Mieszkanie dla młodych – okazja dla każdego

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kupno własnego mieszkania dla osoby młodej, dopiero zaczynającej dorosłe życie jest czymś nierealnym – w końcu ceny takich nieruchomości są dość wysokie, przez co praktycznie mało kto może w młodym wieku pozwolić sobie na taki zakup. Z drugiej jednak strony coś takiego mogło by nam znacznie ułatwić start w dorosłym życiu, zatem mimo wszystko warto zainteresować się tym, czy przypadkiem współczesny rynek finansowy nie będzie w stanie zaoferować nam w tej kwestii jakichkolwiek ciekawych rozwiązań. W chwili obecnej do zdecydowanie najatrakcyjniejszych propozycji tego typu bez wątpienia zalicza się rządowy program „mieszkanie dla młodych”, o którym nieco więcej powinien dowiedzieć się absolutnie każdy z nas. W zasadzie jest to forma kredytu jaką udziela rząd osobom decydującym się na zakup nowego mieszkania, ale warunki czegoś takiego są znacznie atrakcyjniejsze. Program funkcjonuje od początku 2014 roku i aktualnie może z niego korzystać każda rodzina.

Główne założenia i warunki, jakie należy spełnić
Program „Mieszkanie dla Młodych” polega na dofinansowywaniu wkładu własnego osoby zamierzającej kupić taką nieruchomość. Wielkość takiego dofinansowania może oczywiście znacznie się od siebie różnić w zależności od konkretnej sytuacji oraz warunków, jakie spełniamy. Warto zwrócić uwagę na to, że z programu mogą skorzystać jedynie określone grupy osób. Podstawowe warunki pozwalające nam na wzięcie w tym udziału to:
– Osoba otrzymująca takie dofinansowanie nie może mieć więcej niż 35 lat. Jeśli z programu korzysta małżeństwo, to liczy się wiek młodszej osoby.
– Mieszkanie na które otrzymujemy pieniądze musi być naszym pierwszym; jeżeli nawet w przeszłości posiadaliśmy już tego typu nieruchomość, to tracimy możliwość otrzymania takich pieniędzy.
– Jeżeli nie posiadamy dzieci, kupowane przez nas mieszkanie może mieć powierzchnię maksymalnie 75 metrów kwadratowych, lub w 100 metrów w przypadku kupowania domu. Wartości te rosną odpowiednio do 85 m2 i 110 m2 w sytuacji, gdy wychowujemy minimum trójkę dzieci.
– Wybierana przez nas nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego.
– Termin spłaty zaciągniętego przez nas kredytu musi wynosić minimum 15 lat.
Jak już powiedzieliśmy, sama wysokość takiej dopłaty może się od siebie różnić w zależności od konkretnej naszej sytuacji. Jeżeli z programu korzystają single lub małżeństwa nieposiadające dzieci, to otrzymujemy tutaj 10% wkładu własnego; w przypadku osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko, wartość ta wynosi już 15%. Jeżeli dodatkowo w ciągu 5 lat od zakupu danej nieruchomości urodzi nam się kolejne dziecko, to będziemy mogli otrzymać następne 5% dofinansowania.

W jaki sposób wziąć udział w programie?
Jeżeli chcemy wziąć udział w tym programie, to przede wszystkim musimy znaleźć odpowiedni, współpracujący z nim bank. Następnie składamy w nim wniosek o przyznanie nam kredytu, do którego należy dołączyć kilka istotnych tutaj dokumentów:
– Oświadczenie mówiące o tym, że kupowana przez nas nieruchomość zostanie wykorzystana wyłącznie w celu zaspokojenia naszych własnych potrzeb.
– Oświadczenie o nieposiadaniu przez nas żadnych innych nieruchomości na własność – dotyczy to zarówno mieszkań, domów jak i innych lokali. Zobowiązujemy się tutaj również do tego, że warunek ten będziemy spełniali także w momencie kupowania przez nas mieszkania w ramach programu.
– Jeżeli w danym momencie wynajmujemy mieszkanie albo jakikolwiek inny lokal, to musimy wydać również oświadczenie w którym zobowiązujemy się do rozwiązania umowy najmu w terminie do 6 miesięcy od momentu zaciągnięcia kredytu.
Warto wiedzieć o tym, że niektóre warunki takiej współpracy mogą się od siebie różnić w zależności od konkretnego banku. W pewnych sytuacjach możemy na przykład zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowych dokumentów poświadczających to, że spełniamy wszystkie kryteria. Podobnie jak i w przypadku wszystkich innych kredytów, również i tutaj istotną rolę odgrywa nasza zdolność kredytowa; sama procedura jej oceniania jest zazwyczaj ustalana indywidualnie przez każdy bank. Przed skorzystaniem z tego programu warto zatem skontaktować się z interesującym nas bankiem w celu uzyskania szczegółów związanych z obowiązującymi tam procedurami – z góry dowiemy się dzięki temu, czy mamy w ogóle jakiekolwiek szanse na otrzymanie takiego dofinansowania. Sama lista banków biorących udział w programie jest łatwo dostępna w internecie, między innymi na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Niewielka pomoc czy rozwiązanie wszystkich problemów?
Program „Mieszkanie dla Młodych” bez wątpienia otwiera przed wieloma osobami możliwość kupienia dla siebie idealnego mieszkania, która bez czegoś takiego byłaby właściwie nierealna. Samo skorzystanie z tego wymagania załatwiania pewnych formalności, ale i tak nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W niektórych przypadkach otrzymamy tutaj co prawda jedynie stosunkowo niewielkie wsparcie, ale już chociażby dla małżeństw z dziećmi pomoc taka może być wręcz nieoceniona. Jest to zatem jedna ze zdecydowanie najlepszych propozycji dla każdego, kto na samym początku swojego dorosłego życia chce od razu zapewnić sobie idealne miejsce do mieszkania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>