Jak zaciągnąć pożyczkę bez stresu?

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej liczymy się z tym, że poziom naszej ochrony będzie znacznie niższy niż wówczas, gdy interesuje nas kredyt gotówkowy. Z całą pewnością nie oznacza to jednak, że pomocna pożyczka bez stresu nie jest możliwa. Możemy na nią liczyć, a jej zaciągnięcie wcale nie musi być czynnością skomplikowaną. Co więcej, wcale nie musimy poświęcać jej zbyt wiele czasu, znacznie większe znaczenie ma bowiem poziom naszej czujności.

Po pierwsze – sprawdź, gdzie bierzesz pożyczkę
Jeden z najbardziej niebezpiecznych mitów związanych z pożyczkami pozabankowymi dotyczy wiarygodności udzielających je firm. Wiele osób wzrusza ramionami już na sam dźwięk słowa „parabank” zwracając uwagę na to, że wszystkie instytucje określane tym mianem zaliczają się do tych, których powinniśmy się wystrzegać. Zasada ograniczonego zaufania zawsze jest uważana za wartą przestrzegania i jako taka nie powinna być przedmiotem potępienia. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że same parabanki różnią się między sobą, warto więc postrzegać je nie jako całość, ale w oderwaniu od siebie. Jeśli założymy, że każda firma jest tak samo niewiarygodna i zrezygnujemy z dodatkowej weryfikacji, rzeczywiście możemy nawiązać współpracę z podmiotem, którego lepiej byłoby unikać, jeżeli jednak będziemy pamiętali o różnicach pomiędzy nimi, może się okazać, że natrafimy na pożyczkę bez stresu.

Jak weryfikować firmy pożyczkowe?
Jeśli zastanawiamy się nad skorzystaniem z możliwości parabanku, powinniśmy zainteresować się nie tylko ofertą przygotowaną przez ten podmiot, ale również stroną internetową Komisji Nadzoru Finansowego. To prawda, KNF nie kontroluje wszystkich firm udzielających pożyczek, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia z instytucją, która została powołana do życia między innymi po to, aby chronić nas przed nieuczciwymi praktykami. W praktyce oznacza to, że może ona reagować zawsze, gdy docierają do niej sygnały świadczące o nieuczciwych praktykach parabanku. Nie jest ona w stanie doprowadzić do natychmiastowego zamknięcia firmy stanowiącej zagrożenie dla swoich potencjalnych klientów, może jednak publikować tak zwane ostrzeżenia publiczne informujące potencjalnych pożyczkobiorców o tym, że nie wszystkie podmioty obecne na rynku są w jednakowym stopniu godne zaufania. Z niektórymi z ostrzeżeń możemy zapoznać się czytając regularnie prasę i serwisy internetowe o charakterze informacyjnym, nie ma jednak ryzyka, że którekolwiek z nich umknie naszej uwadze. Ich lista znajduje się na jednej z podstron KNF (http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html), w każdej chwili możemy więc nie tylko zapoznać się z danymi firm, których lepiej jest unikać, ale również z informacjami o ewentualnych wyrokach wydanych w ich sprawie.
Inną stroną wartą odwiedzenia jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego jest ta, która należy do Związku Firm Pożyczkowych. Warto zapoznać się przy tym nie tylko z listą podmiotów zrzeszonych w tej organizacji (http://zfp.org.pl/czlonkowie/), ale i z zaleceniami kierowanymi do potencjalnych pożyczkobiorców. Owszem, jest to organizacja wspierająca podmioty udzielające pożyczek pozabankowych, jednym z jej podstawowych celów jest jednak walka o przejrzystość rynku i bezpieczeństwo osób, które liczą na wsparcie finansowe.

Po drugie – sprawdź, na co się decydujesz
O tym, jak ważne jest czytanie umów, mówi się coraz więcej, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z zaleceniem, które sprawdza się nie tylko wówczas, gdy liczymy na wsparcie finansowe. Gdy w grę wchodzą pożyczki pozabankowe, obowiązek szczegółowej analizy ich ofert jest szczególnie istotny wówczas, gdy marzy się nam pomocna pożyczka bez stresu. Firmy te działają w szczególnych warunkach, a prawdopodobieństwo tego, że nie odzyskają zainwestowanych przez siebie pieniędzy nie jest wcale małe. Nie powinno dziwić nas zatem to, że mamy do czynienia z podmiotami, które szukają różnych sposobów, aby zabezpieczyć swoją pozycję. Nie są to sposoby niezgodne z prawem, nie oznacza to jednak wcale, że ich opłacalność będzie jednakowo wysoka tak z naszego, jak i ich punktu widzenia. Najczęściej stosowane praktyki, które nie muszą nam wcale przypaść do gustu dotyczą:
– bardzo wysokich kosztów dodatkowych pożyczki,
– wysokich kar związanych z nieterminową spłatą zobowiązania,
– nieprecyzyjnych warunków promocji.
Nie oznacza to, oczywiście, że nie możemy zgodzić się na warunki umowy, które nie są szczególnie opłacalne, zaciągając pożyczkę pozabankową należy bowiem liczyć się z tym, że będzie ona przyznawana na nieco mniej atrakcyjnych zasadach niż kredyt gotówkowy. Ważne jest więc przede wszystkim to, abyśmy mówili o naszej świadomej decyzji, a nie tej, którą można uznać za dzieło przypadku.

Po trzecie – wywiązuj się z postanowień podpisanej przez siebie umowy
Bez względu na to, na ile atrakcyjne jest zobowiązanie, które wzięliśmy na swoje barki, nie zapominajmy, że zgodna z przepisami polskiego prawa umowa jest dla nas wiążąca. Za wszelką cenę starajmy się więc ją przestrzegać nawet, jeśli nie mówimy o najkorzystniejszym rozwiązaniu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>