Który student nie chciałby posiadać przynajmniej kilku dodatkowych złotych, które mógłby spokojnie wydawać na realizację swoich potrzeb oraz pokrywanie wydatków? Niestety, dojazd na uczelnię, wynajęcie stacji, czy chociażby kserowanie notatek – wszystko to kosztuje i często wiążę się naprawdę z wysokimi kosztami. Z pomocą przychodzi pożyczka na studia. Jak zacząć starać się o nią? Jakie wymagania trzeba spełnić? Co może ona zaoferować?
Czym właściwie jest kredyt studencki?
Kredyt studencki bardzo często po prostu określany jest jako pożyczka na dobre studia udzielana nie tylko przez bank, lecz także przez państwo. Chociaż nie wszystkie banki decydują się na jego przyznawanie, możliwości z roku na rok nieustannie wzrastają. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z oferty przedstawianej przez PKO BP czy chociażby Bank Pekao. Najlepiej po prostu wybrać ten bank, któremu najbardziej się ufa i który znajduje się w okolicy – zasady udzielania kredytu oraz jego cechy charakterystyczne w każdym przypadku są takie same, w związku z czym student na pewno nie musi, a przynajmniej nie powinien obawiać się o wysokie oprocentowanie, niezbyt elastyczne warunki spłacania poszczególnych rat czy jakiekolwiek inne niekomfortowe warunki, które mogłyby pojawić się podczas często dość długiego kontraktu z danym bankiem.
Kto może ubiegać się o kredyt studencki na dobre studia?
O kredyt studencki, jak można domyślać się, mogą starać się tylko i wyłącznie studenci. Warto jednak zaznaczyć, że wymagań, które muszą one spełnić, jest zdecydowanie więcej. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z nimi przed przystąpieniem do składania wniosku, aby później uniknąć jakichkolwiek rozczarowań. Obecnie banki, które zajmują się udzielaniem tego rodzaju pożyczek, stawiają następujące wymagania:
- student nie może ubiegać się o kredyt na studia, jeżeli rozpoczął naukę na uczelni wyższej po ukończeniu 25.roku życia,
- dochody w rodzinie na jedną osobę nie mogą przekraczać 2500 złotych (ta kwota nieustannie, z roku na rok, zmienia się, dlatego zawsze warto na bieżąco śledzić wymagania stawiane przez banki oraz państwo, które dokłada się do kredytu udzielanego studentom),
- student musi wyrażać chęć spłaty kredytu oraz podpisać wszystkie stosowne dokumenty, które zobowiązują go do dostosowywania się do wyznaczonych zasad przez wiele lat (najczęściej kredyt studencki ważny jest około 3-4 lat, chociaż można też podpisać umowę nawet na 6 lat.
Jeżeli student spełnia powyższe wymagania, jest już tylko o krok od ubiegania się o pożyczkę o wyznaczonej wartości. Banki na pewno nie będą interesowały się tym, na jakim wydziale czy kierunku on studiuje, czy jest na studiach pierwszego czy drugiego stopnia oraz czy na przykład planuje przedłużać naukę po zakończeniu studiów (magisterskich po studiach licencjackich czy doktorskich po studiach magisterskich). Jest to niewątpliwie ogromną zaletą tego rodzaju pożyczek i sprawia, że coraz więcej młodych osób, chcąc przynajmniej odrobinę polepszyć swoją aktualną sytuację finansową, decyduje się na nie.
A co ze spłacaniem kredytu?
Aby zacząć spłacać kredyt, trzeba najpierw go otrzymać. Nie ma z tym jednak najmniejszego problemu. Pojawia się on na koncie bardzo szybko. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby umowę z określonym bankiem podpisać nie później niż 31 marca, gdyż jest to termin ostateczny rozpatrywania wszystkich wniosków. Gdy tylko otrzyma się pozytywną odpowiedź, pożyczka przesyłana jest na konto. W pierwszej kolejności mogą skorzystać z niej młode osoby, które charakteryzują się niezbyt wysokim dochodem na osobę w rodzinie, jednak te osoby, których dochód w rodzinie wynosi prawie 2500 również nie muszą czekać zbyt długo na pieniądze – najczęściej dochodzą one do nich wciągu kilku dni.
Dość elastyczna spłata kredytu to na pewno jeden z najbardziej pozytywnych aspektów kredytu na dobre studia. Rozpoczyna się ona dopiero po zakończeniu nauki przez osobę, która zdecydowała się na skorzystanie z jego możliwości. W ten sposób, gdy tylko znajdzie odpowiednio płatną pracę, co po studiach jest jak najbardziej możliwe, spłacanie kredytu charakteryzującego się wartością nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Warto także wziąć pod uwagę to, że raty rzadko kiedy są wysokie, w związku z czym spłacanie ich na pewno nie jest aż tak ogromnym wyzwaniem, jak mogłoby to wyglądać jeszcze kilka lat temu.
Kredyty na studia stają się coraz bardziej popularne. Studenci decydują się na nie z rozmaitych powodów – często jednym z nich jest niezbyt stabilna lub atrakcyjna sytuacja materialna rodziny lub po prostu chęć polepszenia swojego komfortu życia podczas studiowania. Bez względu na powód, każda zainteresowana osoba, która tylko spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki, może udać się do jednego z czterech banków zajmujących się udzielaniem pożyczek studentom, aby złożyć stosowny wniosek i cieszyć się kredytem o wartości nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że jest on wypłacany w ratach, których wartość może wynosić maksymalnie kilkaset złotych.