Czym są kredyty hipoteczne?

Śmiało możemy powiedzieć, że kredyty hipoteczne należą do praktycznie najważniejszych usług kredytowych, z jakimi tylko spotkamy się na rynku – mało tego, zdaniem wielu specjalistów stanowią one dosłownie podstawowy element całej współczesnej gospodarki wielu krajów, w tym również i Polski. Trudno byłoby nie zgodzić się z tym twierdzeniem, bowiem rzeczy te faktycznie odgrywają niezwykle istotną rolę w szeroko rozumianej branży budowlanej. W końcu umożliwiają one zakup konkretnych nieruchomości każdemu, kto tylko nie byłby w stanie pozwolić sobie na to samodzielnie; sprawia to, że właściwie większość kupowanych obecnie nieruchomości opiera się właśnie na kredytach. Obecnie przy takich usługach spotkamy się oczywiście z bardzo dogodnymi warunkami współpracy, zatem jeśli sami jesteśmy zainteresowani zakupieniem jakiejkolwiek nieruchomości – nieważne, czy ma to być mieszkanie, dom, czy dowolny obiekt dla naszej firmy – to będziemy musieli jedynie znaleźć odpowiednią ofertę.

Ogólna charakterystyka
Kredyty hipoteczne odznaczają się przede wszystkim dość długim terminem spłaty – zazwyczaj zaciąga się je na kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt lat. Oprócz tego, jak łatwo można się domyśleć, dotyczą one dość sporych sum; zakup jakiejkolwiek nieruchomości stanowi znaczny wydatek, przez co kredyty takie muszą oferować nam przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Sprawia to, że usługi te odznaczają się także obecnością sporych formalności, o których powiemy za chwilę. Jak widać, kredyt hipoteczny jest propozycją przeznaczoną przede wszystkim dla osób, które mają ściśle określone plany na wiele lat i są pewne, że nie będą ich zmieniać. Usługa ta najczęściej wybierana jest przez ludzi zainteresowanych akurat kupnem nowego mieszkania w którym zamierzają żyć przez dłuższy czas; z drugiej strony mieszkanie kupione na kredyt możemy na przykład wynajmować, zatem wcale nie oznacza to, że po zaciągnięciu takich zobowiązań finansowych jesteśmy nierozerwalnie przywiązani do danej nieruchomości.

Jakie warunki musimy tutaj spełnić?
Wymagania jakie banki stawiają przed osobami zainteresowanymi takimi kredytami są dość wysokie, ale raczej trudno byłoby się temu dziwić – nie można w końcu oczekiwać, że ktoś podejmie się z nami współpracy dotyczącej tak ogromnych sum pieniędzy bez dokładnego sprawdzenia, czy jesteśmy rzeczywiście godnymi zaufania partnerami. Z tego też powodu szczegółowej analizie zostaje tutaj poddana nasza zdolność kredytowa – jeśli bank stwierdzi, że nie stoi ona na wystarczającym poziomie, to będziemy mogli z góry zapomnieć o takim kredycie. Na naszą zdolność kredytową istotny wpływ ma całe mnóstwo różnych rzeczy: od wieku, sytuacji życiowej, aż po status materialny. Najlepszą zdolność kredytową posiadają osoby o ustatkowanym stylu życia, cieszące się wysokimi zarobkami oraz stałą, niezagrożoną posadą.
Kolejną istotną rzeczą jest tutaj nienaganna historia kredytowa. Warto wiedzieć o tym, że wszystkie nasze opóźnienia w terminowym wywiązywaniu się z jakichkolwiek zobowiązań finansowych trafiają do tak zwanego Biura Informacji Podatkowej – są one następnie dokładnie sprawdzane przez bank. Jeśli okaże się, że w przeszłości nie byliśmy dla jakiegokolwiek innego banku zbyt wiarygodnymi klientami, to również może nam to odebrać szanse na otrzymanie takiego kredytu.

Jakie odsetki o koszty?
Pomimo kilku dość specyficznych dla siebie cech, kredyt hipoteczny pod wieloma względami jest taką samą usługą kredytową, jak wszystkie inne – z tego też powodu również i tutaj musimy liczyć się z pewnym oprocentowaniem oraz dodatkowymi kosztami; mało tego, jest to niezwykle szczególna kwestia właśnie w tym przypadku. W końcu przy tak dużych sumach nawet stosunkowo niewielka różnica w oprocentowaniu może sprawić, że w ciągu na przykład 20 lat spłacania kredytu będziemy musieli zapłacić znacznie większą sumę. Oprocentowanie przy takich kredytach waha się zazwyczaj w granicach 4-5%, ale w grę wchodzi tutaj również wiele dodatkowych, nierzadko ukrytych kosztów. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, czy prowizja banku jest już wliczona w kwotę oprocentowania, czy też będziemy musieli naliczać ją osobno. Oprócz tego w umie kredytowej powinny być opisane wszystkie rzeczy takie jak: ubezpieczenia, koszty prowadzenia hipoteki, czy koszty wszystkich usług notarialnych.

Znajdź najlepszą ofertę!
Jest to chyba zupełnie oczywiste, że przy tym ogromnej popularności jaką cieszą się obecnie tego typu usługi same związane z nimi oferty odznaczają się sporym zróżnicowaniem – z tego też powodu będziemy musieli poświęcić nieco czasu na znalezienie wśród nich czegoś, co zapewni nam odpowiednie dla nas warunki. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z odpowiedniego kalkulatora kredytów; takie narzędzia są bardzo łatwo dostępne w sieci, a ich obsługa nie sprawi nam żadnych problemów. Będziemy musieli jedynie określić w nich wszystkie nasze indywidualne warunki finansowe oraz wymagania dotyczące takiego kredytu aby móc otrzymać dokładne zestawienie związanych z tym ofert; przekonamy się wówczas, które z nich będą dla nas faktycznie atrakcyjne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>