Firma – z własnych oszczędności czy na kredyt?

Założenie własnego biznesu wydaje się zazwyczaj doskonałym sposobem na życie i zapewnienie sobie zadowalających dochodów – takie nadzieje szybko jednak pryskają w momencie gdy przekonamy się, jak wiele trudności musimy pokonać aby móc stworzyć faktycznie dobrze zarabiającą firmę. Głównym problemem są tu oczywiście pieniądze; praktycznie nigdy nie będziemy mogli cieszyć się odpowiednimi dla nas dochodami jeżeli najpierw nie zainwestujemy w taką działalność nieco własnych środków. Ich wysokość różni się oczywiście w zależności od rodzaju biznesu jaki chcemy otworzyć, ale w praktycznie większości przypadków zwykłe oszczędności mogą niestety okazać się niewystarczające. Z tego też powodu wielu ludzi zarówno na początku zakładania firmy jak i już w trakcie jej prowadzenia decyduje się na skorzystanie z różnych kredytów, które mogą zaspokoić takie potrzeby – trzeba przyznać, że w wielu sytuacjach faktycznie może to być bardzo pomocne, choć oczywiście będziemy musieli poświęcić nieco czasu na wybranie wśród nich czegoś dla nas odpowiedniego.

Kredyt na początek działalności
Najlepszym rozwiązaniem dla osób poszukujących źródła pieniędzy dla swojej firmy będzie oczywiście kredyt inwestycyjny – jak łatwo można się domyśleć, bank przekazuje nam tu środki na sfinansowanie konkretnych wydatków związanych z naszą działalnością. Niestety, początkujący przedsiębiorcy mogą tu napotkać na pewne problemy, bowiem banki często nie chcą nawiązywać z nimi współpracy, biorąc pod uwagę fakt, że istnieje przy nich spore ryzyko bankructwa. Na szczęście jednak na rynku dostępne są oferty, dzięki którym pożyczka na biznes staje się dostępna również i dla osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w prowadzeniu działalności. Wiele banków oferuje nam przede wszystkim kredyty na start – jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem z jednej strony możemy tu pożyczyć naprawdę spore sumy pieniędzy, Banki przy udzielaniu takich kredytów pod wieloma względami idą oczywiście na rękę swoim kredytobiorcom, między innymi nie podchodząc zbyt rygorystycznie do ich zdolności kredytowej. Przy wyszukaniu odpowiedniej oferty będziemy mogli pożyczyć nawet kilkaset tysięcy złotych na okres około 10 lat – taka suma w zupełności wystarczy nam do zaspokojenia początkowych potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Oczywiście, musimy podchodzić do tego w rozważny sposób i pożyczać pieniądze na takie cele jedynie w przypadku gdy mamy pewność, że nasz biznes faktycznie wypali; w przeciwnym wypadku zostaniemy bez środków do życia i z dużymi długami.
W wielu sytuacjach możemy posiadać odpowiednie środki finansowe na rozpoczęcie działalności, ale równocześnie samo pokrycie bieżących kosztów jej utrzymania sprawia nam problemy. Warto wówczas zainteresować się kredytami obrotowymi, bowiem zostały one stworzone specjalnie z myślą o zaspokajaniu takich właśnie potrzeb. Nie polegają one na jednorazowym przekazaniu nam konkretnej sumy na wybrane cele, a na daniu nam możliwości korzystania z odpowiednich środków zawsze wtedy, gdy stają się nam one potrzebne. Dzięki temu możemy znacznie łatwiej poradzić sobie z wydatkami takimi jak opłacanie naszych pracowników czy kosztami utrzymania siedziby firmy, co samo w sobie stanowi wręcz nieocenioną pomoc. Samo korzystanie z takich usług jest bardzo proste, a warunki współpracy zakładają zazwyczaj wygodny i przejrzysty sposób spłacania wszystkich należności.

Skorzystaj z kredytów i pożyczek hipotecznych
Jeżeli zaczynamy własny biznes i jesteśmy od razu w posiadaniu jakiejkolwiek nieruchomości, to nasze możliwości związane z kredytami momentalnie znacznie się poszerzają. Pożyczka na biznes przy której nasza nieruchomość będzie zabezpieczeniem jest tu doskonałą propozycją; banki nie stawiają wówczas przed nami tak rygorystycznych wymagań, dzięki czemu pieniądze takie stają się dostępne nawet dla bardziej początkujących przedsiębiorców. Warto pamiętać o tym, że pożyczki hipoteczne różnią się od kredytów – w tym pierwszym przypadku pożyczamy pieniądze na dowolny cel, podczas gdy w drugim usługi takie mogą być ściśle związane z naszym przedsiębiorstwem.

Inne przydatne rozwiązani

Wśród innych rozwiązań finansowych dla osób zaczynających swoją działalność gospodarczą wymienić należy leasing, który pozwala na rozłożenie sporych wydatków związanych na przykład z zakupem samochodu dla firmy na okres nawet kilku lat. Jest to nieco wygodniejsze od zwykłych kredytów, bowiem nie trzeba tu załatwiać tak wielu skomplikowanych formalności, zaś banki nie podchodzą w tak rygorystyczny sposób do naszej zdolności kredytowej. Co więcej, zakres rzeczy jakie możemy wziąć w leasing jest znacznie szerszy, niż wydaje się wielu ludziom – mogą to być zarówno różnego rodzaju maszyny przemysłowe, pojazdy, a nawet nieruchomości.
Oprócz tego czasami dobrym rozwiązaniem na nieoczekiwane wydatki mogą być specjalne pożyczki pozabankowe. Za ich pośrednictwem pożyczymy co prawda nieco mniejsze pieniądze, ale równocześnie nie trzeba przy nich załatwiać praktycznie żadnych formalności, dzięki czemu przez cały ten proces przejdziemy w ciągu dosłownie kilkunastu minut – jeżeli zatem pilnie potrzebujemy środków finansowych, to zdecydowanie powinniśmy się tym zainteresować.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>