Jak zabezpieczyć finansową przyszłość swoją i rodziny?

Obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w kraju nie napawa niestety optymizmem – Polakom brakuje poczucia stabilizacji, nie są pewni przyszłości swojej i swoich rodzin. Praktycznie w każdej chwili można pozostać bez środków do życia, dlatego też szczególnego znaczenia w tym kontekście nabiera kwestia posiadania oszczędności.

Skąd wziąć środki na zabezpieczenie przyszłości?
Niespodziewane wydatki oraz chęć zabezpieczenia rodziny od strony materialnej powoduje, iż ludzie często zastanawiają się nad pozyskaniem dodatkowych środków finansowych, które zapewniłyby im środki do życia nawet w bardzo trudnych okolicznościach. Takie pieniądze można odpowiednio zainwestować, aby z jednej strony zarabiały na siebie, a z drugiej – by można było mieć do nich bieżący dostęp. Warto zatem zastanowić się nad kilkoma opcjami. Najczęściej rozważane są tutaj kredyt gotówkowy, pożyczka hipoteczna oraz kredyt hipoteczny. Każdy z tych wariantów ma wady i zalety, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba się dobrze zastanowić.

Szybki i wygodny kredyt gotówkowy
Spośród wymienionych powyżej produktów finansowych zdecydowanie najłatwiej jest dostać kredyt gotówkowy. W porównaniu z pożyczkami i kredytami hipotecznymi, kredyty gotówkowe odznaczają się stosunkowo prostymi formalnościami. Czas rozpatrywania wniosku i wypłaty środków nie jest długi, banki nie wymagają też szerokiego pakietu zabezpieczeń. Trzeba jednak liczyć się z tym, że okres spłaty jest krótszy, a oprocentowanie wyższe. Jak wybrać odpowiednią ofertę?
Interesujące zestawienie kredytów gotówkowych opracował w lipcu br. serwis ebroker.pl. Jedną z wysoko ocenionych ofert jest „Tani kredyt z kontem dla stałego klienta” w Eurobanku, w ramach której można się ubiegać nawet o 120 tys. zł przy maksymalnym okresie spłaty wynoszącym 84 miesiące. Kredyt posiada zmienne oprocentowanie zależne od poziomu stóp procentowych, które – jak przewidują specjaliści – po wakacjach powinny spaść, chociaż i teraz są wyjątkowo korzystne z punktu widzenia kredytobiorców. Zdaniem konsumentów opłaca się również i „MEGApożyczka” w ING Banku Śląskim. Oprocentowanie tego kredytu jest zmienne, a jego maksymalna wysokość to 100 tys. zł (dolny limit wynosi 20 tys. zł). Spłatę można rozłożyć na 96 miesięcy. Przy założeniu, że klient pożyczy 25 tys. zł, oprocentowanie kredytu będzie wynosić 12,3 proc.

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?
Pożyczki oraz kredyty hipoteczne to już inna kategoria produktów bankowych. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest rodzaj zabezpieczenia, a mianowicie hipoteka. Są one udzielane na wyższe kwoty aniżeli kredyty gotówkowe, dłuższy jest również okres spłaty (są to zobowiązania długoterminowe). Trudniej je dostać niż kredyt gotówkowy, ponieważ banki wymagają tutaj zdolności kredytowej na wysokim poziomie – jest ona bardzo wnikliwie analizowana. Zasadnicza różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną polega natomiast na tym, że o ile kredyt ma charakter celowy (np. zakup nieruchomości, remont domu itp.), o tyle pożyczka jest przyznawana na dowolnie wybrany cel. O tym, która z tych opcji będzie lepsza decyduje w głównej mierze właśnie to, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

Zakup nieruchomości inwestycją w przyszłość
Zakup nieruchomości, np. mieszkania, to bardzo dobra inwestycja, a tym samym, rozsądne zabezpieczenie środków na przyszłość. Ceny nieruchomości są bowiem bardzo atrakcyjne, w związku z czym na sprzedaży można sporo zyskać. Z lipcowego zestawienia ofert opiewających na kwotę 250 tys. zł z 20 proc. wkładem własnym przygotowanego przez serwis ebroker.pl wynika, że najkorzystniejszą ofertą ma ING Bank Śląski. Bardzo mocną pozycję na rynku utrzymują także kredyty hipoteczne udzielane przez PKO BP, które już od dłuższego czasu zajmują wysokie pozycje w tego typu rankingach. Ponadto polecane są także propozycje takich banków jak Bank BPS oraz Citi Handlowy. Perspektywa spadku o 0,25 punktu procentowego stopy referencyjnej NBP skłania coraz więcej banków do podwyższenia marży dla nowych kredytów hipotecznych, co warto mieć na uwadze. Takie kroki podjął już m. in. bank PKO BP.

Pewna pożyczka hipoteczna
PKO BP i oferta pożyczki hipotecznej to z kolei lider rankingu pożyczek hipotecznych przygotowanego przez portal totalmoney.pl. Maksymalnie pożyczyć można 100 tys. zł i rozłożyć spłatę na 20 lat. Oprocentowanie nominalne wynosi 5,19 proc., zaś stawki marży zaczynają się od 2,52 proc. (marża jest ustalana w drodze indywidualnych negocjacji, podobnie jak prowizja). Miesięczna rata to wydatek rzędu 670,5 zł. Oprócz tego na uwagę zasługują również oferty m. in. Banku BPH, Alior Banku, Deutsche Banku Polska, Citi Handlowego, Banku Zachodniego WBK oraz ING Banku Śląskiego. Przy wyborze odpowiedniej oferty trzeba mieć na względzie wiele różnych czynników jak koszt pożyczki, czas rozpatrywania wniosku, rodzaj i ilość wymaganych dokumentów itp. Należy też pamiętać o tym, że banki przychylniejszym okiem patrzą na swoich stałych klientów, ponieważ na podstawie wpływów na rachunek na bieżąco monitorują ich finansowe możliwości, dzięki czemu łatwiej jest im ocenić wiarygodność klienta.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>