Jak kupować sprzęt AGD do domowej kuchni?

Remont kuchni średniej wielkości, w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu blokowym, może pociągnąć za sobą horrendalnie wysokie koszty rzędu nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lwią część tych wydatków pochłania zamówienie dobrej jakości mebli na wymiar, na przykład wykonanych z drewna, oraz sprzętu AGD renomowanych producentów. Jak kupować urządzania niezbędne w każdej kuchni?

Wyposażenie kuchenne nie jest tanie
Kuchnię powinniśmy wyposażyć w niezbędne nam sprzęty do gotowania, podgrzewania posiłków oraz do zmywania naczyń. W grupie niezbędnych urządzeń AGD w domowej kuchni wymienia się:
• kuchenkę – gazową lub płytę indukcyjną;
• lodówkę – najlepiej w klasie energetycznej A+, A++ czy A+++;
• piekarnik elektryczny, z funkcją grilla;
• czajnik – bezprzewodowy, elektryczny;
• mikrofalówkę;
• ekspres do kawy – dla osób pijących na co dzień kawę;
• mikser lub malakser wielofunkcyjny;
• zmywarkę – dla wygody pani domu i innych domowników;
• okap kuchenny lub pochłaniacz.
Tak można zaprezentować listę podstawowych sprzętów kuchennych, którą można rozbudować o krajalnicę, młynek elektryczny do kawy, blender, szatkownicę elektryczną, sokowirówkę i wiele innych mniej lub bardziej potrzebnych w naszym domu urządzeń i akcesoriów.
Koszty wyposażenia kuchni w sprzęt AGD mogą być zróżnicowane. Ceny poszczególnych urządzeń są uzależnione od ich cech – renoma producenta, klasa energetyczna, poziom emitowanego hałasu. Droższe są sprzęty przystosowane do zabudowy kuchennej, ale właśnie takie są najczęściej nabywane przez klientów. Za dobrą lodówkę w klasie A++ zapłacimy około 2-3 tys. zł, za kuchenkę gazową z czterema palnikami do 1 tys. zł, za płytę indukcyjną nawet 1,5-2 tys. zł, piekarnik to koszt rzędu do 1 tys. zł, podobnie jak zmywarka o szerokości 45 cm. Szersza kosztuje około 1,5 tys. zł. Mikrofalówkę kupimy już za 300 zł z przeznaczeniem do zabudowy. Tani będzie też okap kuchenny – nawet za 300-400 zł kupimy dobry pochłaniacz bądź okap. Mniejsze sprzęty AGD są tańsze, prócz kawiarki. Profesjonalny ekspres kosztuje 1-2 tys. zł. Łącznie kwota potrzebna na wyposażenie kuchni w niezbędne urządzenia może przekroczyć 10 tys. zł. Skąd wziąć aż tyle pieniędzy, jeśli wydaliśmy już sporo na meble i na sam remont pomieszczenia kuchennego?

Kredyt bankowy
Dobrym rozwiązaniem dla pozyskania pieniędzy na remont i wyposażenie mieszkania, w tym kuchni, będzie podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego, o ile mieszkanie kupiliśmy na kredyt. W wielu bankach jest to możliwe zarówno w trakcie zaciągania pierwszego kredytu, jak i w toku jego spłaty. Jeśli podwyższamy kwotę już zaciągniętego kredytu, konieczne będzie wykonanie operatu szacunkowego, który powinien wykonać rzeczoznawca majątkowy podany przez bank, w którym mamy kredyt. Koszt operatu wynosi od kilkuset do 1 tys. zł.
Bank będzie skłonny sfinansować jedynie zakup sprzętów związanych bezpośrednio z mieszkaniem, czyli np. zabudowę kuchenną wraz ze sprzętami AGD, montowanymi trwale w meblach. Korzystne dla klienta będzie to, że banki przy ubieganiu się o dodatkową kwotę podwyższenia kredytu hipotecznego biorą pod uwagę przyszłą wartość remontowanej i wyposażanej nieruchomości. Dlatego można przy tym spełnić wymóg posiadania 5-procentowego wkładu na kredyt hipoteczny. Obecnie rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego nie pozwala na udzielanie kredytów w wysokości 100 proc. wartości nieruchomości.
Innym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu na remont. Jeśli nie mamy innego kredytu hipotecznego, przy dużym remoncie można uruchomić kredyt hipoteczny. Stabilne zabezpieczenie spłaty będzie dla banku podstawą do zaproponowania klientowi korzystniejszych warunków kredytowania, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Z drugiej strony, kredyt gotówkowy zaciągany jest na dowolny cel, a formalności niezbędne do jego zaciągnięcia są mniejsze niż przy zobowiązaniu hipotecznym. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy sfinansować kredytem niewielki remont lub zakup sprzętu AGD na kwotę do kilkunastu tysięcy złotych, nawet w jeden dzień uzyskamy kredyt gotówkowy w banku, zwłaszcza w takim, w którym mamy już np. konto osobiste.

Kredyt w sklepie z AGD
Alternatywą pozostaje zaciągnięcie pożyczki ratalnej na sprzęt AGD w sklepie, w którym dokonujemy zakupu. Można postarać się o kredyt ratalny w sklepie stacjonarnym, bowiem wiele sieci handlowych oferujących asortyment AGD współpracuje z bankami i firmami pożyczkowymi. Sklepy Euro RTV AGD udzielają kredytów ratalnych we współpracy z Alior Bankiem, a wcześniej z Lukas Bankiem. Możliwe jest skorzystanie z opcji zakupów na raty wybranych sprzętów również w sklepie internetowym. Wówczas pożyczka na zakupy online udzielana jest zdalnie, a dokumenty są dostarczane klientowi wraz z dostawą towaru pod wskazany adres.
Podobnie wygląda proces kredytowy w Saturnie, gdzie obsługą pożyczek na zakupy online zajmuje się Santander Consumer Bank.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>