Czy pożyczka na inwestycje to dobre rozwiązanie?

O zaletach inwestowania mówi się już od dawna, trudno dziwić się więc, że coraz większa grupa naszych rodaków również zaczyna zastanawiać się nad pomnażaniem pieniędzy. Pierwszy poważny problem, z jakim mamy do czynienia zastanawiając się nad inwestowaniem, nie dotyczy jednak tego, czy lepiej inwestować w akcje, czy też w złoto. Znacznie częściej zastanawiamy się nad tym, skąd wziąć pieniądze na inwestycje, nietrudno się bowiem domyślić, że w zdecydowanej większości przypadków potrzebna kwota wcale nie czeka na nas na koncie bankowym. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest zaciągnięcie w tym celu kredytu lub pożyczki, trudno jednak uciec przed pytaniem o to, czy podobne postępowanie rzeczywiście będzie w stanie przynieść spodziewane rezultaty.

Zanim zaciągniemy pożyczkę
Osoby, które zastanawiają się nad zaciągnięciem pożyczki uczulane są już od dawna, że nie każda oferująca ją firma jest jednakowo wiarygodna, a tym samym nie wszystkie rozwiązania promowane jako wartościowe, okazują się takimi nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Tego rodzaju zastrzeżenia nie tracą na znaczeniu i wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się pożyczka dla akcje, wskazane jest jednak zwrócenie wówczas uwagi i na kilka innych kwestii związanych z nią.
W przypadku tego rodzaju zobowiązania duże znaczenie ma jego przeznaczenie, póki bowiem nie wiemy, jak wykorzystamy środki przyznane nam przez pozabankową instytucję finansową, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć również na pytanie o to, czy mamy do czynienia z inwestycją wartościową, czy też taką, której powinniśmy unikać. Najgorsza jest sytuacja, w której najpierw staramy się o pożyczkę, a dopiero potem zastanawiamy się nad jej przeznaczeniem, silna jest bowiem pokusa przeznaczenia jej przede wszystkim na codzienne wydatki. Konsekwencje takiego kroku są łatwe do przewidzenia. W naszym domu pojawia się kilka produktów, których przydatność nie jest wcale oczywista, a my nie tylko nie mamy pieniędzy, które moglibyśmy mądrze zainwestować, ale musimy zmagać się z poważnym obciążeniem dla domowego budżetu, które powstało z naszej winy.
Przed zaciągnięciem pożyczki przeznaczonej na inwestycje finansowe nie zaszkodzi też, jeśli skonsultujemy tego rodzaju decyzję z którymś z naszych znajomych, krewnych lub przyjaciół. Nikt nie lubi chwalić się swoimi pomysłami na biznes, niekiedy może się bowiem okazać, że znajdzie się osoba zainteresowana wcieleniem ich w życie przed nami. Bywa jednak i tak, że rozwiązanie, które jawi się nam jako rewolucyjne i skazane na sukces, ma wady, które stawiają pod znakiem zapytania powodzenie naszych planów. Nikt nie chce, aby pożyczka na inwestycje zmieniła się w dług, którego nie można spłacić, zawsze warto więc wysłuchać rady osoby nam życzliwej.

Na jaką kwotę pożyczki się zdecydować?
Nasza inwestycja wcale nie musi zapewnić nam bogactwa, pożyczka musi być zaś spłacona bez względu na okoliczności. Już choćby dlatego osobom szukającym środków finansowych wspierających inwestycje zaleca się, aby nie popadały w przesadę i rozpoczynały od niewielkich kwot. Takie działanie ma zresztą przynajmniej kilka zalet.
Na pierwszy plan wysuwa się to, że niewielka pożyczka jest jednocześnie tym wsparciem finansowym, o które można stosunkowo łatwo się wystarać. Planując inwestycje nie warto zwlekać z realizacją swojego pomysłu, a skoro zdobycie środków finansowych nie sprawi nam większych trudności, szybciej będziemy mieli okazję do tego, aby w praktyce przekonać się o tym, jak skuteczny okazał się pomysł, który chcemy wcielić w życie.
Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że niewielką pożyczkę łatwiej jest spłacić. Nie stanowi ona poważnego obciążenia dla naszego budżetu nawet wówczas, gdy nasza inwestycja zakończyła się niepowodzeniem, gdy zaś okazuje się, że jesteśmy w stanie mnożyć swoje pieniądze, bez większego trudu powinniśmy spłacić ją nawet przed upływem ostatecznego terminu.
Okazuje się przy tym, że małe kwoty nie są tak kuszące, jak duże. Gdy postaramy się o sporą pożyczkę, dość szybko mogą zaatakować nas wątpliwości dotyczące tego, czy nasz pomysł na wydanie pieniędzy jest rzeczywiście najlepszym z możliwych. Mała kwota nie jest aż tak kusząca, zdajemy sobie bowiem doskonale sprawę z tego, że nie zrealizujemy z jej pomocą żadnego poważniejszego przedsięwzięcia. Przeznaczenie jej na zakup akcji lub na wykupienie lokaty przychodzi nam więc z dużą łatwością.

Kiedy zrezygnować?
Mówią, że osoba, która chce odnieść sukces nigdy się nie poddaje i z pewnością w powiedzeniu tym kryje się wiele prawdy. Pamiętajmy jednak, że pożyczka gotówkowa zawsze prowadzi do zadłużenia się. Jeśli więc nasze kolejne inwestycje nie spełniają pokładanych w nich nadziei, a spłacanie rat pożyczki przychodzi nam z coraz większym trudem, decyzja o następnym wsparciu finansowym z parabanku może być jednym z poważniejszych błędów, jakie zdarzy się nam popełnić. W takiej sytuacji wskazane jest jak najszybsze wycofanie się i skoncentrowanie się przede wszystkim na regulacji zaległości. Dopiero wówczas, gdy spłacimy zaciągnięte przez siebie zobowiązania, będziemy mogli zastanowić się nad tym, czy nie nadszedł czas na kolejne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>