Co warto wiedzieć o pożyczkach bez zaświadczeń?

Chcąc zaciągnąć pożyczkę, która zostanie nam udzielona szybko z formalnościami ograniczonymi do minimum i na możliwych do zaakceptowania zasadach zazwyczaj zwracamy się ku pożyczkom bez zaświadczeń. Wychodzimy z założenia, że pożyczkodawca, który nie wymaga od nas zbędnych dokumentów, będzie dość liberalny. Czy rzeczywiście pomocna pożyczka bez zaświadczeń jest zawsze tak samo dobrym pomysłem?

Co charakteryzuje pożyczkę bez zaświadczeń?
Firmy, które udzielają pożyczek pozabankowych starają się zwiększyć swoją atrakcyjność, działają bowiem na rynku, na którym nie brakuje konkurujących z nimi podmiotów. Oszczędność czasu potencjalnego klienta jest jednym z tych argumentów, które w szczególny sposób przypadają do gustu pożyczkodawcom, trudno dziwić się więc, że nie brakuje podmiotów kuszących właśnie pożyczkami bez zaświadczeń. W zdecydowanej większości przypadków ich uzyskanie jest możliwe w tym samym momencie, w którym przedstawimy dowód osobisty lub jego kopię, nierzadko okazuje się przy tym, że ubiegając się o pożyczkę bez zaświadczeń nie musimy nawet wychodzić z domu, wszystkie kwestie formalne można bowiem wypełnić korzystając z dostępu do Internetu.

Bez zaświadczeń = dla każdego?
Osób zainteresowanych pożyczkami bez zaświadczeń nie brakuje, choć nie wszystkie wykazują skłonność do ich zaciągania z tego samego powodu. W zdecydowanej większości przypadków kluczowe znaczenie wydaje się mieć czas zużywany na zdobycie wsparcia finansowego, im bowiem mniej dokumentów trzeba zgromadzić, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wspomniany czas nie będzie zbyt długi. Nie brakuje też osób, których do korzystania z pożyczek bez zaświadczeń zmusza konieczność. Nie zależy im aż tak bardzo na upływającym czasie, mają jednak świadomość tego, że skompletowanie dokumentów wymaganych przez bank może być skomplikowane. Tu znakomitym przykładem jest choćby obowiązek przedstawienia zaświadczenia o osiąganych zarobkach, osoby związane z pracodawcami umowami cywilno-prawnymi mają bowiem pewne problemy z jego uzyskaniem.
Trzecia grupa osób to te, które nie mogą pochwalić się najlepszą historią kredytową, a w przeszłości miały problemy z terminowym wywiązywaniem się z nakładanych na nie zobowiązań finansowych. Warto zresztą zatrzymać się nad tą grupą na dłużej może się bowiem okazać, że pomocna pożyczka bez zaświadczeń wcale nie spełni jej oczekiwań. Dla wielu osób ciągle jeszcze jest ona synonimem pożyczki bez BIK, okazuje się jednak, że podobne skojarzenia coraz rzadziej można uznać za uprawnione. Owszem, niektóre firmy nie zwracają uwagę na informacje zawarte w BIK, zdecydowana większość podmiotów oferujących pożyczki bez zaświadczeń nie chce mieć jednak wiele wspólnego z osobami, które znalazły się na liście dłużników albo mają tak poważne problemy finansowe, że pojawienie się na niej jest w ich przypadku kwestią czasu.
Nawet firmy, które proponują nam pożyczki bez zaświadczeń oczekują, że dostarczymy im kopię dowodu osobistego, a niekiedy także innego dokumentu, który będzie potwierdzał naszą tożsamość. Teoretycznie, to niewiele, w praktyce jednak już tego rodzaju dane wystarczą nie tylko do tego, aby sprawdzić naszą wiarygodność w BIK, ale i w którymś z biur informacji gospodarczej albo w KRD. Coraz częściej możemy więc usłyszeć o tym, że firmy udzielające pożyczek bez zbędnych formalności wcale nie zgadzają się na każdy napływający do nich wniosek. Co więcej, wiele wskazuje na to, że w przyszłości z sytuacją taką będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Ukryte koszty pożyczek bez zaświadczeń
Nawet dowód osobisty jest dokumentem wystarczającym do tego, aby dokonać oceny naszych wcześniejszych relacji z bankami. Jest to też dokument, który może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o to, czy jesteśmy sumienni i czy do tej pory nie mieliśmy problemów z wywiązywaniem się z nałożonych na nas zobowiązań. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że nie udziela on odpowiedzi na wszystkie pytania ważne dla pożyczkodawcy. Nie mówi, na przykład, o tym, jakie mamy zatrudnienie, czy nie ciążą na nas dodatkowe zobowiązania i jaki jest nasz aktualny stan zdrowia. Na jego podstawie można ocenić naszą przeszłość, trudno jest jednak snuć jakiekolwiek przypuszczenia odnoszące się do przyszłości.
Wszystko to sprawia, że pożyczkodawcy starają się wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia przyczyniające się do tego, że pożyczka bez zaświadczeń staje się atrakcyjna również z ich punktu widzenia. Najczęściej mają one charakter finansowy, powinniśmy więc liczyć się z tym, że wsparcie tego rodzaju będzie wiązało się z dużymi kosztami, które przyjdzie nam ponieść. Wśród nich warto wymienić choćby opłaty administracyjne i prowizję, nie powinniśmy przy tym zdziwić się, gdy lista dodatkowych opłat będzie znacznie dłuższa.

Czy pożyczka bez zaświadczeń ma sens?
Bez względu na pewne utrudnienia, z którymi musimy się liczyć w czasie jej spłacania, pożyczka gotówkowa pozostaje rozwiązaniem atrakcyjnym z punktu widzenia wszystkich osób zainteresowanych wsparciem finansowym. Pamiętajmy jednak, że ma sens przede wszystkim wówczas, gdy zaciągamy ją w sposób odpowiedzialny, świadomi tak jej zalet, jak i ograniczeń.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>