Czym kierować się w czasie wybierania pożyczki?

W chwili obecnej na rynku finansowym spotkamy się z ogromnym wręcz wyborem różnego rodzaju usług kredytowych, co oczywiście powinno być doskonałą wiadomością dla każdego z nas – w końcu dzięki temu właściwie zawsze możemy znaleźć wśród nich coś, co w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Równocześnie warto zwrócić uwagę na to, że samo wybranie odpowiedniej dla siebie pożyczki jest dość skomplikowaną kwestią, bowiem musimy przy tym zwracać uwagę na całe mnóstwo różnych czynników. W przeciwnym wypadku może się okazać, że rozwiązanie na które się zdecydujemy nie tylko nie przyniesie nam żadnych widocznych korzyści, ale wprost sprowadzi na nas wiele dodatkowych problemów finansowych.

Dokładnie ustal swoje potrzeby
Współczesne usługi kredytowe często przygotowywane są z myślą o konkretnych grupach klientów oraz ich potrzebach – jeżeli zatem naprawdę dokładnie nie określimy tego, co tak w ogóle jest nam potrzebne, to nie będziemy w stanie znaleźć odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Musimy wiedzieć, jak dużych pieniędzy potrzebujemy na konkretny cel. Nie należy tutaj ulegać zbyt atrakcyjnym propozycjom banków które nakłaniają nas do pożyczenia o wiele większej sumy, niż faktycznie jest nam to potrzebne. Takie podejście prowadzi nierzadko do problemów finansowych – warto zwracać na to uwagę szczególnie w przypadku pożyczek pozabankowych, gdzie bez problemu możemy szybko zwiększyć sumę pożyczanych pieniędzy nawet o kilka tysięcy złotych. Z drugiej strony na rynku spotkamy się także z ofertami dla osób zainteresowanych większymi już pieniędzmi na poważne zakupy.

Formalności i procedury bankowe
Istotnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności konkretnej pożyczki powinna być również ilość formalności jakie trzeba załatwiać przy korzystaniu z niej. W przypadku tych prostszych usług tego typu – takich jak wspomniane już wyżej pożyczki pozabankowe – procedury są ograniczone właściwie do niezbędnego minimum, i nierzadko będziemy musieli jedynie przedstawić swój dowód tożsamości. Jeżeli jednak interesuje nas kredyt hipoteczny czy samochodowy związany z większymi już sumami pieniędzy, to siłą rzeczy będziemy musieli liczyć się z nieco bardziej złożonymi już formalnościami. Sama procedura sprawdzania naszej zdolności kredytowej również może się od siebie różnić w zależności od konkretnych banków; jest to bardzo ważne, bowiem czasami okazuje się, że wystarczy jedynie skorzystać z innej oferty aby otrzymać kredyt na który nikt nie dawał nam praktycznie żadnych szans.

Przejrzystość umowy
Przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek pożyczkę warto dokładnie zapoznać się z umową kredytową. Jedynie faktycznie przejrzysta pożyczka bez niejasności jest godna uwagi propozycją. Bardzo ważne jest tu na przykład dowiedzenie się, ile wynosi realne oprocentowanie w danym kredycie, które znacznie może różnić się od tego podawanego w ofercie. Często okazuje się bowiem, że do oprocentowania zaczynają być doliczane najróżniejsze dodatkowe opłaty związane chociażby z ubezpieczeniami. Warto sprawdzić również, czy w umowie są jakiekolwiek zapisy dotyczące ewentualnej zmiany wysokości oprocentowania przez bank. Jeśli nawiązujemy współprace z niezbyt rzetelnymi ludźmi, to takie niejasności mogą wpędzić nas potem w poważne kłopoty finansowe.

Prostota i wygoda
O obowiązujących przy danym kredycie formalnościach mówiliśmy już wcześniej, warto jednak zwracać uwagę również i na to, jak w danym banku czy instytucji traktuje się klienta i czy możemy liczyć na jakiekolwiek wygodne dla nas rozwiązania. Na przykład, wiele banków oferuje obecnie możliwość zaciągnięcia pożyczki przez internet, co oczywiście jest bardzo praktyczne – musimy tu jedynie potwierdzić swoją tożsamość, aby otrzymać pieniądze w ciągu dosłownie kilkunastu minut. Nie należy jednak oczekiwać większej prostoty w sytuacji, kiedy chcemy pożyczyć duże pieniądze chociażby na budowę domu czy zakup samochodu; w takim przypadku formalności zawsze będą dość zaawansowane. W rzeczywiście dobrym banku powinniśmy oprócz tego otrzymać całą pomoc jaka może być tylko nam potrzebna oraz liczyć na odpowiedzi na wszystkie nasze pytania; podejście do klienta wystawia tutaj istotne świadectwo o całym profesjonalizmie danej instytucji, szczególnie w przypadku większych już kredytów.

Poświęć na to trochę czasu
Ostatnią radą jaką możemy udzielić każdemu kredytobiorcy jest uświadomienie sobie, że branie pożyczki zawsze jest bardzo poważną decyzją – nawet jeżeli pożyczamy z pozoru niewielkie pieniądze. Wielu ludzi dopuszcza się tutaj istotnego błędu, decydując się na pierwszą lepszą ofertę, jaka tylko wpadnie im w oko. Obecnie mamy bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o znalezienie wśród nich czegoś faktycznie odpowiedniego; najlepszym narzędziem są tu specjalne kalkulatory kredytów, w których musimy jedynie określić nasze potrzeby i warunki finansowe, aby otrzymać szereg odpowiadających im ofert. Zdecydowanie się na niewłaściwy dla siebie kredytu często sprowadza na nas jedynie więcej problemów finansowych niż pożytku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>