Jak sfinansować zakup telewizora?

Telewizor jest od wielu lat jednym z najważniejszych elementów wyposażenia gospodarstwa domowego. Okazji, by wymienić stary sprzęt na nowy jest mnóstwo, a oferta sklepów kusi atrakcyjnymi promocjami i szalenie urozmaiconym wyborem. Zakup porządnego telewizora to jednak dla bardzo wielu Polaków wydatek odpowiadający równowartości ich miesięcznej pensji, dlatego też podejmują decyzję o sfinansowaniu takiego wydatki kredytem. Jakie opcje pojawiają się w tym zakresie?

Dostępne opcje
Osoby noszące się z zakupem telewizora mogą wybrać jedną z kilku opcji, dzięki której pozyskają niezbędne środki na ten cel. Są to: kredyt gotówkowy, kredyt ratalny, kredyt na karcie kredytowej oraz kredyt odnawialny na rachunku osobistym. Oczywiście wiadomo, że kredyt wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem – mogą bowiem pojawić się nieprzewidziane kłopoty ze spłatą. Z takim ryzykiem należy się liczyć, ale z drugiej strony nie wolno też zakładać najgorszego scenariusza. Rozsądnie i umiejętnie wykorzystywane kredyty są bardzo pomocnymi narzędziami finansowymi, których niewątpliwym plusem jest to, że w znacznym stopniu ułatwiają zakupy. Jednakże bez względu na to, na które z przedstawionych powyżej rozwiązań padnie wybór, trzeba je wybrać w oparciu o konkretne przesłanki takie jak m. in. oprocentowanie i marża, a także pozostałe opłaty wiążące się z zaciągnięciem kredytu.

Co przemawia za kredytem gotówkowym?
Spośród zalet kredytów gotówkowych należy wymienić stosunkowo łatwą dostępność, stały harmonogram spłaty, a dla wewnętrznych klientów banku niejednokrotnie również uproszczone formalności. Z lipcowego rankingu opracowanego przez portal totalmoney.pl wynika, iż po kredyt gotówkowy najlepiej się udać do Plus Banku, Meritum Banku oraz do Banku Pekao S.A. Banki te nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu. Oprocentowanie jest zmienne i zależy od wielkości pożyczanej kwoty oraz okresu spłaty, np. w Plus Banku jeśli ktoś decyduje się na kredyt na 5 tys. z 12-miesięcznym okresem spłaty, to oprocentowanie nominalne wynosić będzie 11,5 proc.

Telewizor na raty
Innym popularnym sposobem na sfinansowanie zakupu telewizora jest kredyt ratalny. On także odznacza się wieloma atutami. Wszelakie formalności związane zakupem sprzętu załatwia się w przeciągu jednego dnia – bez konieczności składania wizyty w banku, wszystko odbywa się za pośrednictwem sprzedawcy. W zakresie kredytów ratalnych bardzo często organizowane są rozmaite promocje takie jak np. raty 0 proc. z drugiej zaś strony trzeba mieć na względzie dwie najważniejsze kwestie, a mianowicie to, że po pierwsze – telewizor okaże się w rzeczywistości wart więcej aniżeli podana w sklepie jego cena, po drugie – klient nie ma możliwości negocjowania warunków umowy kredytowej, gdyż sklep ma zawartą umowę z bankiem na konkretne usługi. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele banków, które udzielają kredytów ratalnych. Należy wśród nich wymienić m. in. Getin Noble Bank, Credit Agricole, Alior Sync, Sygma Bank, Meritum Bank oraz Alior Bank.

Kredyt odnawialny na rachunku osobistym
Środki na zakup telewizora można ponadto pozyskać w ramach kredytu odnawialnego na rachunku osobistym. Największym atutem tego rozwiązania jest stosunkowo niskie oprocentowanie, a także to, że odsetki są naliczane jedynie od tej części kredytu, która została wykorzystana przez konsumenta, a nie od całości zobowiązania. Mając przyznany limit na koncie, można nim dysponować wedle własnego uznania i nie trzeba za każdym razem, gdy są potrzebne dodatkowe środki, zwracać się z wnioskiem do banku. Stawki oprocentowania oraz inne warunki udzielania kredytów odnawialnych są bardzo zróżnicowane. W niektórych bankach można o nie wnioskować już po pierwszym wpływie na rachunek – taką opcję posiadają m. in. PKO BP oraz Alior Bank. Gdzieniegdzie, jak np. w Raiffeisen Banku, kredyt odnawialny w kwocie do 1 tys. zł nie jest oprocentowany. Zarówno minimalny, jak i maksymalny limit ustalane są odrębnie przez każdy bank. Różni klienci tego samego banku nie dostaną takich samych limitów – wszystko bowiem zależy od ich zdolności kredytowej oraz wielkości środków wpływających na konto.

Płatność kartą kredytową
Pozostaje jeszcze karta kredytowa – obecnie można nią płacić za coraz więcej towarów i usług. Ten produkt finansowy powstał z myślą o regulowaniu bezgotówkowych operacji. W ramach kredytu na karcie również przyznawany jest limit, którym można dysponować wedle własnych potrzeb, nie zapominając o spłaceniu w wymaganym terminie chociażby minimalnej kwoty ustalonej przez bank. Karty kredytowe posiada aktualnie w swojej ofercie każdy jeden bank – różnią się tylko warunki ich przyznawania. W zależności od banku oraz od rodzaju karty pobierane są rozmaite opłaty za wydanie karty oraz za roczne z niej korzystanie. Przykładowo jeśli ktoś zdecyduje się na platynową kartę w mBanku, to za jej wydanie zapłaci 10 zł, ale roczna opłata wynosić będzie już 300 zł. W przypadku zaś zwykłej karty w tym samym banku opłata za wydanie to także 10 zł, ale roczna opłata jest znacznie niższa – kształtuje się na poziomie 70 zł.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>