Jaka pożyczka na zakup apartamentu?

Coraz więcej Polaków marzy o zamianie tradycyjnego mieszkania w bloku na luksusowy apartament na nowym osiedlu. Takie budownictwo kojarzy się nam bowiem nie tylko z wysokim standardem, ale także z pewnym prestiżem i wygodą, na którą raczej nie możemy liczyć w budynkach z wielkiej płyty. W jaki sposób jednak sfinansować zakup eleganckiego apartamentu?

Rozwiązanie oczywiste, czyli kredyt hipoteczny
Na zakup luksusowego apartamentu na strzeżonym osiedlu banki najczęściej zaproponują nam kredyt hipoteczny. Tego rodzaju mieszkanie o wysokim standardzie jest bowiem doskonałym zabezpieczeniem spłaty rat. W razie kłopotów finansowych, bank z powodzeniem powinien bowiem znaleźć na niego nabywcę. Dodatkowo osoby, które starają się o kredyt na tego rodzaju zakup najczęściej mogą pochwalić się miesięcznymi dochodami znacznie przekraczającymi średnią krajową. Dla banków są więc o wiele pewniejszymi klientami niż osoby o średnich zarobkach, których domowy budżet często oscyluje niemal na samej granicy zdolności kredytowej. Pomocna pożyczka na apartament z reguły oznacza więc tradycyjny kredyt hipoteczny.

Apartament apartamentowi nierówny
W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na to, że firmy deweloperskie tak naprawdę w ostatnim czasie nieco nadużywają pojęcia apartament. Tym określeniem coraz częściej określane są więc niemal wszystkie przestronne mieszkania w nowym budownictwie, które wprawdzie powstają z nowoczesnych materiałów budowlanych i według współczesnych kanonów, ale nie do końca są bardzo luksusowe. Często mieszczą się w zupełnie zwyczajnych standardach, a deweloperzy chcą im po prostu dodać nieco prestiżu i szybko znaleźć na nie nabywców, więc nieco na wyrost określają je w swoich ofertach mianem apartamentów. Często w praktyce kredyt na apartament może więc oznaczać po prostu pożyczkę na nieco większe mieszkanie z rynku pierwotnego.

O czym pamiętać starając się o kredyt hipoteczny?
Do wnioskowania o kredyt hipoteczny warto dokładnie się przygotować. Pomocna pożyczka na apartament będzie oznaczać bowiem najczęściej kilkaset tysięcy złotych obciążenia. Taki kredyt większość osób decyduje się rozłożyć na 20-30 lat spłacania. Przypadkowo wybrany produkt bankowy będzie więc oznaczał dla kredytobiorcy ogromne straty. Niektórzy liczą na wiedzę doradcy bankowego. Nie warto jednak wierzyć w cuda, że osoba taka będzie starać się dobrać najkorzystniejszą opcję. W końcu ona pracuje dla banku i to właśnie w interesie tej instytucji działa. Jeżeli chcemy skorzystać z wiedzy specjalisty, warto udać się po pomoc do niezależnego doradcy kredytowego.

O jakich zasadach pamiętać zaciągając kredyt?
Doradcy finansowi przekonują, aby w przypadku kredytu hipotecznego, decydować się na dłuższy okres kredytowania. Wyliczenie raty niemal na styk z naszym domowym budżetem może bowiem stać się naprawdę niebezpieczne. Każde nieprzewidziane zdarzenie losowe czy dodatkowy wydatek będzie nas bowiem wpędzał w stres. Dłuższy okres kredytowania i niższa rata jest więc czasem może nieco droższą opcją, ale zdecydowanie bezpieczniejszą dla kredytobiorcy. Warto zwrócić uwagę także na możliwość nadpłacania rat w momencie, gdy nasze przychody będą wyższe. W ten sposób zapewnimy sobie bowiem bezpieczeństwo finansowe i nawet chwilowy spadek dochodów nie wpędzi nas w poważne kłopoty finansowe, a co za tym idzie, licytację zakupionego apartamentu przez bank, który wkroczy na jego hipotekę.
Kolejną kwestią na, którą warto zwrócić uwagę jest rodzaj rat. Banki proponują raty równe i malejące. Najlepiej także nie ograniczać się jedynie do jednego banku. Wiele sieci naprawdę restrykcyjnie ocenia bowiem zdolność kredytową klientów. Dlatego może okazać się, że wybrana przez nas placówka nie przyzna nam kredytu. Rozwiązaniem dla osób, które nie mają najwyższych dochodów jest dołączenie współkredytobiorcy. W ten sposób można bowiem znacznie podnieść swoją zdolność kredytową. Warto jednak pamiętać o tym, że kredyt jednak najlepiej zaciągać z naprawdę zaufaną osobą. Najczęściej kredytobiorcy decydują się tutaj na wspólny kredyt z rodzicami (w bankach obowiązuje jednak limit wiekowy) czy rodzeństwem. Nasz współkredytobiorca powinien mieć jednak pozytywną historię kredytową, bo tylko wtedy wspólne zaciąganie kredytu ma sens.
Zdolność kredytową pomoże nam także podnieść zamknięcie wszelkich limitów czy kart kredytowych na naszym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Takie obciążenia brane są bowiem pod uwagę jako dług – bank, w którym zaciągniemy kredyt hipoteczny i tak w pakiecie dołączy dla nas najpewniej nową kartę kredytową.

A może tak z dofinansowaniem?
W przypadku, gdy kupowany przez nas apartament jest naszym pierwszym mieszkaniem w życiu, możemy także rozważyć skorzystanie z dofinansowania rządowego. Chodzi tutaj oczywiście o obowiązujący od stycznia 2014 roku Program „Mieszkanie dla Młodych”. Tego rodzaju kredyt preferencyjny dotyczy jedynie zakupu mieszkań na rynku wtórnym. Jakie warunki jednak trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie? Otóż tego typu pomocna pożyczka na apartament w stanie deweloperskim przeznaczona jest dla osób poniżej 35 lat. W przypadku, gdy o kredyt hipoteczny stara się małżeństwo, pod uwagę bierze się wiek młodszego z małżonków. Możemy tutaj otrzymać dopłatę do 50 metrów kwadratowych mieszkania oraz 10% dopłaty do wkładu własnego (15% dla małżeństw, które wychowują dziecko lub dzieci).
Osoby planujące zakup apartamentu muszą jednak wziąć pod uwagę, że dofinansowanie w ramach programu przysługuje jedynie do lokali mieszkalnych o powierzchni do 75 metrów kwadratowych (85 metrów kwadratowych, gdy nabywcą jest osoba wychowują troje lub więcej dzieci). Kolejną kwestią jest także to, że preferencyjny kredyt będzie nam przysługiwał jedynie wtedy, gdy cena mieszkania nie będzie zbyt wygórowana (nie może ona przekroczyć wskaźnika obowiązującego dla konkretnych lokalizacji). Luksusowy apartament może więc nie spełnić wymogów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>