Reklama dźwignią handlu – to powiedzenie jest doskonale wszystkim znane. W stu procentach odzwierciedla stan faktyczny – można mieć doskonały pomysł na biznes, jednakże bez odpowiedniej promocji nie ma on szans na przebicie się przez gąszcz bardzo silnej konkurencji.
Jak skutecznie reklamować firmę?
Reklama ma być skuteczna – powinna zainteresować odbiorcę i koniec końców nakłonić go do zakupu danego produktu, a także utrwalić w jego świadomości wizerunek marki. W dzisiejszych czasach sposobów na reklamowanie firmy i jej asortymentu jest mnóstwo. Przystępując do opracowania kampanii promocyjnej, trzeba jednak o kilku ważnych sprawach pamiętać. W pierwszej kolejności należy poznać rynek i potencjalnych odbiorców – przekaz reklamowy musi być skonstruowany w taki sposób, by przykuł uwagę grupy docelowej. Niezbędne jest zatem dokonanie stosownych analiz, co można zrobić we własnym zakresie bądź zatrudnić do tego specjalistów. Niezmiernie istotne jest także to, aby powstała spójna identyfikacja wizualna przedsiębiorstwa, na którą składają się m. in. logo, papier firmowy, szyld, wizytówki, stroje i gadżety firmowe itp. Równie ważny jest dobór odpowiednich form reklamy – tego aspektu nie wolno bagatelizować, albowiem może się on przyczynić do znaczącego wzrostu skuteczności całej kampanii.
Reklamować firmę można w prasie, radiu, telewizji i w Internecie, doskonale też zdają egzamin inne formy takie jak np. marketing szeptany czy reklama mobilna. Wszystko to jednak wiąże się nieodłącznie z kosztami. Wydatki na promocję powinny stanowić stały element budżetu każdej firmy. Pewne działania należy realizować na bieżąco, ale na względzie trzeba mieć także przedsięwzięcia zakrojone na większą skalę. Tymczasem finansowa kondycja wielu firm w Polsce – szczególnie tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – nie jest najlepsza. W takiej sytuacji pomocna może się okazać pożyczka na reklamę.
Rodzaje kredytów dla firm
Banki posiadają obecnie w swoim asortymencie szeroką gamę produktów finansowych adresowanych do osób prowadzących działalność gospodarczą. Są to m. in. kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne czy kredyty i pożyczki hipoteczne. Bardzo popularnym wśród przedsiębiorców rozwiązaniem jest kredyt obrotowy. Jest to zobowiązanie o charakterze krótkoterminowym – okres spłaty wynosi tutaj przeciętnie do 52 tygodni maksymalnie. Kredyt ten polega na udostępnieniu na rachunku firmowym określonego limitu, w ramach którego można dokonywać płatności nawet przy chwilowej utracie płynności finansowej Kredyty obrotowe są przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności firmy (mogą być kredytami odnawialnymi, ale nie muszą), w związku z czym doskonale zdają egzamin jako pożyczka na reklamę.
Jak dostać kredyt obrotowy?
Firma zamierzająca ubiegać się o kredyt obrotowy musi spełnić kilka warunków. Banki dokładnie sprawdzą jej zdolność kredytową, a poza tym będą na ogół wymagać zaświadczeń z ZUS-u i urzędu skarbowego o nie zaleganiu z należnościami wobec tych instytucji. Liczy się również staż przedsiębiorstwa – w tym zakresie każdy bank ma swoje własne ustalenia. Minimalny wymagany okres prowadzenia firmy wynosi – w zależności od banku i rodzaju posiadanego rachunku – od 0 do nawet 24 miesięcy.
Gdzie po kredyt obrotowy?
Portal Comperia.pl przeprowadził analizę dostępnych na rynku kredytów obrotowych i zwrócił uwagę na kilka propozycji. Jedną z nich oferuje firmom funkcjonującym co najmniej od 12 miesięcy Bank Zachodni WBK. Nominalne oprocentowanie kredytu „Biznes Ekspres EBI” jest bardzo atrakcyjne i wynosi 2,97 proc. Ponadto klient nie jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia kredytu, a maksymalna kwota, o jaką może się starać to 500 tys. zł. Od kredytu naliczana jest marża w wysokości minimum 0,25 proc. kwoty zobowiązania. Równie interesującą ofertę posiada Raiffeisen Bank Polska, gdzie kredyty obrotowe w ramach usługi „Linia kredytowa w rachunku bieżącym – zabezpieczona” są przeznaczone dla firm z 18-miesiecznym bądź dłuższym stażem. Oprocentowanie nominalne kształtuje się tutaj na poziomie 4,72 proc., bank jednak reprezentuje dość elastyczne podejście w kwestii przyznawania środków. Z kolei BNP Paribas proponuje oprocentowanie nominalne 3,87 proc. oraz maksymalną kwotę kredytu do negocjacji (minimum to 10 tys. zł). Firma musi działać przynajmniej od 12 miesięcy, ale nie jest zobligowana do przedkładania zaświadczeń z ZUS-u i z urzędu skarbowego. Uwaga – wcześniejsza niż przewiduje to umowa spłata zobowiązania jest obłożona prowizją w wysokości od 1 proc.
Nowe firmy mogą wnioskować o kredyt odnawialny m. in. w PKO BP, albowiem bank nie wymaga minimalnego okresu działalności firmy, podobnie jak i zaświadczeń z ZUS-u i urzędu skarbowego (ale tylko pod warunkiem, że klient z rachunku w PKO BP opłaca składki na ZUS i robi przelewy do US). Nominalne oprocentowanie kredytu jest tutaj wyższe aniżeli w opisanych powyżej ofertach i wynosi 5,07 proc. Minimalna kwota kredytu to 10 tys. zł, górna granica jest natomiast ustalana indywidualnie. Bez wątpienia niemałym ukłonem w kierunku klientów jest to, że bank akceptuje rozmaite formy zabezpieczeń, dając szerokie możliwości wyboru w tym zakresie.