Fakty i mity na temat pożyczek

Pożyczki gotówkowe cieszą się już na tyle dużą popularnością, że zainteresowanie nimi obserwowane w naszym najbliższym otoczeniu nie budzi już większego zaskoczenia. Choć jednak z wolna oswajamy się z nimi, ciągle jeszcze nie potrafimy zerwać ze stereotypowym myśleniem na ich temat. Niektóre mity tkwią zresztą tak głęboko w naszej świadomości, że jesteśmy szczerze zaskoczeni dowiadując się, że nie są one potwierdzonymi informacjami, z drugiej strony zaś zdarza się nam kwestionować dane, które są w pełni wiarygodne. Jeśli zatem marzy się nam pożyczka bez kantu, powinniśmy poddać starannej weryfikacji wiedzę, którą dysponujemy.

Najbardziej popularne mity dotyczące pożyczek gotówkowych
Osoby, które wiedzę na temat pożyczek gotówkowych czerpią z mediów często powtarzają, że pożyczki gotówkowe są rozwiązaniami atrakcyjnymi przede wszystkim dla tych osób, które miały wcześniej problemy ze spłatą zobowiązań wobec banków. Nie mniej popularne jest przeświadczenie o tym, że starając się o tego rodzaju wsparcie nie musimy przejmować się naszą historią kredytową, żaden troszczący się o swojego klienta pożyczkodawca nie zada sobie bowiem trudu, aby to sprawdzić. Niestety, osoby, które do tej pory wyznają podobne poglądy muszą w końcu uświadomić sobie, że mają one niewiele wspólnego ze stanem faktycznym.
Owszem, gdy pożyczki gotówkowe pojawiły się na polskim rynku, to właśnie osoby zadłużone były tymi, które korzystały z nich jako pierwsze. I dziś nie brakuje reklam zachęcających nas do skorzystania z tego rodzaju wsparcia nawet wówczas, gdy bank nie chce z nami współpracować, a komornik puka do naszych drzwi. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość pozabankowych instytucji finansowych wcale nie zabiega o tych klientów, których sytuacja finansowa jest w najlepszym razie kontrowersyjna. Pożyczki gotówkowe interesują też klientów w pełni wypłacalnych, którzy nie mają czasu na załatwianie formalności w banku albo nie chcą obciążać swojego konta dodatkowym zobowiązaniem wiedząc, że w niedalekiej przyszłości będą się starać o kredyt hipoteczny. Ta grupa odbiorców jawi się jako znacznie bardziej atrakcyjna i to ona jest przedmiotem największych starań. Nie inaczej przedstawia się sytuacja i wówczas, gdy mówimy o weryfikacji zdolności kredytowej odbiorcy pożyczki. Parabanki dążą do współpracy z osobami, które potrafią w odpowiedzialny sposób zarządzać domowym budżetem, coraz częściej więc sprawdzanie wiarygodności klienta jest pierwszą czynnością, która wykonują pracownicy pozabankowych instytucji finansowych.
Niezgodne z prawdą jest również przeświadczenie o tym, że szybkie pożyczki gotówkowe to typowo polski wynalazek. Wiele osób stara się w ten sposób tłumaczyć ich popularność, nietrudno przy tym nie dostrzec, że podobna argumentacja w pewnym stopniu obniża ich znaczenie. Tymczasem okazuje się, że zachód Europy już od dawna zna takie rozwiązanie, a jego mieszkańcy chętnie korzystają z szybkich pożyczek. Co więcej, niemal nigdzie nie ma tak silnej opozycji pomiędzy bankami i pozabankowymi instytucjami finansowymi, a osoby zainteresowane pożyczkami i kredytami podkreślają, że oba typy instytucji mają odmienny charakter i zadania, a tym samym mogą funkcjonować obok siebie bez szkody dla swoich klientów.

Prawdziwe informacje, które mogą zaskakiwać
Gdy słyszymy o tym, że pożyczka bez kantu naprawdę istnieje, a samo zaciąganie pożyczek gotówkowych może być opłacalne, zazwyczaj pozwalamy sobie przede wszystkim na ironiczny uśmiech. Okazuje się jednak, że nasz sceptycyzm wcale nie znajduje potwierdzenia w praktyce, opiera się bowiem na danych, które już jakiś czas temu uległy przedawnieniu. Dziś parabanki polecają już nie tylko możliwość zaciągnięcia szybkiej pożyczki bez wychodzenia z domu. Charakterystyczne jest dla nich i to, że ograniczają do minimum formalności, z którymi do niedawna musieliśmy się zmagać, obniżają oprocentowanie pożyczek, są elastyczne wówczas, gdy pojawiają się pierwsze problemy z ich terminową spłatą, a niekiedy nawet starają się ograniczyć koszty dodatkowe po to tylko, aby przekonać do siebie nowych klientów. Warto zatem uzmysłowić sobie, że do historii przeszły już czasy, w których z tego rodzaju pożyczek korzystaliśmy jedynie wówczas, gdy nie mieliśmy żadnej innej możliwości możliwej do zaakceptowania.
Prawdą jest również to, że kwota, o którą wnioskujemy może pojawić się na naszym koncie naprawdę szybko. Być może ciągle jeszcze trudno liczyć na rozpatrzenie naszego wniosku w ciągu kilkunastu minut, nie brakuje jednak pożyczkodawców, którzy z formalnościami są w stanie uporać się w ciągu godziny. Na szczególne traktowanie mogą liczyć przede wszystkim stali klienci parabanków oraz osoby, które mogą pochwalić się brakiem zadłużenia i imponującą historią kredytową, trudno jednak dziwić się temu, skoro właśnie o takich klientów na początku dwudziestego pierwszego wieku zabiegają pracownicy parabanków. Niekiedy szybkość ma też swoją cenę, a pożyczka wypłacana w ciągu godziny charakteryzuje się nieco wyższym oprocentowaniem, jest to jednak koszt możliwy do zaakceptowania przez coraz większą grupę pożyczkobiorców.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>