Jak sfinansować zakup polisy na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Sytuacja służby zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Polacy bardzo często narzekają na ograniczone możliwości dostępu do specjalistycznych usług medycznych – pomimo tego, że co miesiąc z wynagrodzeń są odprowadzane ubezpieczenia zdrowotne. W razie potrzeby kończy się zwykle na wizytach w prywatnych gabinetach, które kosztują niemało. Nie bez powodu zatem wielu Polaków decyduje się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Dlaczego warto wykupić polisę zdrowotną?
Powodów, dla których warto mieć wykupioną polisę zdrowotną można wymienić mnóstwo. Przede wszystkim można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a także mieć zagwarantowany szybki dostęp do specjalistów. Ubezpieczenie zapewnia dodatkowe środki, jeśli niezbędny okaże się pobyt w szpitalu. Pacjent jest objęty stałą opieką lekarską i może w praktyce zapomnieć o długim oczekiwaniu na terminy zabiegów czy badań. Niestety, publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce nie jest póki co w stanie zagwarantować usług na odpowiednim poziomie i zaspokoić społecznych potrzeb w tym zakresie. Plusem posiadania prywatnej polisy zdrowotnej jest również to, że opłaca się tylko składki, a nie poszczególne wizyty u lekarzy. Polisa może swoim zakresem objąć zarówno ubezpieczonego, jak i członków jego rodziny.

Linia kredytowa na rachunku osobistym
Dodatkowe ubezpieczenie to jednak dodatkowy wydatek – tym większy, im więcej osób obejmuje i im szerszy jest pakiet usług mieszczących się w ramach polisy. Pojawia się zatem w tym momencie kwestia finansowania składek. Pojawia się w tym momencie kilka opcji, które warto wziąć pod uwagę. Jedną z nich jest wykorzystywanie linii kredytowej na rachunku osobistym. To nic innego jak kredyt odnawialny – na wniosek klienta bank przyznaje mu limit na koncie w określonej wysokości, zależnej w głównej mierze od wysokości dochodów wpływających na konto. Umowa w tej sprawie jest standardowo zawierana na rok, ale zawsze istnieje możliwość jej przedłużenia. Odsetki naliczane są tylko od tej części kredytu, którą klient wykorzystał.
Oferty kredytów odnawialnych są bardzo zróżnicowane – bardzo ważne jest tutaj to, jaki rachunek osobisty posiada klient. Dla przykładu – jak informuje serwis totalmoney.pl – osoby posiadające konto osobiste w Alior Banku mogą liczyć na kredyt odnawialny z oprocentowaniem 17 proc. w skali roku, za udzielenie kredytu jest pobierana prowizja w wysokości minimum 1,6 proc. Jeśli natomiast ktoś ma Dobre Konto w Banku Millennium, prowizji nie zapłaci, ale oprocentowanie wynosi 18 proc. Plusem jest brak odsetek, jeżeli limit nie jest wykorzystywany przez więcej niż 7 dni w ciągu miesiąca. Podobna opcja jest również spotykana m. in. w Credit Agricole i Citi Handlowym. Warto tutaj wspomnieć, iż Millennium oferuje niższe oprocentowanie tym osobom, które zdecydowały się na przeniesienie rachunku z innego banku. Z kolei linia kredytowa oferowana przez BGŻ w ramach rachunku e-Plan jest oprocentowana na poziomie 15,5 proc., prowizja od udzielenia kredytu mieści się natomiast w przedziale od 1,75 proc. do 2,5 proc. Niektóre banki nie naliczają oprocentowania, jeżeli w ramach kredytu klient nie wykorzysta więcej niż 1 tys. zł – tak jest m. in. w Raiffeisen Banku dla posiadaczy konta Comfort Direct.

Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy?
Oprócz kredytu odnawialnego są oczywiście jeszcze inne opcje pozwalające na opłacenie składek z tytułu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Niektórzy decydują się dla przykładu na zaciągnięcie kredytu gotówkowego bądź pożyczki hipotecznej – część pozyskanych w ten sposób środków odkładają właśnie na powyższy cel, a z pozostałej części opłacają planowane od jakiegoś czasu wydatki. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel. Wspomniane pożyczki są zabezpieczane hipoteką – taka forma zabezpieczenia spłaty dużych kwot jest nie tylko preferowana, ale wręcz wymagana przez banki. Z drugiej jednak strony klient może liczyć na atrakcyjniejsze warunki umowy. Kredyty gotówkowe mają oprocentowanie wyższe – porównywalne z kredytami odnawialnymi na rachunku osobistym.

Najlepsze kredyty gotówkowe i pożyczki hipoteczne
Wg rankingu zamieszczonego na portalu totalmoney.pl, najlepszą ofertę pożyczki hipotecznej posiada PKO BP. Pożyczyć można do 100 tys. zł i rozłożyć spłatę nawet na 20 lat. Wysokość prowizji oraz marży są ustalane indywidualnie, oprocentowanie nominalne kształtuje się natomiast na poziomie 5,19 proc. Przez pierwsze 2 lata okresu spłaty bank pobiera 0,5 proc. prowizję za częściową, wcześniejszą spłatę zobowiązania. Całkowita spłata pożyczki przed terminem ustalonym w umowie nie jest objęta prowizją z tego tytułu. Jeżeli zaś chodzi o kredyty gotówkowe, to po kredyt w wysokości 15 tys. zł z 3-letnim terminem spłaty najlepiej – wg serwisu totalmoney.pl – udać się do takich banków jak BOŚ, Plus Bank oraz BNP Paribas. W BOŚ oraz Plus Banku całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta kształtuje się na poziomie niższym niż 18 tys. zł. W BNP Paribas jest to natomiast 18 190,62 zł. Przekłada się to zatem na wysokość raty: BOŚ – 470,05 zł, Plus Bank – 498,28 zł, BNP Paribas – 505,30 zł.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>