Czy dzięki pożyczkom dla zadłużonych możemy spłacić zaległe zobowiązania finansowe?

Każdy z nas może znaleźć się w spirali długów, a choć nasza sytuacja finansowa może pogorszyć się bardzo gwałtownie, uporanie się z nią jest czynnością, która zajmuje wyjątkowo dużo czasu. Poszukując sposobów umożliwiających powrót do równowagi finansowej zastanawiamy się nie tylko nad szukaniem nowych źródeł dochodów i oszczędności, ale i nad pożyczkami dla zadłużonych, które oferuje nam coraz więcej firm. Czy takie rozwiązanie zasługuje jednak na nasze zainteresowanie? Ku zaskoczeniu wielu osób, odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie musi być przecząca, choć wiele zależy od tego, z jakiego rodzaju pożyczką mamy do czynienia i jaką ją wykorzystamy.

Zalety pożyczki dla zadłużonych
1. Ograniczenie do minimum formalności
W przypadku pożyczki dla zadłużonych zarówno klient, jak i pożyczkodawca nie mają przed sobą nic do ukrycia. Obie strony wiedzą, że położenie, w którym się znalazły jest skomplikowane, obie też są gotowe podjąć próbę walki z zadłużeniem. Nie trzeba zatem przygotowywać dziesiątek dokumentów, a decyzja zapada nawet w kilka godzin po złożeniu wniosku o przyznanie pożyczki.
2. Oszczędność czasu
W przypadku rosnącego zadłużenia decydujące znaczenie ma każdy dzień, nie można więc pozwolić sobie na długie oczekiwanie na wypłatę pieniędzy. Podmioty odpowiedzialne za wsparcie dla zadłużonych nie przedłużają więc niepotrzebnie czasu, w którym rozpatrują wniosek, a tym samym oferują rzeczywistą pomoc tym, którzy jej potrzebują.
3. Możliwość spłaty zobowiązania przez długi czas i w niskich ratach
Kolejne zobowiązanie nie przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej, nie powinno więc dziwić i to, że nie jest szczególnie mile widziane wówczas, gdy ryzyko spotkania z komornikiem jest coraz większe. Pożyczki dla zadłużonych nie są jednak klasycznymi chwilówkami. Nawet jeśli wsparcie dotyczy niewielkiej kwoty, jego spłacanie jest możliwe przez długi czas, osoba zadłużona może zaś negocjować wysokość rat. Co więcej, jeśli w czasie regulowania zobowiązania nie pojawiają się trudności pożyczkodawca jest skłonny do zawieszenia spłaty na pewien okres albo do zwiększenia kwoty wsparcia.

Wady pożyczki dla zadłużonych
1. Zwiększenie długów
Bez względu na to, jak bardzo są nam potrzebne pieniądze nie wolno nam zapominać o tym, że pożyczka dla zadłużonych przyczynia się do tego, że kwota naszego długu rośnie. Nawet, jeśli możemy spłacać ją przez długi czas, jest to kolejne zobowiązanie, z którym musimy sobie radzić. Wystarczy więc jedno potknięcie (strata pracy, choroba), a może się okazać, że nasza sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż kiedykolwiek wcześniej.
2. Wysokie koszty pożyczki
Instytucje, które wspierają zadłużonych przyznając im pożyczki nawet nie ukrywają tego, że nie są to najbardziej atrakcyjne produkty dostępne w danym momencie na rynku. Pomoc ma swoją cenę, należy więc liczyć się z tym, że RRSO takiego wsparcia finansowego będzie bardzo wysokie.
3. Bardzo poważne konsekwencje nieterminowej spłaty zobowiązania
Przed zaciągnięciem pożyczki dla zadłużonych warto bardzo starannie przeczytać umowę, którą należy podpisać z parabankiem, może się bowiem okazać, że decydujemy się na zobowiązanie. Instytucje finansowe, które wspierają osoby zadłużone muszą dbać i o swoje interesy, może się więc okazać, że brak terminowej spłaty rat będzie karany tak wysoko, że nasze dotychczasowe długi przestaną być problemem, w porównaniu z konsekwencjami braku sumienności w odniesieniu do pożyczki dla zadłużonych. Oczywiście, nie mówimy o zobowiązaniu, które zaciąga się z myślą o tym, aby nie spłacić go w terminie, skoro jednak nasza sytuacja finansowa jest nie do pozazdroszczenie, warto liczyć się i z taką ewentualnością.

W poszukiwaniu alternatywy, czyli o pożyczce konsolidacyjnej
Pożyczka dla zadłużonych może być milowym krokiem na drodze wiodącej nas ku stabilizacji finansowej. Równie prawdopodobne jest jednak to, że okaże się rozwiązaniem, które przyczyni się do tego, że nasza sytuacja dodatkowo się skomplikuje. Jeszcze zanim zdecydujemy się na jej zaciągnięcie powinniśmy zatem zastanowić się nad tym, czy parabanki nie przygotowują dla nas alternatywnych rozwiązań. Od niedawna jest to całkiem prawdopodobne, coraz większa grupa instytucji finansowych wzbogaca bowiem swoją ofertę o pożyczki konsolidacyjne.
Pożyczki tego rodzaju są kierowane przede wszystkim do osób, które czują, że grozi im spirala długów oraz do tych, które mają już pierwsze problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań. Bardzo często problemy te wynikają z tego, że rat pożyczek i kredytów jest zbyt dużo, wystarczy więc połączyć je ze sobą, aby opanowanie wpływów i wydatków stało się znacznie prostsze. Okazuje się zresztą, że konsolidacyjne pożyczki dla zadłużonych mają i inne zalety.
Największą wydaje się być obniżenie wysokości spłacanych rat. Owszem, wiąże się to z koniecznością regulowania zobowiązania przez dłuższy czas, możemy mieć jednak pewność, że w domowym budżecie pozostanie nam więcej środków finansowych. Będziemy mogli przeznaczyć je na spłatę innych zaległych rachunków, a być może uda nam się również zgromadzić pierwsze oszczędności.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>