Jak radzić sobie z rosnącymi rachunkami?

Rachunki stanowią bardzo ważną część domowego budżetu. Wydatki na gaz, energię elektryczną czy czynsz są tzw. kosztami stałymi. Polacy starają się na ogół regulować je w terminie, aczkolwiek nie sposób ukryć, że dla bardzo wielu osób staje się to coraz większym wyzwaniem, z uwagi na systematycznie rosnące koszty życia oraz niskie zarobki, w kwestii których Polska na tle innych krajów unijnych nie wypada najlepiej.

Rosnące wydatki na utrzymanie mieszkania
Z danych opublikowanych przez GUS wynika, iż w styczniu br. wydatki na utrzymanie mieszkania wzrosły o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 r., przy czym tendencja wzrostowa w dalszym ciągu się utrzymuje. Najbardziej dotkliwie gospodarstwa domowe odczuwają podwyżki cen wody, energii elektrycznej, opału, kanalizacji, a także najmu mieszkań. Należy pamiętać bowiem o tym, że nie wszyscy posiadają własne cztery kąty, są zmuszeni do ich wynajmowania – z drugiej zaś strony większość Polaków mających swoje mieszkania spłaca kredyty hipoteczne, w związku z czym kolejną stałą pozycją w budżecie jest comiesięczna rata. W każdym bądź razie GUS oszacował, iż utrzymanie mieszkania kosztuje przeciętną, 4-osobową rodzinę ok. 900 zł. Jeśli zatem zestawić to zarobkami, wydatki okazują się naprawdę znaczące. Zwłaszcza, że Polacy bardzo często skarżą się na wysokość swoich wynagrodzeń – wielu z nich pracuje za pensję minimalną wynoszącą obecnie 1680 zł brutto, a poza tym nie każdy przecież ma etat.

Dodatkowe wsparcie finansowe
Dotrzymywanie terminów płatności staje się coraz większym wyzwaniem dla przeciętnego Kowalskiego. Jak wiadomo, nie wywiązywanie się na czas z tego typu płatności pociąga za sobą poważne konsekwencje – w najgorszym wypadku może się skończyć nałożeniem wyroku egzekucyjnego przez sąd, co oznacza w praktyce dokładnie tyle, że do akcji wkracza komornik. Ze zrozumiałych względów ludzie chcą takich sytuacji unikać, dlatego też ich zainteresowanie wzbudza pożyczka na rachunki. Dodatkowe wsparcie finansowe okazuje się niejednokrotnie koniecznością – jedną z opcji w tym zakresie jest kredyt w rachunku bankowym.

Na jakich zasadach funkcjonują kredyty odnawialne?
Kredyt w rachunku bankowym nazywany również kredytem odnawialnym to bardzo popularny sposób na pozyskiwanie środków niezbędnych do opłacenia rachunków. Jest to produkt finansowy wzbudzający spore zainteresowanie, a powiązany jest w bezpośredni sposób z rachunkiem klienta banku. Polega on na tym, iż na specjalny wniosek właściciela rachunku, bank uruchamia limit kredytowy. Umowa jest zawierana zwykle na 12 miesięcy – aby skorzystać z ujemnego salda na rachunku, klient nie musi za każdym razem fatygować się do banku. Umowy tego typu są zazwyczaj automatycznie przedłużane, o ile oczywiście klient systematycznie wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań bądź sam nie zrezygnuje z umowy.
Co trzeba zrobić, by dostać kredyt odnawialny? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy bank udziela klientowi takiego kredytu „na dzień dobry”, czyli np. po wpłynięciu pierwszej pensji na konto. Przeważnie w rachubę wchodzi tutaj nieco dłuższy okres – przeciętnie jest to od 3 do 6 miesięcy, w zależności od banku. Przez ten czas bank monitoruje wszystkie operacje dokonywane na rachunku, a w szczególności jego zainteresowanie wzbudzają wpływy na konto, ich wielkość oraz systematyczność. Dla każdego klienta limit jest ustalany indywidualnie, zależy on zarówno od wymienionych powyżej czynników, jak i od zdolności kredytowej, rodzaju potrzeb kredytowych etc. Warto przy tej sposobności wspomnieć, iż niektóre banki dopuszczają możliwość przeniesienia kredytu odnawialnego z innego banku.

Gdzie po kredyt odnawialny?
Jeżeli kogoś interesuje pożyczka na rachunki w formie kredytu odnawialnego, powinien zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami i bardzo dobrze przemyśleć sobie wybór banku, w którym otworzy rachunek. Jak informuje portal totalmoney.pl, propozycje są bardzo zróżnicowane. Dla przykładu w Alior Banku czy w PKO BP kredyt odnawialny można uruchomić już po pierwszym wpływie na konto, a BZ WBK oferuje taką możliwość już w momencie otwierania rachunku. Banki różnie też podchodzą do kwestii oprocentowania, np. posiadacze konta Comfort Direct bądź Premium w Raiffeisen Banku Polska mogą liczyć na nieoprocentowany kredyt w koncie, ale tylko w wysokości do 1 tys. zł. Dla porównania kredyt odnawialny m. in. w PKO BP posiada oprocentowanie na poziomie 17,5 proc., w Alior Banku – 18 proc., a w Kredyt Banku – od 11,88 proc. Z tytułu udzielenia kredytu odnawialnego wiele banków – np. Alior Bank, BZ WBK, BGŻ, BOŚ czy BNP Paribas – pobiera prowizje. Co się zaś tyczy maksymalnej wysokości limitu, to każdy bank ma w tym obszarze swoje własne ustalenia. Przykładowo BGŻ maksymalny limit ustalił na 50 tys. zł, Raiffeisen Bank Polska – na 60 tys. zł, a Alior Bank, Bank BPH, PKO BP, Deutsche Bank Polska czy Kredyt Bank – na 100 tys. zł. Składając wniosek o kredyt odnawialny, należy też zwykle liczyć się z opłatą przygotowawczą za jego rozpatrzenie – w poszczególnych bankach stawki te są zróżnicowane i niejednokrotnie uzależnione od kwoty udzielonego kredytu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>