba starsza nie musiała obawiać się o to, że pożyczka zrujnuje jej budżet. Niestety, te same pożyczki na ogół wiążą się z wyższymi kosztami dodatkowymi, pożyczkodawca liczy się bowiem z tym, że osoba starsza może mieć problem z terminową spłatą zobowiązania. Nie powinno nas zatem zaskakiwać to, że od emeryta oczekuje się wykupienia ubezpieczenia, a oprocentowanie potrafi być wyższe niż w przypadku pożyczek dla ludzi młodych.
Jak uniknąć pożyczki przyznawanej na nieuczciwych zasadach?
Osoby starsze nie muszą bać się pożyczek zwłaszcza, że nie brakuje firm, które są w stanie zaproponować im naprawdę atrakcyjne rozwiązania odpowiadające ich potrzebom. Nie oznacza to jednak, że z sytuacją taką mamy do czynienia w każdym przypadku, warto więc przestrzegać kilka zasad, które sprawią, że łatwiej będzie się można uchronić przed błędnymi decyzjami.
1. Zastanówmy się, czy pieniądze są nam naprawdę potrzebne
Pożyczek nie zaciąga się tylko dlatego, że są reklamowane jako bezpieczne i wygodne. Każdą trzeba spłacić, a nigdy nie mamy pewności, czy nasza sytuacja finansowa nie pogorszy się przez ten czas. Jeśli więc nie potrzebujemy w danym momencie pieniędzy – nie wybierajmy się do parabanku.
2. Porównajmy przynajmniej kilka ofert
Niektórzy pożyczkodawcy przekonują nas, że nie powinniśmy zwlekać z decyzją o zaciągnięciu zobowiązania, nie mamy bowiem pewności, czy kiedykolwiek będziemy mieli do czynienia z tak korzystną propozycją jak ta, która jest nam właśnie przedstawiana. Troska o nasze dobre samopoczucie i bezpieczeństwo finansowe cieszy, nie jest jednak potrzebna. Rynek finansowy jest wypełniony podmiotami zainteresowanymi przekazaniem nam swoich pieniędzy, zawsze więc któryś z nich organizuje promocję wartą analizy. Porównanie ofert różnych pożyczkobiorców jest tym prostsze, że w sieci pojawiają się już specjalne rankingi zestawiające ze sobą wyłącznie pożyczki przygotowane z myślą o emerytach.
3. Zwracajmy uwagę na wszystkie koszty pożyczki
Informacja o tym, że mamy niepowtarzalną okazję do tego, aby zaciągnąć pożyczkę bez prowizji kusi nie tylko emerytów, ale i ludzi młodych. Niestety, niemal nigdy nie oznacza to, że jest to pożyczka tańsza niż inne oferty obecne aktualnie na rynku. Upewnijmy się więc, czy brak prowizji nie jest rekompensowany przez pożyczkodawcę olbrzymią opłatą administracyjną, zawsze zestawiajmy też ze sobą RRSO pożyczek.
4. Nie podpisujmy niczego, czego nie rozumiemy
Tajemnicze sformułowania i umowy na dwadzieścia stron to sygnał alarmowy. Gdy je widzimy, powinniśmy jak najszybciej zapomnieć o współpracy z konkretnym pożyczkodawcą.