Jak przygotować się finansowo do wakacji 2015?

Sezon urlopowy 2014 nie dobiegł jeszcze końca, ale niektórzy myślą już o przyszłorocznych wakacjach. Zaplanować je można na wiele sposobów – sporo osób decyduje się na wyjazd na własną rękę, a to oznacza, że o wielu związanych z tym kwestiach trzeba pomyśleć ze stosownym wyprzedzeniem. Wszystko w tym momencie zależy od tego, jakie jest docelowe miejsce wyprawy.

Plany wakacyjne
Bez względu na to czy w rachubę wchodzą wakacje w kraju, czy zagranicą, przy organizowaniu ich w swoim zakresie trzeba mieć na uwadze szereg aspektów takich jak transport, noclegi, atrakcje itp. Osoby, które zamierzają na urlop udać się własnym samochodem nie muszą się martwić o rezerwację biletów, jednakże w ich przypadku ważną sprawą staje się konieczność zabezpieczenia odpowiednich środków na paliwo, które – jak wiadomo tanie nie jest i będzie jeszcze droższe. Ci, którzy wolny czas chcą spędzić w jakimś atrakcyjnym z turystycznego punktu widzenia miejscu, muszą koniecznie zadbać o noclegi – i to z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, gdyż przed wyjazdem znalezienie korzystnej oferty będzie przypominać szukanie igły w stogu siana.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna?
Przy założeniu, że wakacyjne plany na 2015 rok obejmują swoim zakresem co najmniej 3-osobową rodzinę, w rachubę wchodzi większa kwota. Już teraz można zatem pomyśleć o kredycie gotówkowym bądź o pożyczce hipotecznej, a uzyskane w ich ramach środki można umieścić np. na lokacie. Najważniejszą cechą wspólną obu tych produktów finansowych jest to, że można je przeznaczyć na dowolny cel. Sporo jest natomiast różnic pomiędzy nimi, chociaż określenia „kredyt” oraz „pożyczka” są bardzo często używane zamiennie – błędnie zresztą. Pożyczka hipoteczna wymaga zabezpieczeń na hipotece, w przypadku kredytu gotówkowego nie ma natomiast takiej konieczności. Ponadto przy pożyczce jest wymagana od klienta większa zdolność kredytowa. Kredyt gotówkowy to co prawda mniej formalności i prostsze procedury, ale z drugiej strony to także większe oprocentowanie i ogólnie wyższy koszt całego zobowiązania, a także krótszy okres spłaty. Specjaliści niejednokrotnie też podkreślają, że przy większych kwotach bardziej opłacalna może się okazać pożyczka hipoteczna.

Gdzie po pożyczkę hipoteczną?
Pożyczki hipoteczne są produktami, które wzbudzają obecnie spore zainteresowanie. Pomimo tego, że trudniej je uzyskać aniżeli kredyty gotówkowe, warunki ich przyznawania oraz spłaty są z punktu widzenia kredytobiorcy dużo korzystniejsze. Opracowany przez serwis totalmoney.pl ranking wskazuje jako zwycięzcę bank PKO PB z pożyczką hipoteczną, której oprocentowanie nominalne wynosi 5,19 proc. Gdyby klient zdecydował się pożyczyć 40 tys. zł na 10 lat, z tytułu raty będzie wydawał 427,99 zł. Całkiem atrakcyjnie przedstawia się także oferta banku BPH – tutaj oprocentowanie nominalne kształtuje się na poziomie 5,22 proc., zaś rata (przy takiej samej kwocie i okresie kredytowania) jest nieco wyższa niż w PKO BP i wynosi 428,58 zł. Na podium znalazła się również pożyczka hipoteczna udzielana przez Alior Bank, której oprocentowanie nominalne to 5,57 proc., a rata (przy podobnych założeniach, jak powyżej) to 435,49 zł. Wspomniane zestawienie zamykają Credit Agricole oraz Getin Noble Bank. W Credit Agricole oprocentowanie nominalne pożyczki to 7,42 proc., a rata – 494,43 zł. Getin Noble Bank ma najdroższą ofertę – nominalne oprocentowanie pożyczki wynosi 8,52 proc., zaś miesięczna rata to dla klienta wydatek rzędu 516,23 zł.
Przy wyborze najlepszej oferty należy się kierować indywidualnymi przesłankami. Oprocentowanie nie jest jedynym ważnym parametrem takiego zobowiązania – poza tym nie wolno mylić oprocentowania nominalnego z rzeczywistym. Te drugie pozwala się bowiem zorientować w całościowym koszcie zobowiązania, na który składają się także m. in. marża, opłata przygotowawcza, ubezpieczenia, prowizja za wcześniejszą spłatę itp.

Najlepsze kredyty gotówkowe
Kredyty gotówkowe należą już od lat do grona najpopularniejszych produktów bankowych. Największą ich zaletą jest obecnie stosunkowo łatwa dostępność. Spłaty nie trzeba ponadto zabezpieczać hipoteką – dla niektórych osób ustanowienie zabezpieczenia w tej właśnie formie bywa kłopotliwe. Z porównania opracowanego przez serwis totalmoney.pl dla kredytów o wysokości 40 tys. zł z 5-letnim okresem spłaty wynika, że najbardziej opłacalną propozycję posiada aktualnie BNP Paribas. Oprocentowanie nominalne wynosi tutaj 8,90 proc., zaś rata kredytu – 853,16 zł. Drugi w zestawieniu jest Eurobank z nominalnym oprocentowaniem kredytu wynoszącym 10 proc. oraz ratą kredytu 870,36 zł. Raty od 1 tys. zł w górę zaczynają w Banku Pocztowym. Porównywalne oferty mają Credit Agricole, Alior Bank oraz Bank Zachodni WBK – one właśnie zamykają ranking z oprocentowaniem nominalnym na poziomie 16 proc. oraz ratą 1 021,36 zł.
Jak więc zatem widać, przy wyborze oferty kredytowej bądź pożyczkowej należy mieć także na względzie własne możliwości finansowe. Trzeba je na tyle dobrze oszacować, by maksymalnie zredukować ryzyko pojawienia się problemów ze spłatą.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>