Pożyczki pozabankowe – same zalety?

Nie da się nie zauważyć tego, że w ostatnich latach szeroko rozumiany rynek finansowy przeżywa istną rewolucję, a same dostępne na nim usługi kredytowe przechodzą przez gruntowną przemianę. Przede wszystkim dawno już minęły czasy, w których banki miały całkowity monopol na pożyczanie innym pieniędzy; powinna to dla nas być doskonała wiadomość, i to z kilku ważnych powodów. Chyba każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o jakikolwiek kredyt w banku doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne może to czasami być zadanie. Banki stawiają przed nam szereg rygorystycznych wymagań związanych głównie z naszą zdolnością kredytową – często okazuje się zatem, że osoby w trudnej sytuacji finansowej nie mają praktycznie żadnych szans na pożyczenie potrzebnych im pieniędzy. Do tego dochodzi również fakt, że w przypadku większości usług kredytowych nie możemy wydawać takich pieniędzy na dowolny cel, a jedynie na z góry ustalone rzeczy.

Pożyczki pozabankowe – czym są, i czy warto z nich korzystać?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki pozabankowe są oferowane nie przez banki, a przez różnego rodzaju instytucje prywatne – w myśl panujących w Polsce przepisów mogą one u nas działać w pełni legalnie. Z tego prostego faktu wynika wiele zalet i kryje się w nim główna przyczyna ogromnej popularności tego typu usług. Przede wszystkim odznaczają się one znaczną prostotą, dzięki czemu nie trzeba załatwiać przy nich jakichkolwiek skomplikowanych formalności; w większości przypadków jedynym dokumentem jaki musimy okazać jest zwykły dowód tożsamości. Ponadto wiele firm oferuje złożenie wniosku za pośrednictwem internetu; zatem musimy jedynie wypełnić w nim kilku podstawowych pól, wybrać potrzebną nam sumę pieniędzy i poczekać chwilę na rozpatrzenie naszej prośby – jeśli wszystko pójdzie dobrze, to środki takie pojawią się na naszym koncie nawet w ciągu kilkunastu minut.
Z powodu swojej wyjątkowej charakterystyki pożyczki takie mogą dobrze sprawdzać się w wielu różnych sytuacjach. Dla niektórych osób jest to po prostu świetna pożyczka na codzienne wydatki – jeżeli w danym miesiącu przewidujemy nieco gorszy okres finansowy, to możemy po prostu wspomóc się za ich pomocą. Z drugiej strony często jest to nieoceniona wręcz pomoc dla osób w szczególnie trudnej sytuacji finansowej, które z powodu braku odpowiedniej zdolności kredytowej nie mogłyby otrzymać jakiegokolwiek kredytu w banku. Warto wiedzieć o tym, że instytucje pozabankowe nie stawiają nam w takich kwestiach absolutnie żadnych wymagań, zatem nawet w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych stałych dochodów i dosłownie toniemy w długach będziemy mogli za pomocą tych usług pożyczyć nieco pieniędzy. Oprócz tego sam fakt, że pieniądze takie możemy wydawać na dowolne interesujące nas cele daje nam tutaj całe mnóstwo ciekawych możliwości. Można z tego korzystać właściwie zawsze, gdy tylko pojawiły się u nas jakiekolwiek nieoczekiwane wydatki – nagły remont domu, wakacyjny wyjazd czy inne potrzeby tego typu. Często korzystają z tego również przedsiębiorcy oraz osoby zainteresowane inwestowaniem pieniędzy; jeśli wykorzystamy takie pieniądze w odpowiedni sposób, to może to dla nas być bardzo opłacalne rozwiązanie.

Nie ma rozwiązania pozbawionego wad
Oczywiście, pożyczki pozabankowe nie posiadają samych tylko zalet, bowiem doszukamy się w nich kilku bardzo istotnych wad. Przede wszystkim wielu ludzi zwyczajnie nie ufa takim instytucjom pozabankowym – w ofertach kredytowych często znajdziemy szereg zapisów dotyczących chociażby różnych dodatkowych opłat, które znacząco zwiększają koszt spłaty takich zobowiązań. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, szczególnie w przypadku gdy korzystamy z tego w trudnej sytuacji finansowej i liczymy, że uda nam się w taki sposób rozwiązać wiele swoich problemów; niekiedy nierozsądne podejście do takich pożyczek jedynie pogarsza naszą sytuację. Pożyczki pozabankowe stanowią również dość krótkoterminowe rozwiązanie, bowiem raczej trudno znaleźć ofertę w której będziemy mogli zaciągnąć kredyt na dłużej niż kilkanaście miesięcy. Ponadto nie pożyczmy tu raczej żadnych wielkich sum pieniędzy, zatem raczej nie pomogą nam one w sytuacji, gdy spotkaliśmy się z naprawdę dużymi już wydatkami.

Krótkie podsumowanie
Trudno byłoby nie zgodzić się co do tego, że pożyczki pozabankowe posiadają całe mnóstwo ciekawych zalet i naprawdę doskonale mogą sprawdzać się w wielu sytuacjach w naszym życiu. Warto jednak pamiętać o tym, że wielu ludzi przez nieostrożne korzystanie z nich zdołało już wpędzić się w poważne kłopoty finansowe. Instytucje pozabankowe często kuszą nas bardzo atrakcyjnymi z pozoru ofertami, przez co dość łatwo można stracić tu cały zdrowy rozsądek i zacząć pożyczać znacznie więcej pieniędzy niż jest to nam rzeczywiście potrzebne, wpadając w taki sposób w pułapkę zadłużenia – a na kredytobiorców spóźniających się ze spłacaniem swoich długów czekają tu zazwyczaj surowe kary. Dopóki jest to zatem prosta pożyczka na codzienne wydatki to jak najbardziej warto z tego korzystać; nie możemy jednak oczekiwać, że za ich pomocą uda nam się skutecznie rozwiązać wszystkie nasze problemy finansowe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>