Szukasz miejsca do życia? Weź kredyt

Zapewnienie sobie rzeczywiście idealnego miejsca do życia bez wątpienia jest niezwykle istotną rzeczą dla każdego z nas – dla wielu ludzi jest to jeden z podstawowych celów, z jakim wkraczają w dorosłe życie. Oczywiście, zbudowanie domu czy kupno mieszkania ma najwięcej sensu właśnie na początku takiego dorosłego życia, kiedy to decydujemy się na założenie własnej rodziny. Niestety, praktycznie zawsze wiąże się to ze sporymi wydatkami, zatem jeżeli nie posiadamy odpowiednich oszczędności albo nie możemy liczyć na pomoc bliskich, to raczej nie będziemy w stanie tego osiągnąć już w młodym wieku. Z drugiej jednak strony z pomocą mogą nam przyjść liczne usługi kredytowe związane właśnie z takimi nieruchomościami; są one oczywiście tak zróżnicowane, że zawsze będziemy w stanie wybrać wśród nich coś idealnie pasującego do naszych własnych wymagań.

Kupno mieszkania na kredyt
Bardzo wielu ludzi zainteresowanych kupnem własnego mieszkania decyduje się na zaciągnięcie w tym celu kredytu – rozwiązanie to ma oczywiście zarówno swoje wady, jak i zalety. Przed skorzystaniem z takich usług musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo długoterminowe zobowiązanie, z którego nierzadko będziemy wywiązywali się przez kilkadziesiąt lat. Istotnym problemem jest także fakt, że wielu młodych ludzi nie ma zbyt dużych szans na otrzymanie takiego kredytu; bank dokładnie sprawdzi tu całą naszą zdolność kredytową, przez co jeśli nie posiadamy stałej pracy i odpowiednio wysokich zarobków, to raczej nie będziemy w stanie z tego skorzystać. Z drugiej strony kredyty mieszkaniowe to bardzo atrakcyjne rozwiązanie; oprocentowanie nie musi tu być nawet szczególnie wysokie, a dodatkowo banki oferują swoim kredytobiorcom wiele dodatkowych udogodnień. Na przykład, w przypadku niektórych ofert będziemy mogli skorzystać ze specjalnych wakacji kredytowych, polegających na chwilowym wstrzymaniu spłacania rat bez konieczności podawania żadnego powodu z naszej strony. W czasie wybierania oferty warto zwracać uwagę również i na inne kwestie, takie jak możliwość wcześniejszej spłaty całego kredytu – jest to bardzo ważne, bowiem w niektórych bankach za coś takiego zostaną nam doliczone dodatkowe opłaty, podczas gdy w innych odbywa się to bez żadnych utrudnień. Oczywiście, samo oprocentowanie może się tu znacznie różnić w zależności od wartości mieszkania jakie chcemy kupić czy okresu kredytowania; bardzo pomocne w wybieraniu czegoś odpowiedniego mogą być specjalne kalkulatory kredytowe.
Osoby młode mogą w tym momencie korzystać ponadto z programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych”. Jego ogólną charakterystykę można opisać w kilku punktach:
• Z programu mogą korzystać osoby do 35 roku życia
• Mieszkanie jakie kupimy w ramach programu musi być naszą pierwszą nieruchomością w życiu.
• Mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego, a jego powierzchnia nie może przekraczać 75 metrów kw.
• Korzystając z programu otrzymujemy dopłatę do kredytu w wysokości minimum 10% ceny mieszkania. Małżeństwa lub osoby samotne wychowujące przynajmniej jedno dziecko dostają kolejne 5% oraz kolejne w przypadku, gdy w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania w rodzinie pojawi się następny potomek.
Skorzystanie z tego programu nie wymaga nawet załatwiania wielu formalności, a równocześnie może to znacznie ułatwić nam zdobycie upragnionego kredytu.

Kredyty na budowę domu
Jeżeli zamiast kupna mieszkania marzy się nam zbudowanie własnego domu, to powinniśmy przygotować się na znacznie większe wydatki i – oczywiście – dużo więcej problemów. Zacznijmy jednak od początku; pożyczka na budowę domu przekaże nam pieniądze niezbędne między innymi do kupienia wszystkich najważniejszych materiałów budowlanych. Oczywiście, nie możemy przeznaczać ich na dowolne, interesujące nas rzeczy – wszystkie zakupy są tu zgodne ze wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy nami, a bankiem. Podobnie jak w przypadku kredytów mieszkaniowych, pożyczka na budowę będzie od nas wymagała idealnej zdolności oraz historii kredytowej. Aby móc otrzymać taki kredyt, często będziemy musieli również skompletować szereg różnych dokumentów dotyczących nie tylko naszej zdolności kredytowej, ale również i pozwoleń na budowę oraz planów budynku. Istotną wadą takich kredytów jest to, że czasami musimy czekać nawet kilka tygodni na dokładne rozpatrzenie naszego wniosku przez bank i wydanie decyzji. Niemniej jednak przejście przez wszystkie takie procedury jest tu zwyczajnie konieczne.
Oczywiście, w czasie budowy od czasu do czasu mogą pojawiać się liczne, nieoczekiwane wydatki – zazwyczaj nie jesteśmy w stanie z góry ich przewidzieć. Jeżeli chcemy zatem szybko i bez większych formalności zdobyć na nie pieniądze, to warto zainteresować się pożyczkami bankowymi. Pomimo tego, że ich oferty potrafią być niezwykle kuszące, to jednak nie powinniśmy zaciągać zbyt wielu zobowiązań tego typu, bowiem wywiązanie się z nich w krótkim czasie jest bardzo trudne, jeśli w ogóle możliwe. Z drugiej strony przy rozsądnym podejściu mogą one szybko zasilić nasz budżet i sprawić, że znacznie skuteczniej będziemy w stanie poradzić sobie z takimi wydatkami.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>