Dlaczego coraz częściej decydujemy się na pożyczki pozabankowe?

Rynek finansowy w naszym kraju zasługuje na słowa uznania, chcąc korzystać z możliwości, jakie stwarza nie możemy bowiem zaprzeczyć temu, że nie są wcale małe. O nasze uznanie zabiegają nie tylko banki komercyjne, ale również SKOK-i oraz firmy pożyczkowe, a choć ciągle jeszcze musimy liczyć się z obecnością nieuczciwych graczy, nie możemy zaprzeczyć, że ich liczba systematycznie maleje. Niektórzy analitycy zastanawiają się nad tym, dlaczego mając tak wiele możliwości, coraz chętniej wybieramy nie kredyty gotówkowe, ale pożyczki pozabankowe. Często podejrzewają, że wynika to z naszej niewiedzy i nieznajomości praw. Okazuje się jednak, że przyczyn jest znacznie więcej.

Przyczyna pierwsza – czas
Klienci firm pożyczkowych to często ludzie zamożni, którzy nie tylko mogliby liczyć na kredyt w każdym banku komercyjnym, ale nawet mieliby prawo oczekiwać, że będzie to kredyt przyznany na szczególnie interesujących warunkach. Ci sami klienci świadomie rezygnują jednak z tej możliwości, pytani o przyczyny takiego postepowania akcentują zaś nie problemy formalne lub niechęć do odwiedzania siedzib banków, ale przede wszystkim ograniczenia czasowe, z jakimi należy się liczyć decydując się na tego rodzaju wizyty.
Na początku dwudziestego pierwszego wieku nasze życie wyraźnie przyspieszyło, gdy więc musimy podjąć decyzję, coraz częściej mamy świadomość tego, że nie możemy z nią zwlekać. Zasada ta znajduje zastosowanie i wówczas, gdy mówimy o decyzjach związanych ze światem finansów. Jeśli nie dysponujemy określonymi środkami finansowymi, musimy liczyć się z tym, że naprawdę wartościowa oferta pojawi się i zniknie natychmiast, a z możliwości, która nam wydawało się zbyt niebezpieczna lub za mało atrakcyjna, skorzysta ktoś inny. Trudno zatem dziwić się, że firmy pożyczkowe decydujące o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nawet po godzinie od chwili jego złożenia, wygrywają w starciu z bankami, które muszą przestrzegać procedur i których pracownicy nie mogą pozwolić sobie na równie szybkie działanie.

Przyczyna druga – wygoda
Z natury wygodni nie lubimy kolejek, formalności, oczekiwania i konieczności powtarzania po kilka razy, jaki mamy problem, jak chcemy go rozwiązać i dlaczego wydaje się nam, że jest to najlepsza z możliwości. Trudno się zatem dziwić, że pomocna pożyczka bez zbędnych formalności kusi nas zdecydowanie bardziej niż perspektywa ubiegania się o kredyt bankowy. Okazuje się zresztą, że pracownicy udzielających ją firm potrafią spotęgować wrażenie wygody i komfortu, jakie są nam gwarantowane. Coraz częściej o środki finansowe możemy wnioskować nie tylko podczas rozmowy telefonicznej, ale również dzięki wnioskowi wypełnionemu za pośrednictwem Internetu, a nawet poprzez wysłanie odpowiedniej wiadomości sms z telefonu komórkowego. Nie musimy przy tym wychodzić z domu nawet po to, aby podpisać umowę, okazuje się bowiem, że zawsze możemy zdecydować się na przyjęcie kuriera, który przekaże nam odpowiednie dokumenty. Samo staranie się o pożyczkę nie jest uciążliwe również dlatego, że nie jesteśmy zmuszani do kompletowania dziesiątek zaświadczeń. Przeciwnie, w zdecydowanej większości przypadków przydatny okazuje się wyłącznie dowód osobisty i na jego podstawie można bowiem dokonać oceny naszej wiarygodności.

Przyczyna trzecia – jasne zasady
Już od kilku lat nie kojarzymy pożyczek pozabankowych z rozwiązaniami atrakcyjnymi wyłącznie dla pożyczkodawców. Okazuje się przy tym, że nie przemawia przez nas wcale naiwność, ale znajomość realiów rynkowych. Parabanki dostrzegają, że mogą walczyć o kolejne grupy klientów rezygnujących z korzystania z usług tradycyjnych banków, a ich właściciele zdają sobie sprawę z tego, jak przyciągnąć takich klientów do siebie.
Na stronach internetowych pozabankowych instytucji finansowych możemy zatem zapoznać się już nie tylko ze sloganami reklamowymi zachęcającymi do zaciągnięcia zobowiązania. Natrafiamy na nich również na kalkulatory pozwalające na obliczenie wysokości rat, przejrzyste informacje dotyczące charakteru pożyczki, dane dotyczące oprocentowania nominalnego, kosztów dodatkowych oraz RRSO, a nawet porady odnoszące się do tego, jak postępować, gdy spłata pożyczki staje się coraz poważniejszym problemem. Parabanki promują także aplikacje ułatwiające zarządzanie domowym budżetem, na nasze pytania czekają zaś konsultanci gotowi wyjaśniać niezrozumiałe terminy i pomagać w podejmowaniu decyzji, których nie trzeba żałować.

Przyczyna czwarta – rzeczywisty wybór
Gdyby oferty przygotowywane przez wszystkie firmy pożyczkowe były niemal identyczne, wielu potencjalnych klientów najprawdopodobniej nawet nie zainteresowałoby się nimi. Okazuje się jednak, że właściciele parabanków dobrze zdają sobie sprawę i z tej zależności. Na krajowym rynku istnieje przynajmniej kilkanaście firm, których propozycje można określić mianem wyjątkowo atrakcyjnych, nie wypada zaś nie docenić i tego, że wspomniane firmy aktywnie rywalizują ze sobą, aby uzyskać uznanie w oczach swoich klientów. Dzięki temu pożyczki pozabankowe zyskują na atrakcyjności i nawet jeśli ciągle jeszcze nie są tak opłacalne, jak kredyty gotówkowe, nie da się ukryć i tego, że dysproporcje systematycznie się zmniejszają.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>