Dlaczego coraz bardziej lubimy pożyczki?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat pożyczki stały się nieodłącznym elementem życia większości z nas. Sięgamy po nie coraz częściej z racji tego, że znacznie uszczuplają się oszczędności widniejące na naszych kontach. Rosnące ceny produktów i usług sprawiają, że przeciętna polska rodzina nie ma szans na gromadzenie pieniędzy, które następnie mogłaby spożytkować na większe wydatki. Badania jasno pokazują, że 20% osób, które nie skończyły jeszcze 25 roku życia, chociaż raz zaciągnęła pożyczkę w banku lub innej instytucji finansowej. Młodzi, korzystają z tego typu wsparcia w celu opłacenia studiów, dodatkowych kursów kwalifikacyjnych, a także w chwili, kiedy brakuje im pieniędzy na realizację swoich pasji. Nieco inaczej sprawa wygląda z kredytobiorcami między 25 a 35 rokiem życia, którzy najczęściej posiadają już własne rodziny, przez co zmieniają się priorytety nabywanych dóbr materialnym. W tej grupie badanych co siódmy Polak przyznał, że skorzystał z możliwości pożyczki, przy czym najczęściej finansowane było w taki sposób mieszkanie oraz wyposażenie i remont nowego lokum.

Na jakie cele zaciągamy pożyczki?
Specjaliści podkreślają, że własne cztery kąty to nie jedyny zakup, jaki motywuje do ubiegania się o kredyt. 7% naszych rodaków decyduje się na pomoc banku podczas kupna samochodu. Pożyczki zaciągamy również na bardziej prozaiczne wydatki, związane z codziennym życiem. Pomocna pożyczka jest bezkonkurencyjna szczególnie dla rodzin z dziećmi, w których wydatki piętrzą się z dnia na dzień. Pieniędzmi uzyskanymi z kredytu opłacamy nie tylko wyprawki i szkolne wycieczki naszych pociech, ale również uroczystości rodzinne, takie jak chrzciny, komunie, wesela. Za pożyczone od instytucji finansowych pieniądze wyjeżdżamy na wakacje i organizujemy święta. Dostępność tego typu rozwiązań sprawiła, że coraz łatwiej jest nam zmobilizować się do spłaty zadłużenia i coraz trudniej oszczędzić kilkaset złotych z comiesięcznych dochodów.

Odmowna decyzja banku
Bez względu na to, że rynek kredytów staje się z każdym dniem coraz bardziej dostępny dla przeciętnego Kowalskiego, musimy liczyć się z tym, że zdarzają się sytuacje, w których bank odmówi nam przyznania pożyczki. W głównej mierze decyzje odmowne dotyczą kredytów długoterminowych zaciąganych na bardzo wysokie sumy, co nie oznacza, że bank nie zgodzi się na udzielenie nam kilkuset złotowej pożyczki. Na pomoc tego rodzaju bezwzględnie nie mogą liczyć osoby bezrobotne, które z racji braku zatrudnienia nie posiadają zdolności kredytowej pozwalającej wywiązać się ze zobowiązań wobec banku. Spore trudności napotkają również klienci, którzy mają za sobą niechlubną przeszłość kredytową udokumentowaną w BIK. Brak terminowości spłat zaciągniętych w przeszłości pożyczek drastycznie zmniejsza szansę na pozyskanie kolejnych. Istnieje ponadto duże prawdopodobieństwo, że bank odmówi pożyczki osobom zadłużonym w innych instytucjach finansowych.

Kto musi liczyć się z utrudnieniami?
Ze sporymi utrudnieniami w zakresie udzielania kredytu muszą liczyć się również klienci zatrudnieni w oparciu o umowę cywilnoprawną. Brak stałej pracy powoduje mniej korzystne warunki pożyczki obejmujące między innymi wysokie oprocentowanie, prowizję i konieczność wykupienia rozmaitych ubezpieczeń. Podobne obostrzenia dotyczą osób zaczynających prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a także rolników, utrzymujących się z prowadzenia gospodarstwa. W nieco lepszej sytuacji są natomiast osoby samotne, które jeszcze kilka lat temu nie miały szans otrzymania pożyczki, a na dzień dzisiejszy mogą ubiegać się nawet o kredyt mieszkaniowy. Jedynym warunkiem w ich przypadku są zarobki nie niższe niż średnia krajowa i posiadanie wymaganego przez bank wkładu własnego.

Pomocna pożyczka dla wszystkich, czyli kilka słów o parabankach
Osoby, które potrzebują pieniędzy w trybie natychmiastowym i nie mogą czekać na decyzję banków mogą z kolei zwrócić się do instytucji pozabankowych oferujących pożyczkę w zasadzie bez żadnych formalności. W większości parabanków jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty, a pieniądze wpływają na konto kredytobiorcy jeszcze w tym samym dniu. Udzielana przez nie pomocna pożyczka jest bezkonkurencyjna w sytuacjach trudnych do przewidzenia, na które nie mamy wpływu i którym ciężko jest zapobiec. Jest ona również dobrą opcją dla klientów, którzy z jakichkolwiek względów nie posiadają zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że parabanki udzielają najczęściej krótkoterminowych pożyczek na niewielkie kwoty. Ich negatywną stroną jest także wysoki koszt związany z dużym oprocentowaniem, prowizją i szeregiem dodatkowych opłat. Specjaliści przestrzegają również, że niezwykle ważnym aspektem jest terminowość spłaty rat, pozwalająca uniknąć dodatkowych odsetek.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>