Jak zmniejszyć obciążenia związane ze spłatą pożyczki?

Zaciągając pożyczkę liczymy się z tym, że jej koszt nie będzie mały, a z całą pewnością okaże się wyższy niż ten, z jakim należy się liczyć decydując się na kredyt gotówkowy. Czy jednak musimy zgadzać się na wszystkie warunki, jakie dyktuje nam parabank? Powszechne jest przekonanie mówiące o tym, że nie jest to instytucja, z którą wypadałoby negocjować, nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów na wypracowanie takich warunków pożyczki, które będą nas satysfakcjonowały.

Po pierwsze – zadbaj o zdolność kredytową
Wiele osób decydujących się na zaciąganie pożyczek pozabankowych nie przejmuje się swoją zdolnością kredytową i nie robi nic, aby prezentowała się ona atrakcyjnie. Przywykliśmy do myśli o tym, że jest to nieuzasadniony wysiłek, na zdolność kredytową zwraca bowiem uwagę przede wszystkim bank, który udziela nam kredytu hipotecznego. Tymczasem okazuje się, że parabanki zabiegają o wiarygodnych klientów z zaangażowaniem wcale nie mniejszym niż te, jakie charakteryzuje bankowe instytucje finansowe, jeśli więc utwierdzimy jego pracowników w przekonaniu, że można nam zaufać, możemy liczyć na pewne profity.
Przygotowując się do wizyty w parabanku zwróćmy zatem uwagę na stan naszego konta, wysokość wpływ, jakimi możemy się pochwalić oraz na te zobowiązania, które mogą nam obciążać. Choć pomocna pożyczka bez zbędnych zaświadczeń tego nie wymaga, postarajmy się o dokument potwierdzający, że jesteśmy zatrudnieni i wcale nie zarabiamy źle. Zastanówmy się też nad tym, jakie inne atuty mogą pomóc nam w wywalczeniu pożyczki na preferencyjnych zasadach i nauczmy się o nich mówić. Powodzenie biznesu w dużej mierze opiera się na umiejętności skutecznego negocjowania, dlaczego więc nie mielibyśmy przekonać się o tym, czy i my jej nie posiadamy?

Po drugie – wykorzystaj możliwości, jakie stwarza firma pożyczkowa
Często postrzegamy firmy pożyczkowe jako podmioty, które są zarządzane przez osoby wyjątkowo wymagające i charakteryzują się tym, że stawiają swoim klientom bardzo twarde warunki współpracy. Tymczasem okazuje się, że korzystając z ich usług wcale nie musimy być wyłącznie ich biernymi odbiorcami. Mamy wpływ na przynajmniej kilka kwestii związanych z charakterem zawieranej przez nas umowy, tylko od nas zależy przy tym, czy zdecydujemy się na skorzystanie z otwierających się przed nami możliwości i w jaki sposób to zrobimy.
Niemal każdy parabank pozwala nam, na przykład, na wybór dnia, w którym nastąpi spłata ciążącego na nas zobowiązania. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy może być to decyzja o kluczowym znaczeniu, tymczasem okazuje się, że wcale nie jest to możliwość, którą warto lekceważyć. Nie bez znaczenia jest przecież to, czy ratę pożyczki będziemy płacić zaraz po otrzymaniu wypłaty, w dniu, w którym opłacamy inne rachunki, czy też kilka dni przed odebraniem wynagrodzenia. Jeśli zatem istnieje szansa na podjęcie decyzji w tej kwestii, starajmy się ja wykorzystać.
Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe produkty i usługi powiązane z pożyczką, które proponuje nam firma udzielająca wsparcia finansowego, równie dobrze mogą one bowiem zarówno ułatwić nam, jak i utrudnić spłatę zobowiązania. Najczęściej mamy w tym momencie do czynienia z ubezpieczeniem, zastanówmy się więc nad tym, czy jego koszt nie jest za wysoki, a umowa przewiduje korzyści również dla nas. Zorientujmy się też, czy naprawdę musimy wiązać się wyłącznie z podmiotem zaproponowanym nam przez pracownika firmy pożyczkowej, może się bowiem okazać, że mamy prawo poszukać oferty o zbliżonych parametrach i wśród konkurencyjnych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie brakuje także firm pożyczkowych, które proponują nam obsługę domową zadłużenia argumentując, że jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie pozwalające nie tylko na oszczędność czasu, ale również na terminową spłatę kolejnych rat. Niestety, często jest to także rozwiązanie, które w istotny sposób podnosi wysokość ponoszonych przez nas kosztów, dobrze jest więc zorientować się, czy mamy możliwość zrezygnowania z tego rodzaju ułatwienia. W podobny sposób warto podchodzić i do innych opłat dodatkowych.
Bywa i tak, że sami możemy zdecydować, czy interesują nas raty równe, czy też malejące. W zdecydowanej większości przypadków decydujemy się na pierwszą z wymienionych opcji, nie zawsze jest ona jednak tą właściwszą. Jeśli możemy pochwalić się sporymi zarobkami, a jednocześnie obawiamy się, że w przyszłości może się to zmienić, raty malejące są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Początkowo mogą sprawiać, że spłata pożyczki będzie dla nas niemałym wyzwaniem, z czasem jednak przyczynią się do tego, że ciężar nie będzie aż tak odczuwalny.

Po trzecie – jak długo jest to możliwe, spłacaj zobowiązania na czas
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że terminowe spłacanie zobowiązań niesie za sobą szereg korzyści. Czasem okazuje się jednak, że jest ich więcej nawet niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy planujemy korzystać ze wsparcia firmy pożyczkowej także w przyszłości, nie stwarzając poważniejszych problemów dbamy bowiem o swój wizerunek klienta, o którego warto zabiegać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>