Kiedy bank odmówi nam przyznania kredytu?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że skorzystanie z odpowiedniego kredytu jest idealnym rozwiązaniem dosłownie zawsze, gdy tylko stoimy w obliczu jakichkolwiek większych wydatków. Oczywiście, właściwie usługi tego typu będą w stanie skutecznie rozwiązać wiele naszych problemów finansowych, ale równocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach jest to o wiele trudniejsze, niż sądzi większość z nas. Przede wszystkim często okazuje się, że z paru różnych powodów bank zwyczajnie może odrzucić nasz wniosek o przyznanie kredytu; takie sytuacje nie są wcale niczym szczególnie rzadkim. Warto zatem zainteresować się nieco bliżej konkretnymi przyczynami, z powodu których możemy stracić właściwie wszystkie szanse na otrzymanie odpowiedniego dla siebie kredytu.

Zła zdolność kredytowa

Brak odpowiedniej zdolności kredytowej zalicza się do najczęstszych przyczyn odrzucenia wniosku kredytobiorcy przez bank. Na taką zdolność wpływa oczywiście szereg istotnych czynników, o których koniecznie musimy wiedzieć. Przede wszystkim może to być brak zadowalających zarobków – jeśli nie udowodnimy tego, że zarabiamy wystarczająco dużo aby móc bez żadnych problemów wywiązywać się z takich zobowiązań bez problemów i w terminie, to żaden bank nie będzie raczej chciał rozpocząć z nami współpracy. Oprócz samej wysokości zarobków duże znaczenie ma także rodzaj wykonywanej przez nas pracy; w najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które mają stałą i pewną posadę. Na naszą zdolność kredytową wpływa również praktycznie cała nasza aktualna sytuacja życiowa. Bank zwraca uwagę chociażby na nasz wiek, ilość członków rodziny czy posiadany majątek. Wszystkie takie kwestie są tutaj dokładnie analizowane, i na ich podstawie stwierdza się, czy jesteśmy faktycznie godnymi zaufania partnerami do takiej współpracy.

Historia kredytowa

O otrzymaniu odpowiedniego dla siebie kredytu właściwie z góry mogą zapomnieć osoby z niezbyt dobrą historią kredytową, czyli takie, które w przeszłości nie wywiązywały się z takich zobowiązań w pełni terminowo. Warto wiedzieć o tym, że jakiekolwiek problemy z tym związane są przechowywane w Biurze Informacji Kredytowej. Po złożeniu przez nas wniosku o udzielenie kredytu bank prawdopodobnie skorzysta z raportu na nasz temat przygotowanego przez tę właśnie instytucję z której szybko dowie się o jakichkolwiek błędach popełnionych przez nas w przeszłości. Co więcej, nie muszą to być nawet żadne wielkie opóźnienia; często w takich raportach przechowywane są informacje chociażby o niezapłaconych przez nas w terminie mandatach, na które banki także zwracają uwagę.

Co zrobić po odrzuceniu naszego wniosku?

Doszło zatem do tego, że bank odmówił Ci kredytu? Na pewno nie jest to nic miłego, ale absolutnie nie powinniśmy się w takiej sytuacji załamywać, bowiem w chwili obecnej na rynku finansowym znajdziemy wiele interesujących alternatyw dla usług bankowych tego typu. Co prawda w większości przypadków nie zaoferują nam one aż tak dużych sum pieniędzy, ale i tak może to być wówczas doskonała propozycja. Najważniejszym rozwiązaniem są tutaj tak zwane pożyczki chwilówki, które w takiej sytuacji posiadają całe mnóstwo interesujących zalet. Przede wszystkim w czasie korzystania z nich nie musimy udowadniać zdolności kredytowej, zatem nawet w dość złej sytuacji będziemy mogli się na to zdecydować i bez żadnych problemów otrzymać pieniądze. Warto jednak pamiętać o tym, że równocześnie istnieje szereg różnych wad takich usług. Przede wszystkim nie otrzymamy raczej za ich pośrednictwem jakichkolwiek dużych sum – w najlepszym wypadku będzie to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oprócz tego kredyty te obciążone są zwykle ogromnym oprocentowaniem oraz wieloma dodatkowymi opłatami, a jakiekolwiek opóźnienia w terminowym ich spłacaniu skutkuje poważnymi karami. Sprawia to, że korzystanie z nich jest dość ryzykowne.

Czy warto korzystać z takich alternatyw?

Alternatywy dla standardowych kredytów są zatem bardzo powszechnie dostępne oraz interesujące, ale równocześnie korzystanie z nich nie zawsze wygląda tak różowo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Czy w związku z tym warto w ogóle się nimi interesować w sytuacji, kiedy żaden bank nie chce z nami nawiązać współpracy? Wszystko zależy tu od tego, czego tak w ogóle potrzebujemy. Jeśli takie pieniądze są dla nas rzeczywiście niezbędne, to faktycznie może to dla nas być dobrą propozycją. Równocześnie jednak warto pamiętać o sporym ryzyku, jakie niesie ze sobą korzystanie z takich kredytów pozabankowych – w niektórych przypadkach, przy niewłaściwym podejściu mogą nam one sprawić właściwie więcej problemów, niż pożytku. Jeżeli zatem w danym momencie jesteśmy w stanie obejść się bez pożyczania pieniędzy, to najlepiej będzie z tego zrezygnować. Warto wiedzieć o tym, że nasza zdolność kredytowa przy odpowiednim wysiłku z naszej strony może po jakimś czasie ulec znacznej poprawie; wystarczy zatem trochę przy tym postarać aby w dużym stopniu zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zadowalającego nas kredytu w banku. Odrzucenie naszego wniosku o przyznanie kredytu w większości przypadków nie ma trwałego charakteru, przez co po pewnym okresie możemy po prostu spróbować kolejny raz.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>