Jak sfinansować rodzinne wakacje za granicą?

W dzisiejszych czasach w zakresie organizacji wypoczynku wakacyjnego możliwości są ogromne. Wielu Polaków jest zainteresowanych wyjazdami zagranicznymi – zwłaszcza, że oferta biur podróży jest bardzo bogata i urozmaicona, również pod względem cenowym. Spośród kierunków cieszących się ogromną popularnością można wymienić m. in. Egipt, Tunezję, Turcję oraz Grecję.

Najpopularniejsza forma kredytowania
Rosnące koszty utrzymania powodują, że wielu Polaków rezygnuje z wakacyjnych wyjazdów. Przeciętna, 3- czy 4-ososbowa rodzina potrzebuje na ten cel dość dużych środków, dlatego też sporo osób decyduje się na pozyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego. Najczęściej przybiera ono postać kredytu gotówkowego. To jedna z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych form kredytowania przeznaczona na zaspokajanie bieżących potrzeb konsumenta. Uzyskane w ten sposób środki może on przeznaczyć na dowolnie wybrany cel – Polacy niejednokrotnie w ten właśnie sposób finansują wakacyjne wojaże.

Dla kogo kredyt gotówkowy?
Kredyty gotówkowe są przeznaczone dla osób z pełną zdolnością do czynności prawnych. Wymaga się od nich posiadania stałych dochodów – banki preferują w szczególności dochody z tytułu umowy o pracę. Każdy bank ustala własny limit dochodów netto. Nieodzownym warunkiem uzyskania kredytu jest zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie, co wiąże się nie tylko z wysokością dochodów, ale również z pozytywną historią w BIK. W wielu bankach jest wymagany uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz zgoda współmałżonka, jeśli osoba składająca wniosek pozostaje w związku małżeńskim. Zauważyć jednak należy, iż banki coraz częściej robią odstępstwo od tej drugiej zasady – ale tylko do określonej kwoty. Dla klientów wewnętrznych banki zwykle mają przygotowane atrakcyjniejsze oferty niż dla klientów zewnętrznych – zazwyczaj wiąże się to z niższym oprocentowaniem orz uproszczonymi formalnościami, nie trzeba m. in. dostarczać zaświadczenia o zarobkach.

Gdzie po najlepszy kredyt gotówkowy?
Gdzie można dostać kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach? Z porównania przygotowanego przez serwis totalmoney.pl wynika, że najlepiej udać się do Meritum Banku. Uwaga – w zestawieniu zostały uwzględnione kredyty gotówkowe na kwotę 5 tys. zł z 24-miesięcznym okresem spłaty. Tak więc pożyczając 5 tys. zł na 2 lata w Meritum Banku, oddać trzeba łącznie 5 531,85 zł. Miesięczna rata wynosi 230,49 zł, zaś oprocentowanie nominalne 9,9 proc. RRSO natomiast kształtuje się na poziomie 10,36 proc. Na drugim miejscu uplasował się Getin Noble Bank z ratą 236,23 zł, oprocentowaniem – 9,9 proc. i z RRSO – 13,17 proc. Całkowita kwota do spłaty to 5 669,6 zł. Trzecia pozycja z zestawieniu przypadła w udziale Bankowi Pekao, gdzie klient do oddania ma w sumie 5 760,98 zł – rata wynosi 240,04 zł. Oprocentowanie nominalne to 13,99 proc., a RRSO – 14,92 proc. Następne w kolejności są ING Bank Śląski, Eurobank, BNP Paribas, Deutsche Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ oraz BOŚ. Ze wspomnianego zestawienia wynika, że najdroższy kredyt gotówkowy ma Alior Bank. Jego rata wynosi 257,06, oprocentowanie nominalne – 16 proc., a RRSO – 23,52 proc. Całkowita kwota do spłaty to 6 169,35 zł.

Kredyt ratalny w biurze podróży
Kredyt gotówkowy nie jest oczywiście jedynym sposobem na sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na inne opcje – takie jak np. kredyt w biurze podróży. Część biur podróży sprzedaje wycieczki na raty, co jest o tyle wygodne, że formalności można załatwić na miejscu, bez konieczności składania osobistej wizyty w banku. Na co należy zwracać uwagę, decydując się na te rozwiązanie? Przede wszystkim na oprocentowanie kredytu – może się bowiem okazać, iż jest ono wyższe aniżeli oprocentowanie kredytu, jaki można bezpośrednio dostać w banku. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że biura podróży mają zawarte umowy z bankami, w związku z czym wybór oferty kredytowej jest w tym momencie bardzo ograniczony, nie da się też negocjować jej warunków.

Inne sposoby
Poszukując sposobów na sfinansowanie wakacji, warto mieć także na uwadze kredyt odnawialny na rachunku osobistym oraz kartę kredytową. Wielkość zastrzyku finansowego, jaki można w ich ramach uzyskać jest uzależniona od przyznanego przez bank limitu – równie dobrze może on wynieść kilka, co i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najważniejszym kryterium przy ustalaniu limitu na karcie i na koncie jest wysokość dochodów klienta. Przy tej sposobności wart zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, która w trakcie urlopu może się okazać bardzo korzystna. Chodzi mianowicie o to, że banki często proponują atrakcyjne bonusy za korzystanie z ich poszczególnych produktów. Dla przykładu płacąc kartą debetową lub kredytową w określonym sklepie czy restauracji, można uzyskać rabat. Innym wariantem są nierzadko darmowe ubezpieczenia, np. od kradzieży gotówki, która została wypłacona z bankomatu. Przed wyjazdem na urlop nie zaszkodzi zatem uzyskać więcej informacji na temat tego rodzaju promocji, gdyż może się okazać, że dzięki nim zaoszczędzi się na niektórych wakacyjnych wydatkach.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>