Pożyczka – sposób na rozwiązanie rodzinnych problemów finansowych?

Specjaliści w zakresie ekonomii alarmują, że Polacy posiadają coraz mniej oszczędności. Zarobki niewspółmiernie z inflacją sprawiają, że zaczyna nam brakować środków na podstawowe potrzeby. Warto podkreślić, że na problemy finansowe częściej skarżą się rodziny z dziećmi niż osoby samotne. W pierwszej grupie prawie 50% badanych stwierdziło, że miesięczne dochody rodziny nie pozwalają na odłożenie nawet drobnej sumy pieniędzy, a wyprawka dziecka do szkoły czy zakup ubrania zimowego spędza rodzicom sen z oczu. Z tego względu Polacy coraz częściej sięgają po pożyczki, które są sporym wsparciem w sytuacjach kiedy konto świeci pustkami, a wydatki piętrzą się w niesłychanym tempie. I chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę, że dług przyjdzie spłacić z nawiązką, to zobowiązanie wobec banku lepiej motywuje nas do odłożenia kilkuset złotych.

Trudny start w dorosłość
Do tego, że potrzeby finansowe rodzin z dziećmi są ogromne nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na koszt wyprawki dla noworodka, aby zdać sobie sprawę, że obecność małego człowieka wymaga sporej sumy pieniędzy. Zakup podstawowych akcesoriów dla pociechy, ubrań i środków kosmetycznych to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Zarobki młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają karierę zawodową bardzo często okazują się niewystarczające, aby zaspokoić wszystkie potrzeby maluszka. Z tego względu ponad połowa świeżo upieczonych rodziców przyznaje się, że korzysta ze wsparcia finansowego najbliższej rodziny. Zdarza się jednak, że niewielkie renty i emerytury nie pozwalają na ofiarowanie dzieciom nawet niewielkich sum pieniędzy. W takiej sytuacji pozostaje jedynie wesprzeć się pomocą banków i instytucji finansowych, które udzielą pożyczki na załatwienie najbardziej pilnych spraw.

Wsparcie finansowe dla dorosłych dzieci
Wbrew pozorom uzyskanie kredytu bankowego wcale nie jest łatwe. Mogą na niego liczyć osoby posiadające nienaganną historię kredytową. Warunkiem jest również stała praca i stosunkowo wysokie dochody. Młodzi ludzie natomiast bardzo często zatrudniani są na tak zwane umowy śmieciowe. Brak doświadczenia zawodowego i umiejętności sprawia, że ich zarobki w wielu przypadkach oscylują wokół najniższej krajowej pensji. W nieco lepszej sytuacji są jedynie pracownicy sfery budżetowej – urzędnicy, nauczyciele i służby mundurowe, które mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu. Sytuacja zawodowa osób stojących u progu swojej kariery sprawia, że często spotykają się oni z odmową banku i nie uzyskują pożyczki. Zdarza się więc, że pieniądze pożyczają za nich rodzice. Pomocna pożyczka dzieciom, które wyfrunęły z rodzinnego gniazda jest w wielu przypadkach jedyną opcją rozprawienia się z ich finansowymi problemami i warunkiem przetrwania trudnego życiowego okresu.

Pożyczka na szkolne wydatki
Badania pokazują, że coraz częściej po pożyczki sięgają również osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym. Zakup podręczników i wyprawki związany z nadchodzącym rokiem szkolnym sprawia niejednokrotnie, że domowy budżet zaczyna świecić pustkami. Niemałe koszty generują również wszelkiego rodzaju wycieczki, zielone szkoły oraz korepetycje i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Wielu rodziców przyznaje się więc, że w sytuacjach kryzysowych sięga po pożyczki bankowe, dzięki którym w portfelu pojawia się większa suma pieniędzy umożliwiająca opłacenie wydatków. Rozłożenie na kilka rat spłaty długu nie powoduje z kolei poważnego uszczerbku w comiesięcznych finansach rodziny i daje możliwość szybkiego uporania się ze zobowiązaniami.

Kredyt mieszkaniowy z rodzicami
Zupełnie inną kwestią jest zakup przez młodych ludzi własnego mieszkania. Większość z nas nie posiada bowiem sumy, która pozwoliłaby sfinansować wymarzone cztery kąty. Jedyną możliwością pozostaje więc zaciągnięcie kredytu, przy czym należy pamiętać, że nie każdej rodzinie zostanie on przyznany. Warunkiem są w tym przypadku nie tylko duże dochody i stałe zatrudnienie, ale również pokaźny wkład własny. Z tego powodu młodzi po raz kolejny zwracają się o pomoc do rodziców. Zdarza się, że pożyczają oni pieniądze w banku na wspomniany powyżej wkład własny i w ten sposób pomocna pożyczka dzieciom jest formalizowana. W innych sytuacjach decydują się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego razem z dorosłymi pociechami, co znacznie zwiększa szansę na uzyskanie pożyczki. Skumulowane dochody dwóch rodzin są dla banku informacją, że istnieje bardzo duża szansa spłacenia długu w terminie i bez dodatkowych problemów. Należy jednak pamiętać, że czas spłaty kredytu zostanie dopasowany do wieku najstarszego z kredytobiorców, przez co może ulec znacznemu skróceniu, a konsekwencją będą wyższe raty. Pozytywną informacją jest natomiast fakt, że zmniejszy się ogólna suma odsetek, jakie trafią na konto banku. W chwili uzyskania przez dzieci stabilnej sytuacji finansowej, bank może również sporządzić aneks do umowy i wyłączyć z niej rodziców, co da możliwość maksymalnego wydłużenia okresu spłaty.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>