Kredyt dla przedsiębiorców receptą na rozwój firmy

Warunkiem dynamicznego rozwoju firmy jest stały dopływ gotówki, pozwalający na optymalizację rozmaitych procesów i rozszerzanie spektrum oferowanych przez nią usług. Dzięki permanentnym inwestycjom w rozwój przedsiębiorstwa, staje się ono coraz bardziej konkurencyjne, generując większe dochody i otwierając przed swoimi właścicielami nowe możliwości. Wiele firm boryka się jednak z problemami finansowymi, które nie pozwalają osobom nimi zarządzającym śmiało spojrzeć w przyszłość i wyznaczać sobie nowe cele. Panujący w całej Europie kryzys gospodarczy skutkuje opóźnieniami spłat ze strony wierzycieli przedsiębiorstw, blokując tym samym możliwość planowania nowych ścieżek rozwoju. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą banki i rozmaite instytucje finansowe, udzielające pożyczki wspomagające zarówno duże korporacje, jak i małe oraz średnie firmy.

Masz cel? Masz szansę na korzystny kredyt!
Decydując się na kredyt dla firmy warto szczegółowo określić cel, na jaki mają być przeznaczone uzyskane pieniądze. Banki oferują bowiem szereg opcji, wśród których niełatwo jest wybrać tę najbardziej optymalną. Warto w takich przypadkach zasięgnąć opinii specjalisty – prawnika lub doradcy finansowego, który przyjrzy się kondycji firmy i pomoże wybrać najbardziej korzystny wariant. Należy przy tym pamiętać, że kredyt zaciągamy najczęściej na wiele lat i z tej racji bezwzględnie musimy dokładnie przeanalizować jego warunki. Skutki nieprzemyślanej pożyczki mogą przysporzyć firmie wiele problemów, a nawet doprowadzić do jej upadku. Eksperci podkreślają także, że propozycje poszczególnych banków różnią się od siebie i dlatego dobrym pomysłem przed podjęciem ostatecznej decyzji jest prześledzenie kilku ofert i wybranie tej, która z naszej perspektywy będzie wydawać się najbardziej przystępna. Następnym krokiem jest uzbrojenie się w cierpliwość i oczekiwanie na decyzję banku odnośnie przyznania kredytu. Należy również liczyć się z faktem, że bank po wnikliwej analizie złożonych przez nas dokumentów, odmówi udzielenia pożyczki.

Inwestycje fundamentem rozwoju firmy
Pomocna pożyczka dla przedsiębiorcy może przybrać wiele form. Jedną z najbardziej popularnych jest tak zwany kredyt inwestycyjny udzielany na okres od 1 roku do 15 lat. Właściciele firm zaciągają go wówczas, gdy planują przeprowadzenie znaczących zmian i modernizacji prowadzonych przez siebie przedsiębiorstw. Pozyskane w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na zakup nowego wyposażenia do firmy, restrukturyzację przedsiębiorstwa, a także wznoszenie nowych budynków pozwalających na jego optymalny i dynamiczny rozwój. W pierwszej kolejności bank sprawdza naszą zdolność kredytową i określa skalę korzyści płynących z planowanych ulepszeń. Następnym krokiem jest przyznanie firmie pożyczki, którą jednak przedsiębiorca musi wykorzystać jedynie na inwestycje w deklaracji składanej w chwili ubiegania się o kredyt. Banki skrupulatnie sprawdzają, czy pieniądze nie zostały przeznaczone na inne cele, co skutkowałoby koniecznością natychmiastowego zwrotu środków i zapłatą odsetek. Zdarza się, że instytucje finansowe przekazują określone sumy pieniędzy bezpośrednio do wykonawców planowanych modernizacji, śledząc w ten sposób postęp zadeklarowanych unowocześnień. Bezsprzecznym minusem tego typu kredytów jest szereg formalności i skomplikowane procedury, które nie we wszystkich przypadkach kończą się pomyślnie dla przedsiębiorcy.

Z kredytami na bieżąco
Pomocna pożyczka dla przedsiębiorcy może być realizowana również pod postacią kredytu obrotowego. W tym przypadku proces uzyskania pieniędzy jest dużo prostszy i nie wymaga spełnienia przez właściciela firmy surowych warunków stawianych mu przez bank. Z założenia uzyskane w ten sposób środki powinny zostać przeznaczone na pokrycie bieżących wydatków. W rzeczywistości jednak banki bardzo rzadko kontrolują, na jaki cel zostały przeznaczone pieniądze pozostawiając przedsiębiorcy wolną rękę w ich rozdysponowaniu. Kredyt obrotowy do złudzenia przypomina pożyczkę gotówkową dla osób fizycznych – bez względu na to, jak zainwestujemy pieniądze, dla banku najważniejsza jest jedynie terminowa spłata zadłużenia wraz z odsetkami.

Gotówka bez zbędnych formalności
Alternatywą dla kredytu obrotowego jest pożyczka w rachunku bieżącym. To swoisty debet, jaki bank udziela nam w pakiecie z prowadzeniem rachunku firmowego. Odsetki naliczane są wówczas, gdy zaczynamy z niego korzystać. Nie uiszczamy z kolei opłat za samą możliwość posiadania takiego rozwiązania. Kredyt w rachunku bieżącym jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku planowanych, jak i niespodziewanych wydatków, kiedy szybko potrzebujemy gotówki na określony cel. Specjaliści w zakresie finansów podkreślają, że jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że dla banku nie ma znaczenia na co przeznaczymy pożyczone pieniądze – liczy się jedynie terminowość spłaty należności. Pewną odmianą pożyczki w rachunku bieżącym jest linia kredytowa. W tym przypadku debet udzielany jest na osobnym koncie, dzięki czemu możemy swobodnie dysponować wpływami na rachunek firmy – nie są one automatycznie zabierane na pokrycie zaciągniętego przez nas kredytu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>