Młodzi przedsiębiorcy: do boju, gotowi, kredyt!

Nie od dziś wiadomo, że wielu młodych ludzi pozbawionych perspektyw znalezienia dobrze rokującego stanowiska na rynku pracy, często decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Każdy biznes wymaga nie tylko dużego zaangażowania młodego przedsiębiorcy, ale także środków, które musi on zainwestować w prowadzony przez siebie interes. Coraz częściej młodzi przedsiębiorcy postanawiają skorzystać z możliwości jakie stawiają przed nimi banki, a więc zaciągają kredyt. Solidny zastrzyk kapitału początkowego pozwala nie tylko raźniej spojrzeć w przyszłość, ale stanowi także doskonałe zaplecze finansowe firmy, otwierając nowe możliwości rozwoju.

Pożyczka – trudny krok na starcie
Większość młodych przedsiębiorców do kwestii zaciągania kredytów podchodzi bardzo zachowawczo. Nie chcą już na początku działalności liczyć strat spowodowanych zbyt pochopną decyzją o wzięciu kredytu na niekorzystnych warunkach. Co prawda wiele instytucji bankowych jest w stanie przedstawić atrakcyjne oferty kredytowe, jednak dla początkującego biznesmena będzie to nadal wybór trudny, wymagający gruntownych przemyśleń. Warto mieć na uwadze, że przy wnioskowaniu o pożyczkę, firmy startujące od zera mogą spotkać się z większym oporem ze strony banków. Obecnie debiutujący przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci kredytu tylko w kilku instytucjach bankowych. Niestety, firmom nie posiadającym historii działalności trudniej jest zdobyć zaufanie banków i otrzymać produkty finansujące ich inicjatywy. W zależności od banku, przedsiębiorcy tuż po zarejestrowaniu firmy mogą liczyć na limit kredytowy lub saldo debetowe. W obu przypadkach nie ma mowy o bardzo wysokich kwotach. Z biegiem czasu można jednak ubiegać się o większe limity. Zaletą tego typu produktów jest to, że sukcesywnie mogą być odnawiane. Dzięki tej możliwości młodzi przedsiębiorcy mogą odłożyć spłatę zadłużenia na późniejszy termin.

Kredyty „pod warunkiem”
Inne placówki nie określające minimum okresu w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza, a które oferują kredyty obrotowe, mogą zaskoczyć ubiegającego się o wsparcie pewnymi wymaganiami. Dotyczą one zabezpieczeń dopuszczonych prawem, które dla wielu przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie, będą nie do przejścia. Innym rozwiązaniem będzie udanie się do placówki, która w zależności od potrzeb udzieli kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych pożyczki na rachunku w zamian za przedstawienie strategii rozwoju przedsięwzięcia oraz finansowej projekcji firmy. Innymi słowy, prowadzący działalność gospodarczą chcąc uzyskać kredyt musi przygotować odpowiedni biznesplan. Do banków przyjaznych młodym przedsiębiorcom można zaliczyć także te instytucje, które nie wymagają określenia minimalnego czasu, przez który prowadzona jest działalność, a potrzebują jedynie dowodów w postaci jakichkolwiek przychodów z prowadzonej firmy. Jest to ciekawa oferta zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy zdołali już uruchomić własną działalność, a wystawienie faktury bądź rachunku nie jest dla nich niczym nowym.

Nie tylko banki
Pomocna pożyczka dla przedsiębiorców, przed którymi dopiero otwiera się świat biznesu i sukcesów, nie musi być jednak udzielana tylko przez banki. Od zeszłego roku działa ciekawy rządowy program wspierający absolwentów, którzy postawili na własną ścieżkę kariery i zdecydowali się otworzyć swoją działalność gospodarczą. Od razu należy zaznaczyć, że program uruchomiony przy współudziale Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego skierowany jest do absolwentów, którzy otrzymali dyplom nie później niż 48 miesięcy od chwili wnioskowania o pożyczkę oraz nie są zatrudnieni i nie wykonują żadnej innej pracy zarobkowej. Pieniądze, które poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego trafią do pośredników finansowych, udzielających pożyczek, będą mogły być przeznaczone na wydatki związane ze startem działalności. Ta forma finansowania określana jest również jako pożyczka podstawowa. Ten sam program przewiduje także pożyczki uzupełniające, pozwalające na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy. Jednak na ten krok należy poczekać 12 miesięcy od uruchomienia działalności. Niewątpliwą zaletą przyciągającą kredytobiorców do tej formy pożyczki jest brak opłat za samo rozpatrzenie wniosku oraz obsługę zadłużenia, a także atrakcyjne oprocentowanie.

Wiedza o szczegółach kredytu ułatwia decyzję
Jak wynika z naszej analizy, opcji zaciągnięcia pożyczki przez początkujących biznesmenów nie jest zbyt wiele. Mimo to, wybór najlepszej ścieżki i określenie, która pomocna pożyczka dla przedsiębiorców sprawdzi się najlepiej, nie jest oczywisty. Warto dodać, że w zależności od charakteru prowadzonej działalności ta sama instytucja może zaproponować inne warunki kredytowe. Zawsze warto zapytać o szczegóły, a czasem nawet ponegocjować ich zmianę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby kredyt wziąć tylko wtedy, kiedy kredytodawca w przejrzysty sposób odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>